Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В черквата „Света Петка“ в Брезник продължават да се случват чудеса

Наричат черквата „Света Петка“ – „архитектурната перла“ на Брезник, защото, според местните хора, това е най-красивият храм и паметник на културата в града. Черквата се намира в югоизточния край на Брезник,в подножието на живописния хълм Бърдо. „Света Петка“ е построена от ломен камък, споен с хоросан, покривът е дъсчен. На няколко метра от храма е издигната камбанарията й.  Историята на черквата започва през Средновековието, но сигурните данни са доста оскъдни. Знае се, че действа като енорийски храм и след освобождението от турско робство през 1878 г, та до днес.

„Света Петка е духовна закрилница на хората, затова е призната за светица. Тя им помага и в тежки времена, и не само, те идват и да й благодарят, защото тя откликва на техните нужди и болки. Наистина, енергията, която струи в храма, е не само божествена, но и положителна, както е модерно да се казва. И колкото повече човек се задържи в храма, толкова неговите негативни помисли, цялата негативна енергия, която е събрал през деня или месеца, тя отива в небитието“ – коментира за Радио Благоевград историкът Аниела Асенова, която продължава да проучва историята на храма.

За невероятното усещане в черквата допринася и частицата от мощите на Света Петка, която се съхранява в стъкленица до иконата на светицата. Тя е пренесена в храма през 2010 година, като преди това е била на съхранение в Чипровския манастир.

„Тази енергия винаги е струяла от светицата, затова още от 19 – ти век, те са я наричала „Богомолителница“. Света Петка не е била майка, тя е девица, но тя е била майка за брезничани, защото много им е помагала, за да го осъзнаем в наши дни, че тя е наша духовна благодетелка и пазителка“ – уточнява още Аниела Асенова.

Това, което се предава като информация от свещеник на свещеник е, че още в миналото, а и в наши дни, хора остават да преспиват в храма цяла нощ, особено четвъртък срещу петък, или срещу 14 октомври, когато е нейният ден, или в който и да било друг ден. Молят се на светицата и чудесата се случват.

„Записала съм всички чудеса, които се случват в наши дни. Мястото, където хората остават е силно енергийно. Всички светци са там, лечители. И мощите на Света Петка като допълнение, можете да си представите колко силно енергийно е това място. Но, хората не трябва да забравят, че трябва да идват само с истинска вяра. Друго важно условие е, хората да бъдат кръстени, защото, когато човек е кръстен в християнската вяра, той има двойна сила и помощ свише“ – разказва още историкът.

Многобройни са историите на хора, които са убедени, че хубавите нещо в живота са им се случили именно, защото са се помолили на Света Петка и на светците. Излекувани от тежки болести и бездетни майки, са най-често случаите, за които разказват онези, които са повярвали в силата на светицата и на храма, пред който има и чешма с лековитата желязна минерална вода.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Аниела Асенова:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Горещите вълни стават все по-чести, продължителни, интензивни и екстремни

15, 16 и 17 юли в народната традиция се наричат горещници . За най-опасен се смята третият горещник, посветен на св. Марина, наричана още св. Марина Огнена, но и трите са наречени за предпазване от огън. Вярвало се, че огънят слиза от небето и който не празнува горещниците ще пострада от огън, в каквато и да било форма. „ Горещниците са в..

публикувано на 15.07.24 в 10:30

Венцислав Венев: Елате на първия Национален туристически фестивал

От 19 до 21 юли 2024 година на емблематичната за българския планински туризъм „Меча Поляна“  в подножието на връх Мальовица ще се проведе първото издание на Националния туристически фестивал. Организатор е Българският туристически съюз  с подкрепата на Община Самоков, Националния парк ”Рила”, Министерството на спорта и курортния комплекс..

публикувано на 15.07.24 в 10:12

За 7 месеца в село Бураново: Здравен пункт, социална кухня, интерес от чужди инвеститори

Инвеститори от Обединеното кралство искат да купят училището, пансиона и киносалона в малкото кочериновско село Бураново, където населението е 150 души. Англичаните разбрали за селото от  гурбетчии от Бураново. Искат да покрият стадиона с изкуствена трева, с осветление и сонди. Училището ще стане хотел, а пансионът – ресторант. Направило им..

публикувано на 12.07.24 в 12:53

Николета Иванова: Един творец, който черпи вдъхновение от природата в Раненци

Тя е млад творец от Варна, избрала да отгледа децата си в кюстендилското село Раненци, вместо в морската столица на България. Обича да шие дрехи от естествени материи, които оцветява с природни багрила. Превърнала е старата плевня в свое творческо ателие, където посреща гости и съмишленици. Николета Иванова създава фейсбук страница „Живите места в..

публикувано на 12.07.24 в 12:32

Ахмед Вранчев: ДПС ще се върне към нормалността, принципите и ценностите си

До късно снощи продължиха заседанията на общинските съвети на ДПС в знакови общини на Благоевградска област. Колективните органи по места са приели декларации в подкрепа на призива на почетния председател на партията Ахмед Доган.  Вчера преди обед народният представител Ахмед Вранчев депозира заявление в парламента, че напуска групата на..

публикувано на 12.07.24 в 11:13

Какви ще бъдат приоритетите на новата група в ЕП - "Европа на суверенните нации"

Евродепутатът от "Възраждане" Петър Волгин, който до скоро бе водещ на предаването "Политически Некоректно" по БНР, става говорител на нова парламентарна група - "Европа на суверенните нации".  Това стана ясно през седмицата от публикация на лидера на "Възраждане" Костадин Костадинов във Фейсбук.  Костадинов пише още, че 25 евродепутати от 8 държави..

публикувано на 12.07.24 в 11:09

“В сърцето на Граово” се събират животновъди и производители от цялата страна

В края на седмицата ще се проведе Шестото издание на Църногорския събор “В сърцето на Граово”. На поляните край манастира над брезнишкото село Гигинци ще бъде представена над 20-часова фолклорна програма. Предвидени са много изненади за гостите, срещи, ателиета, фермерски пазари, на които ще бъде показано всичко най-добро от труда на животновъдите..

публикувано на 11.07.24 в 10:31