Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„За“ или „против“ маските в училище

Ден преди началото на новата учебна година, носенето на маски в училищата се оказа един от най-сериозните проблеми, които тревожат родителите. По този повод, в различни градове на страната, бяха организирани протести под надслов “Не на маските и изолаторите в училище!”

Пред Регионалното управление на образованието в Благоевград също се събраха притеснени от новата Наредба родители.

„В Германия от вчера маските в училищата вече са отменени, защото има три случая на припаднали деца. Едното с лош изход, за съжаление„– с този неприятен пример започна протестът в Благоевград, на който, освен родители и ученици, присъстваха и представители на Регионалното управление на образованието. Недоволството премина под формата на диалог между Люси Манова, един от организаторите на протеста и Ивайло Златанов, началник на Регионалното управление на образованието - Благоевград, според когото „не трябва така крайно и драстично да се приема ситуацията, защото има правила, които трябва да се спазват за здравето на децата и техните близки“.

„Особено малките класове, как си представят, че тези деца няма да си разменят маски, няма тези маски да се търкалят по земята, няма да си разменят химикали? Значи, тази маска, според мен, е абсолютно излишна. Първо, научно доказано е, че маските не предпазват, а и при самия допир едно до друго, децата могат да се заразят. Например, моето дете е астматик, как да му сложа маска“ – попита Люси Манова.

Ивайло Златанов обясни, че маските са задължителни при определени условия – в общите помещения в училищата, когато децата контактуват интензивно в междучасията.

„В клас и в час не е препоръчително и задължително носенето на маски. Ние сме го оповестили и на учители, и на родители. Това са насоки, които имат препоръчителен характер. Всяко едно училище има право само да определя условията за носене на маски. На територията на областта има 122 училища, това означава, че има 122 ситуации“ – коментира още началникът на Регионалното управление на образованието в Благоевград.

Той обеща, че до седмица ще бъде направено допитване до всички родители на територията на областта за това дали одобряват или не носенето на маски в училище. Подобна онлайн анкета вече е организирана в социалната мрежа от недоволните родители, според която повечето анкетирани са отговорили, че не одобряват носенето на маски.

Ивайло Златанов съобщи още, че в почти всички училища на територията на област Благоевград са осигурени необходимите изисквания по отношение дезинфекцията и хигиената в учебните помещения, осигурена е почти навсякъде и топла вода. В момента има само две училища, в които няма топла вода, но се прави всичко възможно този проблем да бъде решен до 15 септември.

По отношение на „изолаторите“, така наречените помещения, в които ще се изолират деца с грипоподобни симптоми, Златанов обясни, че има обособени такива стаи, в почти всички училища.

„При показване на симптоми, логично е да има съответни реакции и действия – родител, съгласие, тестване, действие до излизане на резултатите от теста, и намеса на спешна медицинска помощ, ако е необходимо“ – обясни още Ивайло Златанов.

Между 2700 и 2800 ще бъдат първокласниците тази година в област Благоевград. Според част от родителите и учениците, с които разговаряхме, маските са абсолютно излишни, защото затрудняват дишането и комуникацията, а и няма гаранция, че те винаги ще бъдат чисти и ще могат да се сменят своевременно. Според Люси Манова, това ще бъде много стресиращо за децата. Така смята и второкласничка от Благоевград, която е категорична, че няма да се чувства добре с маска в училище, защото тя ще й пречи. Според други родители, все пак е необходимо децата да носят някакви предпазни средства в училище, но да не са задушаващи.

Подробностите можете да чуете в репортажа на Биляна Славчева.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Събор в подкрепа на читалището в село Мурсалево

От десетилетия летният събор в село Мурсалево, община Кочериново, е чакано събитие за жителите. Всяка година пристигат гости от близо и далеч, а и много хора, чиито корени са от населеното място се завръщат. Това разказа в ефира на Радио Благоевград   Красимира Гешева, млада и активна като председател на местното читалище..

публикувано на 02.08.24 в 15:36

Доц. Арабаджиев: Имуноонкологията е възможност за успешно лечение на туморни заболявания

Преди броени дни Благоевград бе домакин на Лятно училище за онколози и имунолози. В залата на Американския университет най-утвърдените родни специалисти предадоха опит и знания на своите млади колеги. На форума лекарите обсъждаха последните актуалните теми от имуноонкологията, която през последните години дава все по-голяма надежда за успешно..

публикувано на 31.07.24 в 16:20

Петричкото село Ключ очаква много гости на събора

От незапомнени времена в петричкото село Ключ ежегодно се провежда традиционният събор, посветен на празника Илинден. Това е едно от най-големите и многолюдни събития в населеното място, което се почита както от местните хора, така и от много гости. „Отдавна, дедите и прадедите ни са решили на 2 август да бъде събора, когато по стар стил..

публикувано на 30.07.24 в 10:17

НУ „Яне Сандански“ в Разлог продължава с иновациите

От новата учебна година началното училище „Яне Сандански“ в Разлог ще продължи да въвежда иновации в образователния процес. Училището е иновативно още от откриването на първата процедура и вече седем години работи в посока позитивно образование и развитие на характера.  „Тази година отново кандидатствахме  и сме одобрени от МОН с иновацията..

публикувано на 30.07.24 в 10:11

„Природа в наследство“ в РИМ - Благоевград

„Природа в наследство“ е проект на Регионалния исторически музей в Благоевград, който показва различните животински видове  и растения от отдел „Природа“ в пресъздадената обновена естествена среда. Това е първият ремонт и обновяване на експозицията, която е открита преди 40 години. „Биологичното разнообразие в Югозападна България наистина е..

публикувано на 29.07.24 в 15:59

Българското неделно училище „Камбана“ в Абу Даби

„Образованието като грижа и ценност“ – под това мото премина XVII годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина. Тя бе открита в столицата и продължи в ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград. Участниците в конференцията се включиха в серия от лекции, практикуми и дискусии, обособени в различни тематични модули с участието на..

публикувано на 29.07.24 в 14:15

Тютюн, 2024: По-малко като количество, но с екстра качество

Динамичното време през последните седмици няма как да не се отрази на тютюневата реколта. Припомняме, че заради опустошителната градушка преди няколко седмици в района на селата Дебрен и Рибново в община Сатовча, бе унищожена около 90 % от тютюневата реколта, но се оказва, че и горещините също са рискови за доброто количество и качество на..

публикувано на 25.07.24 в 14:30