От началото на седмицата започна усилената кампания по прибирането на черешовата реколта в кюстендилско. В момента се берат средно ранните сортове, тепърва предстои прибирането на най-хубавите сортове.
„Качеството, засега е добро, но в резултат на честите валежи през последните дни има опасност от напукване на продукцията при някой сортове. Това притеснява стопаните и те по най-бързия начин трябва да се освободят от тези сортове“ – коментира за Радио Благоевград доц. д-р Димитър Сотиров, заместник- директор на Института по земеделие в Кюстендил.
Извънредната обстановка и отцепването на един от кварталите в Кюстендил, заради огнище на заразата с КОВИД-19, не е проблем за берачите, които се пропускат, когато отиват в черешовата градина.
В момента, на изкупвателните пунктове се предлагат се различни видове череши, според търсенето на пазара. Хората продават на единични търговци, защото няма организация при изкупуването.
„Ако говорим за кюстендилско, основните изкупвачи са италианските фирми и българските преработващи предприятия, както и търговците за пазарите в големите градове. Чува се, че се проявява интерес и от страна на румънски търговци. От години, румънски бусчета обикалят черешовите градини и на място изкупуват продукцията. Не се усеща да има сериозна търговия, тъй като всичко е пръснато по масивите и не се вижда. Създава се впечатление, че няма търговия, но в същото време тя се извършва тихомълком. Това е така, защото няма големи компании и преработващи мощности“ – уточни още доц. Сотиров.
Изнася се суров материал, който е най-ниско платен и това дава отражение на доходите на стопаните. Изкупните цени на кюстендилските череши в момента вървят от 0.80 до 0.90-95 стотинки за килограм, което е крайно недостатъчно, при положение, че берачите получават по 50 стотинки на килограм. Има и производители, които предлагат и 60 стотинки , но тези череши се предлагат за пазарите.
„Най-големият проблем е липсата на фирми, които да изкупуват, преработват и изнасят крайния продукт. Няма сигнали за кражба на земеделска продукция, явно предприетите охранителни мерки работят“ – коментира още земеделския експерт.
Той покани всички желаещи да присъстват на 13-тото издание на Празника на черешата в Кюстендил, който стартира на 26 юни.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Димитър Сотиров – >
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..
Продължава дарителската кампания за набирането на средства за възстановяване на сградата на читалището в радомирското село Извор. Това увери в ефира на Радио Благоевград Димитрина Мирчева, секретар и един от инициаторите за запазване на културния институт. Години наред мечтите на жителите на Извор са били свързани да бъде възстановен..
8 528 са тютюнопроизводителите, които ще получат подпомагане по Схемата „Преходна национална помощ за тютюн“, за кампания 2024 г. Заявените количества са общо 17 168 092 кг. От тях 7 272 производители са заявили 8 543 183 кг. „Басми“, 731 производители - 871 452 кг. „Каба-Кулак“, 455 производители - 1 975 847 кг. „Бърлей“ и 70 производители - 5..
„В Германия се живее спокойно и добре, цените на храните са почти като в България, но данъците са доста по-високи“. Такива са впечатленията на нашия редовен слушател Сашо Симеонов, който през лятото живее в родното си село Бабинска река, в община Бобов дол, а зимата пребивава при свои близки в Берлин, Германия. Специално за рубриката..
В Сърбия в момента текат процеси, които може да повлияят на ситуацията на Балканите. Поводът за тези протести, от българска гледна точка, е прозаичен – корупцията по всички етажи на властта. Но опозицията в Сърбия използва тази нещастна кончина на хората в Нови Сад, за да се опита отново да промени ситуацията в страната и ако може да свали президента..