Протестите в страната бяха породени от две събития: акцията в "Росенец" и претърсването в президентството, извършено от полиция и прокуратура. Спонтанен протест под прозорците на властта разбуни духовете у нас. Хиляди хора на различни възрасти излязоха на улицата, за да протестират. Благоевградчани също:
„Тук сме, защото Благоевград е един от най-бедните градове. Самата система в България, всичко е корумпирано – прокуратура, съдилища – всичко е корумпирано. Никой не разследва мафията“
„Най-важното е, че са млади хората. Щом са млади хора осъзнават, че това управление... не само това, дори и друго управление да дойде, ако продължава по същия начин пак ще сме на улицата и ще ги смачкаме. Няма да им позволим да се подиграват вече с нас“
„В чужбина съм работил доста години, но се върнах тук при семейството ми, да работя, да създам семейство, мое и затова съм тук, за да се боря за промяна.“
„Аз съм безпартийна и искам българският гражданин да бъде с права, а не да бъде потъпкван“ , заявяват протестиращите.
Викове „Оставка“, „Мафията вън“, „Долу правителството“ вече седми ден огласят страната. Гневът на протестиращите нараства, исканията им са ясни - оставка на правителството и главният прокурор. Как обаче виждат бъдещото след това?
„Нови избори, нови хора, млади хора...“
„Влизаме в един опорочен кръг, това сме го гледали през 2013 година. Едни подават оставка, назначава се служебно правителство идват избори, купуват се гласове и пак същата система. Трябва смяна на цялата политическа система. Има един израз в речника: лустрация. Само че лустрация не само на комунизма, но и на демокрацията. Всеки, който е участвал по някакъв начин в управлението на България – комунист, демократ, трябва да бъде осъден, разследван, да му бъде иззето имуществото. Да се измисли една нова система. Има много политически системи, които са много полезни, много по-ефективни, когато се смени системата тогава ще има и промяна иначе до тогава винаги ще сме в този порочен кръг. Системи се сменят постоянно, дори и в днешно време. Виждаме в азиатските страни постоянно се сменят режимите на управление. Някъде пада демокрацията, друга де идва демокрацията, на друго място идва комунизъм, някъде той пада. Има си просто режими, които не са вечни. Народът е вечен. Историята на една държава е вечна, но една политическа система не може да е вечна. Тя издържа 50 -100 - 200 години, но след това винаги пада. Комунизмът си даде неговото, демокрацията е вече на път да даде своето, така че трябва да погледнем напред в бъдещето и да решим на къде да поемем път. За мен лично, най-добрият вариант е социален национализъм. Казвам национализъм, защото българите сме най-бързо изчезващата нация и за да оцелее тази нация ни трябва национализъм. Докато не почнем да гледаме българския интерес народът ще ни е застрашен от изчезване“, сподели виждането си протестиращ.
Продължаващите антиправителствени протести в България предизвикват все по-широк отзвук в Европа и света. След като в понеделник американското посолство у нас подкрепи правото на гражданите да изразяват мирно позицията си, подобно становище изразиха и от Европейската комисия.
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..
Продължава дарителската кампания за набирането на средства за възстановяване на сградата на читалището в радомирското село Извор. Това увери в ефира на Радио Благоевград Димитрина Мирчева, секретар и един от инициаторите за запазване на културния институт. Години наред мечтите на жителите на Извор са били свързани да бъде възстановен..
8 528 са тютюнопроизводителите, които ще получат подпомагане по Схемата „Преходна национална помощ за тютюн“, за кампания 2024 г. Заявените количества са общо 17 168 092 кг. От тях 7 272 производители са заявили 8 543 183 кг. „Басми“, 731 производители - 871 452 кг. „Каба-Кулак“, 455 производители - 1 975 847 кг. „Бърлей“ и 70 производители - 5..
„В Германия се живее спокойно и добре, цените на храните са почти като в България, но данъците са доста по-високи“. Такива са впечатленията на нашия редовен слушател Сашо Симеонов, който през лятото живее в родното си село Бабинска река, в община Бобов дол, а зимата пребивава при свои близки в Берлин, Германия. Специално за рубриката..
В Сърбия в момента текат процеси, които може да повлияят на ситуацията на Балканите. Поводът за тези протести, от българска гледна точка, е прозаичен – корупцията по всички етажи на властта. Но опозицията в Сърбия използва тази нещастна кончина на хората в Нови Сад, за да се опита отново да промени ситуацията в страната и ако може да свали президента..