Модерни лесовъдски практики при управлението на горите се прилагат в горските стопанства от ЮЗДП. Те отговарят на международния стандарт FSC® за устойчиво управление на горите. Стандартът се прилага в по-голямата част от европейските държави. Към момента 4 стопанства - „ДЛС Дикчан”, „ДЛС Осогово”, „ДГС Якоруда” и „ДГС Кюстендил” притежават FSC® сертификат.
„Стандартът има за цел да гарантира на крайните ползватели, които купуват продукти от дървесина, като книги, опаковки на млечни продукти и мебели, че тази дървесина произхожда от гори, които се управляват възможно най-устойчиво и природосъобразно. Съобразно с интересите на местните общности и с цел опазване здравето на горските работници“, съобщи в интервю за Радио Благоевград д-р инж. Александър Дунчев, старши експерт „Защитени територии“ в ЮЗДП.
Част от международните изисквания, които се прилагат в горските стопанства, са свързани с опазването на вековни гори, оставянето на дървета с хралупи. Част от изискванията са и това местните хора да бъдат информирани за всичко което се прави в горите.
„Хората трябва да са информирани къде ще се извършва дърводобив и в какви количества. Трябва да има гражданско допитване за това кои туристически обекти или други обекти са с културно значение, за да може дърводобивната дейност да не ги засяга и да не уврежда ланшафта около тези обекти“, коментира Дунчев.
Част от международния стандарт при управлението на горите е и прилагането на международните правила за безопасност на работниците. „Всички работници в горите, трябва да са екипирани с най-високо ниво на оборудване – каски за главите, с шлемофони за секачите, със специални ръкавици с противонарезни нишки, така, че да не бъдат наранявани при работа с моторни триони, носене на панталони с противонарезни нишки, а всички обувки да бъдат с метални бомбета“, уточни Дунчев.
В 10 териториални поделения на Югозападното държавно предприятие беше извършен одит за прилагане на международния стандарт FSC®.
Инж. Александър Дунчев можете да чуете в звуковия файл в интервю на София Златанова – >
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..