Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Готови ли са седмокласниците за предстоящите матури?

Златомира и Алекс са ученици в ОУ „Христо Ботев“, село Катунци. Само след няколко дни им предстоят матури - по български език и по математика. Извънредното положение наложи обучението на учениците през втория срок да бъде онлайн.

„Според мен дистанционното обучение е по-удобно. Предимствата са, че можеш да почиваш и да учиш, а там седиш по 40 минути и са по-малко часовете“, казва Алекс.

Човек, когато иска да постигне добър резултат може да го направи по всякакъв начин, защото това не е никаква пречка. Всеки може да отвори някакъв сайт, или някакъв учебник и да научи нещо. Дори учителите казват, че е доста по-добре така, защото не се вдига толкова много шум, защото използваме да се заглушим и така вървят много по-спокойно часовете“, споделя Златомира.

И двамата седмокласници се чувстват достатъчно подготвени за предстоящите матури. Притеснения обаче не липсват:

Притесняваме това дали ще ни върнат материал от предишни години, защото все пак са минали няколко години и сме позабравили някои неща, но гледам да ги преговоря“, каза Злати.

На 15 юни ще се състои националното външно оценяване по български език и литература, а на 17 юни е националното външно оценяване за седмокласниците по математика. Алекс и Златомира, както и техните съученици, повече се притесняват за изпита по математика. Споделят и подозренията си, че вероятно много ученици биха приписали неуспеха на предстоящите матури именно на дистанционното обучение. Седмокласниците ще положат националните външни оценявания при спазени отстояния в изпитните зали, но още е под въпрос дали ще е задължително, или препоръчително да се явят с маски.

„Дали ще съм с маска или не, всичко е в главата ти. От това нищо не зависи дали ще си с маска или не. Не ме притеснявам и това, че ще бъдем много хора на едно място“, казва Златомира.

Притеснения около по-специфичното провеждане на изпита няма и у Алекс. За Злати и Алекс завършването на седми клас и успешното полагане на изпитите е крачка към достигането на целта им - да учат в престижно училище.

Смятам да се занимавам с езици и искам да отида в езикова гимназия“ са мечтите на Злати.

Аз искам да ме приемат в училище в Благоевград. В СУИЧЕ“, е желанието пък на Алекс.

Изпитите ще започнат на съответните дати (15.06;17.06) в 9.00 часа, едновременно за всички ученици и те трябва да пишат с химикал в черен цвят. Изпитният вариант за седмокласниците се определя в деня на изпита. Максималният брой точки от националното външно оценяване по БЕЛ и по математика в седми клас е 100 точки. Те няма да се превръщат в оценка по шестобалната система.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Кристиан Вигенин

Кристиан Вигенин: България трябва да влезе в еврозоната без риск за икономиката

БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП.  Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..

публикувано на 31.01.25 в 11:46
Димитър Найденов

Димитър Найденов: ГЕРБ саботира приемането ни в еврозоната

Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..

публикувано на 31.01.25 в 11:28

Годината на Зелената дървена змия: Какво ни предстои и как да привлечем изобилието в нея?

За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..

публикувано на 30.01.25 в 18:50

Да спасим културното наследство в село Извор

Продължава дарителската кампания  за набирането на средства за възстановяване на сградата на читалището в радомирското село Извор. Това увери в ефира на Радио Благоевград Димитрина Мирчева, секретар и един от инициаторите за запазване на културния институт. Години наред мечтите на жителите на Извор са били свързани да бъде възстановен..

публикувано на 30.01.25 в 17:18

Над 8000 тютюнопроизводители ще получат подпомагане за 2024 година

8 528 са тютюнопроизводителите, които ще получат подпомагане по Схемата „Преходна национална помощ за тютюн“, за кампания 2024 г. Заявените количества са общо 17 168 092 кг. От тях 7 272 производители са заявили 8 543 183 кг. „Басми“, 731 производители - 871 452 кг. „Каба-Кулак“, 455 производители - 1 975 847 кг. „Бърлей“ и 70 производители - 5..

публикувано на 30.01.25 в 15:00

Цените на храните в Германия са почти като в България, за разлика от доходите

„В Германия се живее спокойно и добре, цените на храните са почти като в България, но данъците са доста по-високи“. Такива са впечатленията на нашия редовен слушател Сашо Симеонов, който през лятото живее в родното си село Бабинска река, в община Бобов дол, а зимата пребивава при свои близки в Берлин, Германия. Специално за рубриката..

публикувано на 30.01.25 в 13:56

Европейските общества трябва да се вглеждат внимателно в процесите на Балканите

В Сърбия в момента текат процеси, които може да повлияят на ситуацията на Балканите. Поводът за тези протести, от българска гледна точка, е прозаичен – корупцията по всички етажи на властта. Но опозицията в Сърбия използва тази нещастна кончина на хората в Нови Сад, за да се опита отново да промени ситуацията в страната и ако може да свали президента..

публикувано на 30.01.25 в 12:02