От началото на седмицата започна усилената кампания по прибирането на черешовата реколта в кюстендилско. В момента се берат средно ранните сортове, тепърва предстои прибирането на най-хубавите сортове.
„Качеството, засега е добро, но в резултат на честите валежи през последните дни има опасност от напукване на продукцията при някой сортове. Това притеснява стопаните и те по най-бързия начин трябва да се освободят от тези сортове“ – коментира за Радио Благоевград доц. д-р Димитър Сотиров, заместник- директор на Института по земеделие в Кюстендил.
Извънредната обстановка и отцепването на един от кварталите в Кюстендил, заради огнище на заразата с КОВИД-19, не е проблем за берачите, които се пропускат, когато отиват в черешовата градина.
В момента, на изкупвателните пунктове се предлагат се различни видове череши, според търсенето на пазара. Хората продават на единични търговци, защото няма организация при изкупуването.
„Ако говорим за кюстендилско, основните изкупвачи са италианските фирми и българските преработващи предприятия, както и търговците за пазарите в големите градове. Чува се, че се проявява интерес и от страна на румънски търговци. От години, румънски бусчета обикалят черешовите градини и на място изкупуват продукцията. Не се усеща да има сериозна търговия, тъй като всичко е пръснато по масивите и не се вижда. Създава се впечатление, че няма търговия, но в същото време тя се извършва тихомълком. Това е така, защото няма големи компании и преработващи мощности“ – уточни още доц. Сотиров.
Изнася се суров материал, който е най-ниско платен и това дава отражение на доходите на стопаните. Изкупните цени на кюстендилските череши в момента вървят от 0.80 до 0.90-95 стотинки за килограм, което е крайно недостатъчно, при положение, че берачите получават по 50 стотинки на килограм. Има и производители, които предлагат и 60 стотинки , но тези череши се предлагат за пазарите.
„Най-големият проблем е липсата на фирми, които да изкупуват, преработват и изнасят крайния продукт. Няма сигнали за кражба на земеделска продукция, явно предприетите охранителни мерки работят“ – коментира още земеделския експерт.
Той покани всички желаещи да присъстват на 13-тото издание на Празника на черешата в Кюстендил, който стартира на 26 юни.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Димитър Сотиров – >
Осъзнаваме ли тежестта на времето върху нас? Все си казваме „има време“ - има време за това, има време за онова, а то - времето - просто си изтича. Страхът от това да покажем себе си и възможностите си пред света, пък е другата спънка в житейското ни развитие, защото винаги е първо мисълта „Какво ще кажат хората?“. На големия екран в българските..
Любовта към българското и родното, към корените и съхранението на културната идентичност възражда една идея, която намира подкрепа, а именно въвеждането на часове в училище в изучаването на говорещата азбука - глаголицата. Инициативата е на педагога Татяна Атанасова, която след като започва да обучава своите ученици да пишат с глаголически..
Фондация „Живот със синдром на Даун“ осигурява напълно безплатни индивидуални тренировки по плуване за деца и младежи със синдром на Даун от 2018г. Проектът по адаптирано плуване се провежда в различни градове в България. Децата и младежите не само се научават да плуват, но се превърнаха и в състезатели на регионални, национални и международни..
В навечерието сме на най-светлия, най-топлия и празничен месец от годината – декември. Месецът, който свързваме със семеен уют, топла стая, пълна с усмивки, любов, споделеност и искрящи от радост детски очи. Декемрви е богати трапези, пълни с много лакомства и много подаръци за любимите хора, грижливо подбрани и опаковани от нас под голямата семейна..
Стартира 14-ото издание на престижния конкурс „Наградите на БАИТ“, който всяка година отличава иновации, постижения и приноси в сферата на информационните и комуникационните технологии (ИКТ). Веднага след началото, първите кандидатури са подадени от ученици и студенти в категорията „Младежка награда“. Сред проектите, които вече впечатлиха журито, е..
Депутатът Тома Биков представи през седмицата своята най-нова книга „Българските контрареволюции и краят на идеологиите“. В предаването “Събития и личности” Биков поясни, че изданието е продължение на предишната му книга - „Българските революции“, издадена преди четири години. Книгата проследява как големите исторически фигури и техните действия са..
В интервю за Радио Благоевград политологът и бивш депутат в 50-то НС Калоян Методиев отправи сериозни критики към настоящата политическа ситуация в страната, като заяви, че изборният процес е компрометиран, а резултатите от него водят до дълбока институционална криза. Методиев изтъкна, че Благоевградска област е емблематичен пример за нарушения по..