Можеше ли да се избегне инцидентът в новостроящия се тунел "Железница", при който пострадаха трима работници? Наясно ли е фирмата-изпълнител на съоръжението с геологията в участъка и колко непредсказуеми са земните пластове? Какви укрепителни дейности се извършват в района на срутването и ще се наложи ли технологична промяна в прокопаването на тунела?
Кореспондентът на БНР Кети Тренчева потърси отговорите от изпълнителния директор на "Джи Пи Груп" Стефан Тотев и специалистът по геология проф. Николай Добрев от БАН, който при предварителните проучвания е констатирал няколко разлома и опасност от водни пробиви, чуйте звуковия файл – >
Участъкът от изграждащия се 2-километров тунел „Железница“ е изключително сложен като терен и структура на земята. Силната влага от дъждовете е причината 6 кубика от ронливата скала да се стовари върху хората. Това заяви изпълнителният директор на фирмата-изпълнител на съоръжението Стефан Тотев.
15 строители са били на смяна в участъка на тунел „Железница“, по време на срутването на скалата, която затрупа трима работника. Колегите им на практика са ги извадили изпод тоновете земна и скална маса. Към момента проверката на няколко институции, включително и на експертите от фирмата-изпълнител не е открила технологична или човешка грешка, каза изпълнителният директор на тунел „Железница“: „Вследствие на лошата геология. Колегите са си спазили абсолютно на 100% технологията на работа, процесът е спазен, взети са всички мерки, няма човешка грешка“.
По предписание на проектанта и експерти-геолози са предприети действия за укрепване на опасния участък, който е на 560 метра в южната тръба.
„Допълнително укрепване, 35 кубика бетон са положени през нощта…Участъкът вече е укрепен, следва да се направи един тръбен чадър, комисия има от ДНСК и експерти, която ще провери това, което е предписано от проектанта и евентуално, ако всичко е наред, ще ни разреши да продължим в съответната тръба работа“, каза още Стефан Тотев.
"В участъка има разломни зони, които са установени по време на предварителните проучвания. Една такава зона има в южната част, която пресича косо тунела, тя се състои от няколко такива структура, те са уловени по време на включванията. В тях има натрошен смлян материал, който се подхранва от валежите и водата навлиза в дълбочина. Когато се навлиза в такава зона, трябва да се работи много внимателно и да се търси мнението на специалисти. Трябва да се правят много внимателно предварителни проучвания, на всеки завой да се правят по-дълги просондирания и да се вземе предвид че там може да се натрупва вода и тя трябва да се дренира." – каза проф. Николай Добрев от БАН.
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..
Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..