Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да пазим себе си и останалите, докато шофираме в горещините?

Снимка: pixabay

  Летните месеци са предпочитани както за шофьорски курсове от повечето младежи, които желаят да станат водачи на МПС-та, така и от опитните шофьори, предприели пътувания с автомобил до по-далечни дестинации. Специалистите коментират, че месеците юли и август  са изключително интензивни, трафикът е натоварен, а това са и и причините за пътни произшествията. В минутите на рубриката „Автомобилен свят“  потърсихме ценните съвети към бъдещите  шофьори и към опитните водачи на Александър Цацев, председател на Съюза на българските автомобилисти в Благоевград. В момента заради епидемичните условия във всички автошколи се следи за  спазването на задължителните предпазни мерки, обясни Цацев.

 „Използването на задължителните маски в учебните автомобили продължава. Избягваме включването на климатика в колата, доколкото е възможно, в зависимост от температурите, защото климатична инстaлация дава допълнителни условия за пренасянето на заразата. Постоянно се дезинфекцират учебните автомобилите, за да се осигури безопасността и на кандидат шофьорите и на автоинструкторите“, информира Александър Цацев и също акцентира върху отговорното шофиране в горещините.

 Наблюдава се умора през по-горещите часове на деня и е необходимо шофьорите, отправили се на дълъг път, да спират и да правят почивки. Често пъти умората от горещините е причината за по-слаба концентрация на пътя, взимат се неправилни маневри и преценки, които могат да се окажат фатални, коментира още дългогодишният авотинструктор. Той посъветва по-възрастните водачи на моторни превозни средства да избягват шофиране в горещините, да бъдат  предпазливи, да спазват по-голяма дистанция и умерено да използват климатичната инсталация.

 „... защото при ниски температури в автомобила и високи извън него, се провокират провокират сърдечно-съдови проблеми“ , каза  председателят на СБА за Благоевград Александър Цацев.

 Чуйте в звуковия файл разговора с Александър Цацев:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

WWF подава ръка на домакинствата в енергийна бедност

Мащабът и темпото на действията, които трябва да предприеме Европа, за да смекчи негативните ефекти от климатичните промени като не допусне изостряне на социалните неравенства, са безпрецедентни. Това се посочва в новия доклад на WWF „Справедливият път напред“, който очертава спешната необходимост от преход към нисковъглеродно бъдеще и устойчива..

публикувано на 04.11.24 в 13:32

Един млад човек, посветил се на доброволчеството

Доброто е заразно - вдъхновяващата история на един доброволец. Милан Благоев е на 25 години, роден в Симитли. През 2022 завършва семестриално специалността „Педагогика на изобразителното изкуство“, с отличен успех.  Същата година прави и своята първа самостоятелна изложба. Учи по програма “Еразъм +” в Университета за чуждестранни студенти в..

публикувано на 04.11.24 в 13:19

Евгения Ташева: Липсва качествена информация за отпадъците

Според официалната статистика, в България 61.4% от отпадъците от опаковки се оползотворяват . В същото време в половината български общини нивата на рециклиране на пластмаса, метал, хартия и стъкло са под 10%. Тези и още проблеми с официалните данни относно управлението на битовите отпадъци разкрива нов анализ на екологичното сдружение „За..

публикувано на 04.11.24 в 09:28

Георги Златинов: Да се обединим за опазване на природата!

На трети ноември „Clean & Green Gotse Delchev“ провежда поредната доброволческа инициатива: поход и мини маратон през гората от град Гоце Делчев до село Лъжница и обратно. „ Една от целите е да се обединим повече хора в каузата за опазването на природата “, каза за Радио Благоевград Георги Златинов - един от създателите на „Clean & Green Gotse..

публикувано на 03.11.24 в 10:00

Студенти от ЮЗУ с последни щрихи за Националния фестивал на изкуствата

Броени дни остават до началото на  XVII Национален студентски фестивал на изкуствата, организиран от студентите на Факултета по изкуствата на Югозападния университет „Неофит Рилски“. Студентите от катедрите „Музика“, „Изобразително изкуство“, „Хореография“, „Културология“, „Телевизионно, театрално и киноизкуство“ подготвят..

публикувано на 01.11.24 в 15:14

Младите патриоти в Деня на народния будител

Учениците от 12-ти „А“ клас на СУИЧЕ „Св. Климент Охридски“ действително могат да се нарекат млади будители. Те са патриоти, обичат родината си и при тях Хелоуин претърпя пълното си фиаско, защото абитуриентите не уважават чуждите празници. Значимостта на делото на будителите, както и  темата за съвременните българи, достойни да се нарекат..

публикувано на 01.11.24 в 14:11

Подкрепа за деца, жертви на насилие

Стартира тригодишният проект - „Да подкрепим твореца“  на пернишката фондация „П.У.Л.С.“. Той е насочен  към децата, ползващи програмите за подкрепа на хора, пострадали от насилие към организацията, както и техните родители. Ще бъдат обхавнати над 100 деца от Перник и региона, преживели насилие в семейството или в училище и около 20..

публикувано на 01.11.24 в 12:50