Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Марина Иванова: Над 480 животни получиха помощ след взрива в Бейрут

„Ситуацията е много тежка и човек не може да си представи, как в един миг, стотици хиляди хора остават без дом. Преди няколко дни, дори намериха един човек, който е оцелял един месец. Животът се възражда, макар и бавно, в момента се разчистват останките от разрушени сгради и автомобили. Голяма част от хората са си помислили, че това е краят света, защото взривът се е усетил много надалече и много силно– съобщи за Радио Благоевград д-р Марина Иванов, директор на българския офис на Фондация „Четири лапи“, след завръщането си от спасителна мисия в Бейрут.

Тя беше част от Международния екип на Фондация „Четири лапи", който няколко седмици помагаше за спасяване на бездомни животни и домашни любимци, след експлозията на 4-ти август,тази година в ливанската столица. Припомняме, че тогава загинаха повече от 170 човека, стотици хора останаха без дом, а за хиляди домашни любимци, улицата се превърна в място за живот.

Каква бе целта на мисията?

„Фондация „Четири лапи“ не за първи път участва в подобни спасителни мисии, като целта на тази беше да помогнем на бездомните животни и домашни любимци, изпаднали в беда след взира, както и на техните стопани да намерят изгубените животни. Пристигнахме в Бейрут две седмици след инцидента, защото преди това в тази територия не се допускаха други хора, освен армията и екипите на хуманитарните мисии“ – уточни за Радио Благоевград д-р Марина Иванова.

Спасителният екип е помогнал на над 480 животни

Ветеринарният лекар съобщи, че по време на спасителната мисия е било помогнато на около 480 животни –  бездомни животни и домашни любимци. Екипът на „Четири лапи“ е имал свой пункт в основния хуманитарен лагер в Бейрут, в който се е оказвало помощ както на пострадали хора, така и на пострадали животни. Най-трудно е било залавянето на животни, на които е трябвало да се помогне медицински, защото те са били много стресирани и уплашени.

„На ден имахме над 100 животни, които минаваха през пункта не само за да се нахранят, я просто за да проверим какво е състоянието им. Собствениците ни разпитваха какво още е необходимо да се направи за тях, много важно беше животните да се третират срещу паразити, които имаше в изобилие в руините. Имаше животни с по-леки и с по-сериозни травми – на крачета, на главата,  имаше кученце с възпалени бели дробове от праха, който е погълнало след взрива“ – разказа за един от случаите д-р Марина Иванова.

Котките са най-многобройните домашни любимци в Бейрут

„Бездомните котки са най-многобройни в Бейрут и именно те бяха останали в засегнатите райони самички, бяха много наплашени, но след като започнахме за слагаме храна на определи места, те започнаха да се появяват. Оказа се, че до всяка една къща и сграда, има поне едно семейство, което отглежда котки“ – сподели още ветеринарният лекар.

Тя уточни, че много хора са се завръщали край разрушените домове, не толкова за да видят какво се случва с покъщината им, а за да търсят изгубените си домашни любимци.

Изгубените домашни любимци са били търсени по старомодния начин

Понеже, кучетата в Бейрут не са били с поставен микрочип, защото не е изградена единна система за тяхното проследяване, собствениците им са ги търсели по старомодния начин – чрез разлепване на снимки и информация по сградите или чрез социалните мрежи.

„Имаше случаи на намерени домашни любимци и тази, неподправена радост, която може да се види в очите на едно куче, което вижда стопанина си след няколко дни раздяла, наистина е нещо уникално“ –разказва още д-р Марина Иванова.

Бедствията сплотяват хората

Ветеринарният лекар сподели още, че онова, което прави впечатление в Бейрут, е сплотяването на хората и намирането на начини да си помагат един на друг. Голяма част от останалите без дом, са били настанявани безплатно в хотелите, оцелели след взрива.

„За съжаление, този кошмар е в съчетание с последиците от пандемията, което утежнява обстановката, но в момента лека полека, градът се съживява. Ще отнеме много дълго време възстановяването, важното е, че се работи и хората си помагат един на друг“ – съобщи още директорът на Българския офис на Фондация „Четири лапи“.

Д-р Марина Иванова изрази готовност при необходимост да участва в продължение на мисията през втората половина на септември, ако има нужда от подобна помощ и ако има достатъчно ресурс, който да позволи това.

Подробностите можете да чуете в разговора на Биляна Славчева с Марина Иванова:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Студенти разработиха проекти за възстановяване на парк „Хисарлъка“ на Кюстендил

Първокурсници от Университета по архитектура, строителство и геодезия по време на лятната си практика проучиха парк „Хисарлъка“ и разгледаха интересни обекти в Кюстендил, обследваха различни територии с потенциал, но и с проблеми вследствие на тяхното неподдържане през последните години. Учебната практика бе по предмета „Основи на архитектурното..

публикувано на 19.07.24 в 11:16

Община Самоков ще присъди стипендии на ученици и студенти

До 31 юли ученици и студенти с отличен успех и постижения в различни научни области могат да кандидатстват за стипендия от Община Самоков. За поредна година общината ще присъди 9 стипендии в подкрепа на даровити ученици от 8-ми до 12-ти клас и студенти, които се развиват успешно в областите природо-математически науки; хуманитарни науки;..

публикувано на 18.07.24 в 15:10

ПП-ДБ готови да върнат втория мандат за съставяне на правителство

Парламентарната група на "Продължаваме Промяната - Демократична България" обяви на брифинг в парламента, че са готови да върнат втория мандат за съставяне на правителство неизпълнен. Решението дойде след срещи с представителите на другите парламентарни групи, които отказаха да подкрепят предложената от коалицията декларация за антикорупционно..

публикувано на 18.07.24 в 11:40

Александър Томов–син получи награда от международния фестивал „GOLDEN FEMI FILM FESTIVAL 2024“

Награда за своя филм „Господ е мой пастир“ получи възпитаникът на ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград Александър Томов-син. Наградата е за най-добър късометражен студентски филм. Лентата, с участието на актьора Калин Врачански, участва в тазгодишното издание на международния фестивал „GOLDEN FEMI FILM FESTIVAL 2024“. „Според мен Александър Томов в..

публикувано на 18.07.24 в 10:55

Добра реколта от мед добиват вече пчеларите

С месец по-рано от обичайното, пчеларите започнаха да добиват мед още от началото на месец юли. Така е и в Благоевградско. Според дългогодишния пчелар Стойо Мудев, това се дължи на времето, което тази година върви с месец напред. Неговият пчелин се намира в Балкана, под курорта „Бодрост“ край Благоевград, в местността „Славово“. Други години..

публикувано на 17.07.24 в 15:20

Горещите вълни стават все по-чести, продължителни, интензивни и екстремни

15, 16 и 17 юли в народната традиция се наричат горещници . За най-опасен се смята третият горещник, посветен на св. Марина, наричана още св. Марина Огнена, но и трите са наречени за предпазване от огън. Вярвало се, че огънят слиза от небето и който не празнува горещниците ще пострада от огън, в каквато и да било форма. „ Горещниците са в..

публикувано на 15.07.24 в 10:30

Венцислав Венев: Елате на първия Национален туристически фестивал

От 19 до 21 юли 2024 година на емблематичната за българския планински туризъм „Меча Поляна“  в подножието на връх Мальовица ще се проведе първото издание на Националния туристически фестивал. Организатор е Българският туристически съюз  с подкрепата на Община Самоков, Националния парк ”Рила”, Министерството на спорта и курортния комплекс..

публикувано на 15.07.24 в 10:12