Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лицата на протеста – три поколения

  В дните на гражданско недоволство анализатори, политици и медии търсеха и определяха профила на протестиращите. Сред стотиците, излезли по улиците и площадите в страната,  се откроиха младите хора. Те бяха приети за пулса на протеста. Някои от тях застанаха с лицата си. Те са поколението образовани граждани в този век,  в който светът е отворен, а много български младежи  свободно учат, пътуват и обменят опит.

 И ако младите хора, които излязоха да изразят недоволството си, са открояващата се част от профила на протестиращите, то сред тълпата се очерта и друго лице на протеста –  хора с различни социални активности, трудова заетост, семейно положение. Хора от различни поколения – децата на Прехода и техните родители.

 На протестите в Благоевград хората, които са в активна възраст и имат семейства, споделят, че не искат децата им да избират чужбина като място за реализация.

 „Надяваме се, че млади и кадърни хора ще заемат местата на корумпираните. Искам младите хора, които са завършили и са с образование, да заемат техните си места“ , казва благоевградчанка, която е със съпруга си на протеста и споделя още:

 „Искаме детето ни да остане в България, да не заминава, защото е на 15 години и казва, когато завърши ще замине за чужбина

  И ако младите хора дадоха заряд  на гражданските протести, то няма как да не погледнем и към другите лица – родителите на техните родители, хора  с различни съдби и политически симпатии. Това са техни баби и дядовци, тези които са преживели както протестите през 90-те години на миналия век, преминали не само 30-годишния преход, но и пазещи спомените за времената на „Желязната завеса“ и тоталитарните модели на управление.

 В Благоевград на деветия ден от протестите бяха и двама 80-годишни приятели, преживели онова далечно вчера, живеещи днес и вярващи в по-доброто утре за поколенията след тях.

 „Бил съм на протестите преди 30 години, но останах разочарован. Сега мисля, че са различни, защото участват много млади хора, които се върнаха от чужбина. Те трябва да протестират и да коват своето бъдеще. Ние вече си отиваме, но имаме внуци, имаме деца. За тях сме тук“, казват възрастните протестиращи в областния град.

 Лицето на протеста открои младите хора, но там сред тях, в пресечната точка на гражданското недоволство, застанаха и другите лица – родители и техните родители.

 Чуйте в звуковия файл репортажа на Агнес Манова:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Христо Грозев: Не можем да говорим за сигурен сценарий за изход от войната в Украйна

Много хора имат илюзията, че вече са проведени някакви разговори между Доналд Тръмп и Русия и че сега той само трябва да дойде на власт, за да бъдат приведени в действия. Това не е така. Не че на Тръмп не му се иска да проведе тези преговори предварително, но има доста горчив опит от това, което се опита да направи предния път преди да спечели, когато..

публикувано на 11.12.24 в 11:53

Д-р Симона Велева: В Радио Благоевград правите изключително качествена, професионална и интересна журналистика

„ Първата ми и най-важна задача, когато встъпих в длъжността и. д. председател на СЕМ беше да направя множество срещи с регионални журналисти.  Бях в Габрово, Стара Загора, видях се с колеги от цялата страна “, сподели  в интервю за Радио Благоевград д-р Симона Велева, и.д. председател на Съвета за електронни медии. Тя подчерта, че  „..

публикувано на 11.12.24 в 11:28

Плетем заедно: Александрина Пандурска от Благоевград създава общност на плетачите от Югозапада

В забързаното ни ежедневие традиционните занаяти често остават на заден план, но за много хора те са източник на вдъхновение, спокойствие и връзка с корените. В Благоевград една инициатива си поставя за цел да възроди и съхрани изкуството на плетенето, като обедини всички, които носят тази нишка в сърцето си. Александрина Пандурска, позната с..

публикувано на 11.12.24 в 10:26
Георги Киряков

Георги Киряков: Редовно правителство е малко вероятно, но общественият натиск може да промени ситуацията

След проведените вчера първи консултации при президента Румен Радев, политологът Георги Киряков коментира в интервю за Радио Благоевград, че шансовете за съставяне на редовно правителство остават ниски на база досегашните политически заявки. Въпреки това, според него, общественото недоволство от поредните предсрочни избори и натискът за стабилно..

публикувано на 11.12.24 в 10:20

Ще се възстанови водопроводът „Таушаница“

Осигурени са средства за възстановяването на водопровода „Таушаница“. Той е изграден през 80-те години на миналия век и е трябвало да осигурява допълнително водоснабдяването на Дупница. Тогава има една от поредните водни кризи в общинския център. Водопроводът чрез дюкер снабдява Дупница с вода от язовир „Дяково“. През годините той е изоставен. Това..

публикувано на 11.12.24 в 10:18

Доброто не може да бъде кампания, то е начин на живот!

Декември – месец, носещ смирение, месец, правещ всичко около нас някак по-добро, по-светло, месец, в който обичта и чудесата се усещат във въздуха. Традиционно това е и месецът, в който се реализират най-силните благотворителни кампании, защото в това време от годината хората някак са отворили повече сърцата си. Тази година, за пореден път,..

публикувано на 10.12.24 в 11:29

На 22 декември 2024 година – коледното пътуване с Родопската теснолинейка

Традиционното коледно пътуване с Родопската теснолинейка тази година ще бъде на 22 декември – съобщи за Радио Благоевград организаторът Кристиян Ваклинов, създател и председател на сдружението „Родопската теснолинейка“. Въпреки огромния интерес, ще има само един коледен влак, защото е „ изключително физическо и психически изморително да се..

публикувано на 09.12.24 в 09:47