„Ситуацията е много тежка и човек не може да си представи, как в един миг, стотици хиляди хора остават без дом. Преди няколко дни, дори намериха един човек, който е оцелял един месец. Животът се възражда, макар и бавно, в момента се разчистват останките от разрушени сгради и автомобили. Голяма част от хората са си помислили, че това е краят света, защото взривът се е усетил много надалече и много силно“– съобщи за Радио Благоевград д-р Марина Иванов, директор на българския офис на Фондация „Четири лапи“, след завръщането си от спасителна мисия в Бейрут.
Тя беше част от Международния екип на Фондация „Четири лапи", който няколко седмици помагаше за спасяване на бездомни животни и домашни любимци, след експлозията на 4-ти август,тази година в ливанската столица. Припомняме, че тогава загинаха повече от 170 човека, стотици хора останаха без дом, а за хиляди домашни любимци, улицата се превърна в място за живот.
Каква бе целта на мисията?
„Фондация „Четири лапи“ не за първи път участва в подобни спасителни мисии, като целта на тази беше да помогнем на бездомните животни и домашни любимци, изпаднали в беда след взира, както и на техните стопани да намерят изгубените животни. Пристигнахме в Бейрут две седмици след инцидента, защото преди това в тази територия не се допускаха други хора, освен армията и екипите на хуманитарните мисии“ – уточни за Радио Благоевград д-р Марина Иванова.
Спасителният екип е помогнал на над 480 животни
Ветеринарният лекар съобщи, че по време на спасителната мисия е било помогнато на около 480 животни – бездомни животни и домашни любимци. Екипът на „Четири лапи“ е имал свой пункт в основния хуманитарен лагер в Бейрут, в който се е оказвало помощ както на пострадали хора, така и на пострадали животни. Най-трудно е било залавянето на животни, на които е трябвало да се помогне медицински, защото те са били много стресирани и уплашени.
„На ден имахме над 100 животни, които минаваха през пункта не само за да се нахранят, я просто за да проверим какво е състоянието им. Собствениците ни разпитваха какво още е необходимо да се направи за тях, много важно беше животните да се третират срещу паразити, които имаше в изобилие в руините. Имаше животни с по-леки и с по-сериозни травми – на крачета, на главата, имаше кученце с възпалени бели дробове от праха, който е погълнало след взрива“ – разказа за един от случаите д-р Марина Иванова.
Котките са най-многобройните домашни любимци в Бейрут
„Бездомните котки са най-многобройни в Бейрут и именно те бяха останали в засегнатите райони самички, бяха много наплашени, но след като започнахме за слагаме храна на определи места, те започнаха да се появяват. Оказа се, че до всяка една къща и сграда, има поне едно семейство, което отглежда котки“ – сподели още ветеринарният лекар.
Тя уточни, че много хора са се завръщали край разрушените домове, не толкова за да видят какво се случва с покъщината им, а за да търсят изгубените си домашни любимци.
Изгубените домашни любимци са били търсени по старомодния начин
Понеже, кучетата в Бейрут не са били с поставен микрочип, защото не е изградена единна система за тяхното проследяване, собствениците им са ги търсели по старомодния начин – чрез разлепване на снимки и информация по сградите или чрез социалните мрежи.
„Имаше случаи на намерени домашни любимци и тази, неподправена радост, която може да се види в очите на едно куче, което вижда стопанина си след няколко дни раздяла, наистина е нещо уникално“ –разказва още д-р Марина Иванова.
Бедствията сплотяват хората
Ветеринарният лекар сподели още, че онова, което прави впечатление в Бейрут, е сплотяването на хората и намирането на начини да си помагат един на друг. Голяма част от останалите без дом, са били настанявани безплатно в хотелите, оцелели след взрива.
„За съжаление, този кошмар е в съчетание с последиците от пандемията, което утежнява обстановката, но в момента лека полека, градът се съживява. Ще отнеме много дълго време възстановяването, важното е, че се работи и хората си помагат един на друг“ – съобщи още директорът на Българския офис на Фондация „Четири лапи“.
Д-р Марина Иванова изрази готовност при необходимост да участва в продължение на мисията през втората половина на септември, ако има нужда от подобна помощ и ако има достатъчно ресурс, който да позволи това.
Подробностите можете да чуете в разговора на Биляна Славчева с Марина Иванова:
Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..
На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..
Музиката на „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..
Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..
Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..
При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..
"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..