В дните на гражданско недоволство анализатори, политици и медии търсеха и определяха профила на протестиращите. Сред стотиците, излезли по улиците и площадите в страната, се откроиха младите хора. Те бяха приети за пулса на протеста. Някои от тях застанаха с лицата си. Те са поколението образовани граждани в този век, в който светът е отворен, а много български младежи свободно учат, пътуват и обменят опит.
И ако младите хора, които излязоха да изразят недоволството си, са открояващата се част от профила на протестиращите, то сред тълпата се очерта и друго лице на протеста – хора с различни социални активности, трудова заетост, семейно положение. Хора от различни поколения – децата на Прехода и техните родители.
На протестите в Благоевград хората, които са в активна възраст и имат семейства, споделят, че не искат децата им да избират чужбина като място за реализация.
„Надяваме се, че млади и кадърни хора ще заемат местата на корумпираните. Искам младите хора, които са завършили и са с образование, да заемат техните си места“ , казва благоевградчанка, която е със съпруга си на протеста и споделя още:
„Искаме детето ни да остане в България, да не заминава, защото е на 15 години и казва, когато завърши ще замине за чужбина“
И ако младите хора дадоха заряд на гражданските протести, то няма как да не погледнем и към другите лица – родителите на техните родители, хора с различни съдби и политически симпатии. Това са техни баби и дядовци, тези които са преживели както протестите през 90-те години на миналия век, преминали не само 30-годишния преход, но и пазещи спомените за времената на „Желязната завеса“ и тоталитарните модели на управление.
В Благоевград на деветия ден от протестите бяха и двама 80-годишни приятели, преживели онова далечно вчера, живеещи днес и вярващи в по-доброто утре за поколенията след тях.
„Бил съм на протестите преди 30 години, но останах разочарован. Сега мисля, че са различни, защото участват много млади хора, които се върнаха от чужбина. Те трябва да протестират и да коват своето бъдеще. Ние вече си отиваме, но имаме внуци, имаме деца. За тях сме тук“, казват възрастните протестиращи в областния град.
Лицето на протеста открои младите хора, но там сред тях, в пресечната точка на гражданското недоволство, застанаха и другите лица – родители и техните родители.
Чуйте в звуковия файл репортажа на Агнес Манова:Под светлините на рампата – така определихме радиосрещата с актрисата от Благоевград Лили Сучева, която играе роля в най-новия български филм „Терапия“, с премиера в кината след броени дни. Тя играе в различни постановки и в ДТ “Никола Вапцаров”, и Народния театър „Иван Вазов”, Театър "Българската армия". Признава, че напоследък повече..
Преди 13 години Черниче придоби титлата „Първото евросело в България“. Тогава с финансиране по ЕП „Развитие на селските райони“ изцяло е реновирана инфраструктурата на селото. „През всичките тези години ние сме се стремили да поддържаме имиджа и доброто име на селото, да надграждаме и да получаваме всичко това, от което имаме нужда, за да бъдем не..
На 30 януари предстои премиерата на първия български православен игрален филм "Не затваряй очи“. Неговата реализация е с изричната писмена благословия на Светия Синод на Българската православна църква, като екранизацията е по едноименната книга на писателя Мартин Ралчевски. Режисьор на лентата е Николай Егерман, а в нея участват плеяда от..
Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..
На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..
Музиката на „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..
Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..