Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лицата на протеста – три поколения

  В дните на гражданско недоволство анализатори, политици и медии търсеха и определяха профила на протестиращите. Сред стотиците, излезли по улиците и площадите в страната,  се откроиха младите хора. Те бяха приети за пулса на протеста. Някои от тях застанаха с лицата си. Те са поколението образовани граждани в този век,  в който светът е отворен, а много български младежи  свободно учат, пътуват и обменят опит.

 И ако младите хора, които излязоха да изразят недоволството си, са открояващата се част от профила на протестиращите, то сред тълпата се очерта и друго лице на протеста –  хора с различни социални активности, трудова заетост, семейно положение. Хора от различни поколения – децата на Прехода и техните родители.

 На протестите в Благоевград хората, които са в активна възраст и имат семейства, споделят, че не искат децата им да избират чужбина като място за реализация.

 „Надяваме се, че млади и кадърни хора ще заемат местата на корумпираните. Искам младите хора, които са завършили и са с образование, да заемат техните си места“ , казва благоевградчанка, която е със съпруга си на протеста и споделя още:

 „Искаме детето ни да остане в България, да не заминава, защото е на 15 години и казва, когато завърши ще замине за чужбина

  И ако младите хора дадоха заряд  на гражданските протести, то няма как да не погледнем и към другите лица – родителите на техните родители, хора  с различни съдби и политически симпатии. Това са техни баби и дядовци, тези които са преживели както протестите през 90-те години на миналия век, преминали не само 30-годишния преход, но и пазещи спомените за времената на „Желязната завеса“ и тоталитарните модели на управление.

 В Благоевград на деветия ден от протестите бяха и двама 80-годишни приятели, преживели онова далечно вчера, живеещи днес и вярващи в по-доброто утре за поколенията след тях.

 „Бил съм на протестите преди 30 години, но останах разочарован. Сега мисля, че са различни, защото участват много млади хора, които се върнаха от чужбина. Те трябва да протестират и да коват своето бъдеще. Ние вече си отиваме, но имаме внуци, имаме деца. За тях сме тук“, казват възрастните протестиращи в областния град.

 Лицето на протеста открои младите хора, но там сред тях, в пресечната точка на гражданското недоволство, застанаха и другите лица – родители и техните родители.

 Чуйте в звуковия файл репортажа на Агнес Манова:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Психологът Денис Никифоров за справянето със стреса от пожарите и значимостта на младите хора за развитието на Благоевград

На 10 август в студиото на Радио Благоевград в предаването „Ефир за приятели” с водещ Мариана Попова, гостува Денис Никифоров – психолог и треньор по личностно и творческо развитие, редовен докторант по позитивна психология към Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и психолог към Младежки център – Благоевград. Ключов акцент от разговора беше..

публикувано на 15.08.24 в 12:56

Искра Стоилова: Занаятчийското изделие има душа и носи положителна емоция

Искра Стоилова е от онези млади българи, които следват мечтите си без да късат връзка с корените си. Тя е сарач по професия, авантюрист по сърце и вдъхновител по призвание. Защото всичко, което прави има за цел да вдъхновява и да зарежда с добра енергия. Именно заради това, преди години, тя и съпругът й превръщат старата и изоставена плевня в..

публикувано на 14.08.24 в 17:19

Българското неделно училище във Варшава, Полша

Симеонка Велева е преподавател с почти 20 години трудов стаж. Неразделна част от професионалния ѝ опит е работата с деца. От 2011 г. преподава в Българското неделно училище „Дора Габе“ във Варшава, Полша. Неделното училище в полската столица се посещава от около 45-50 деца. От три години има открит филиал в Краков, където учениците са от 12 до 15..

публикувано на 14.08.24 в 10:34

Двете лица на войната в Украйна

С експерта по международни отношения проф. д-р Нина Дюлгерова коментирахме случващото се в Украйна. Настъплението на руските войски е отдавна коментирана тема. В последните дни първо място в информационните емисии заемат действията на елитни украински части на територията на Русия. Според последните данни украинските войски са завладели около 1000..

публикувано на 14.08.24 в 09:55
Георги Георгиев

В реализирането на проекти за 200 млн. лв. кметовете ще покажат своята продуктивност

През краткия си политически живот 50-ото Народно събрание успя да създаде редица добри и работещи законопроекти. С най-голяма значимост за всички е Законът за държавния бюджет, който осигури финансиране от близо 2000 милиона лева за различни проекти в област Благоевград. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Георги Георгиев, народен представител от..

публикувано на 13.08.24 в 13:43

Възход на спорта: България на 26-о място в олимпийската класация

България приключи Олимпиадата в Париж с 3 златни, 1 сребърен и 3 бронзови медала и на 26-о място от 206 държави, които участват. Олимпийските ни медалисти Боряна Калейн и Семен Новиков бяха  българските знаменосци на закриването на игрите. Около 70 000 зрители се събраха на "Стад дьо Франс" за закриването на 33-те летни олимпийски игри..

публикувано на 12.08.24 в 10:10

Защо загиват българските села?

Защо загиват българските села - о тговор получаваме от разговора с Ирина Йовчева председател на създаденото преди две години читалище „Пробуждане 2022“  в село Шипочано, община Кюстендил.   Селото е разположено в западните склонове на Конявската планина. Съществува от векове, но сегашното му състояние не е добро. Подробности научаваме от..

публикувано на 12.08.24 в 09:48