Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доброволци обновяват екопътеката край река Ерма

Екопътеката по ждрелото на река Ерма край Трън е една от най-атрактивните в страната – преминава през врязани в скалата тунели, водопади и водни прагове. Мястото е предпочитано за отдих и разходка както от местните трънчани, така и от многобройните туристи, които посещават района. Екопътеката е 13 километра, изградена е през 2002 година и оттогава не й е правен сериозен ремонт.

Голяма част от съоръженията са в лошо състояние

„Има изронени стъпала, счупени парапети, изгнили дъски по мостчетата. По принцип, община Трън прави няколко пъти опити да извърши ремонт, но с фирма – изпълнител. Тъй като към момента тези опити останаха неосъществени, по инициатива на Трънското туристическо дружество и с помощта на служители от общината, в момента вече се работи по ремонта. Ремонт е силно казано, ще се прочиства трасето от надвиснали клони и храсти, където има изронени стъпала ще бъдат поставени нови, вече има подменени парапети. Идеята е да може да се ползва безопасно екопътеката“ – съобщи за Радио Благоевград Евгения Такова, директор на Дирекция „Устройство на територията“ в Община Трън.

Ремонтът ще продължи, докато бъдат обезопасени част от съоръженията, но за някой от тях се изискват специални умения и средства, които доброволците не притежават. В момента са поставени обозначителни табели, които предупреждават туристите за извършваните ремонтни дейности.

Паркът за отдих също ще бъде ремонтиран

Предстои да започне ремонт на барбекютата в Парка за отдих в района на екопътеката. Поддържането на чистотата се извършва от служителите към общинското звено, но за съжаление не липсват и вандалски прояви.

„Не можем да опазим част от съоръженията, както и табелите по трасето, които често стават жертва на недобросъвестни граждани, стремим се да има контрол при ползването на съоръженията. Важно е да се знае, че трасето на екопътеката е предназначено за хора с по-добри физически възможности, тези, които са по-трудно подвижни или с неподходящо облекло, по-добре за ползват Парка за отдих“ – уточни Евгения Такова.

Тя коментира още, че през летните месеци се увеличава туристопотокът към забележителностите в община Трън, които са наистина много - природни, културни и исторически.

Скалният параклис „Света Петка“ е отворен отново за посетителите

 Вече е отворен отново за посетителите уникалният скален параклис „Света Петка“, който е бил затворен за посещение, заради извънредната обстановка. На сайта община Трън, а и в самите туристически обекти, има информация за противоепидемичните мерки, при които те могат да бъдат посетени.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Евгения Такова – > 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Със стоп-палки и белезници инспекторите от ИАРА хващат бракониерите по Струма

Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..

публикувано на 18.12.24 в 14:16

Добрият пример - село Копривлен, което срещна децата си със света на изкуството

Отправяме вниманието си  към изкуството в малките населени места. Там, където киното и театърът не са даденост, както за хората в големия град, а огромна нужда, до която децата и младежите е трудно да се докоснат. Пренасяме се в  малкото селце Копривлен в община Хаджидимово, където читалището и училището са единственият мост между децата и..

публикувано на 18.12.24 в 12:18

Осъзнават ли своята Аз-ефективност учениците в Благоевград?

Каква е Аз-ефективността на учениците в община Благоевград и доколко те оценяват грамотността си по роден език и по чуждите езици, които изучават. Задълбочен анализ на тези ключови компетентности направиха преподаватели от ЮЗУ „Неофит Рилски“, ръководени от доц. д-р Зарина Маркова. За проучването те анкетират и възлагат различни писмени задачи на..

публикувано на 18.12.24 в 11:08

Граждани изпратиха над 5000 становища до МЗХ в подкрепа опазването на горите в България

Гражданите подкрепиха експертната позиция на WWF срещу спорните промени, които биха позволили провеждане на сечи с цел прокарване на просеки за тежки дърводобивни машини – харвестъри. За малко повече от две седмици, над 5000 души се включиха в инициативата на WWF и изпратиха до Министерството на земеделието и храните..

публикувано на 18.12.24 в 10:36

Илия Лазаров: Приемането ни в Шенген е поредната стъпка към пълната ни европейска интеграция

„Това е поредната стъпка към нашата пълна интеграция в европейското семейство“, заяви евродепутатът от ГЕРБ–СДС/ЕНП Илия Лазаров, по повод присъединяването на България към Шенгенското пространство. Според него този успех е част от историческите решения, започнали още през 1999 година с преговорите за членство в Европейския съюз, преминали през..

публикувано на 18.12.24 в 10:15

Природата има четири сезона и всички си струват гледането

Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това..

публикувано на 17.12.24 в 12:42

Вече наистина сме в Европа

От 1-ви януари 2025-та година отпада сегашният граничен контрол на пунктовете към Гърция и Румъния. Преминаването ще става свободно, като граничният контрол ще бъде в една 30- километрова зона и то само по необходимост и по преценка на граничните власти. В студиото на Радио Благоевград бившият вътрешен министър проф. д-р Веселин Вучков обясни..

публикувано на 17.12.24 в 12:37