Фестивал под надслов „125 години ТПК – в подкрепа на хората с увреждания“ се проведе в Благоевград. Домакин бе Югозападният университет „Неофит Рилски“, а поводът – 125 години от създаването на първата Трудово – производителна кооперация (ТПК) в България. Още от своето създаване, производителните кооперации са важен фактор за развитието на българското общество и икономическия напредък на нацията.
В резултат на дългогодишното ползотворно сътрудничество с Агенцията за хората с увреждания, Националният съюз на ТПК организира този фестивал, който се провежда в 8 града на страната, Благоевград е предпоследният от честванията.
„Танцуваме заедно“ и Фотоизложба „125 години ТПК“, са две от събитията, които се проведоха в Югозападния университет, в присъствието на представители на различни институции и служители в трудово -производителни кооперации.
„Кооперациите като бизнес са имали много здрави корени в нашето общество. Те не се грижат само за заплатите на хората, а и за техните социални и културни нужди. Формулата на успеха на кооперации е в доверието“ – коментира за Радио Благоевград Стилиян Басалопулов, председател на Националния съюз на Трудово – производителните кооперации в България. Според него, кооперациите имат огромен принос за трудовата и социална интеграция на хората с увреждания.
„Важен момент от нашата работа е работата с хората с увреждания и това е следствие на нашата социална мисия. Първата работа на кооперацията е да се грижи за социалния климат. Ние в годините се оказахме единствените стопански структури, които приемат с удоволствие хората с увреждания, те се чувстват равни, подкрепящият персонал им помага и никой не се оплаква от това, те знаят, че това са живи същества, които имат нужда, те пък се стараят. Затова, хората с увреждания, дори когато имат проблеми, предпочитат да работят, дори за символично заплащане, защото той се чувства полезен в обществото. Това е формата, той пък да даде своя принос, да се чувства ангажиран и полезен на обществото“ – коментира още председателят на Националния съюз на Трудово производителите кооперации.
„Хората с увреждания не са второ качество хора, така че има работа за хората, на които им се работи. След като 35 години съм тук, значи това е моето място. Тук съм започнала след училище като съм завършила по договор и не съм напускала“ – сподели Роза Гекова, която работи в шивашка фирма за хора с увреждания:
Започна турнето с екоигри в 7 града в страната, сред които Перник, Кюстендил и Петрич. Състезанията се организират от платформата „Пукльовците“, която цели да стимулира директното общуване и взаимоотношения между децата. И това не къде да е, а в училища среда – там, където започва тяхното истинско социализиране. Това сподели в ефира на Радио..
Всяка последна сряда от февруари се отбелязва Световният ден против тормоза в училище, известен като „Ден на розовата фланелка“. Тя символизира неприемането на тормоз и насилие в училищетo . За пръв път „Денят на розовата фланелка“ е проведен в Канада през 2007 година като протест, организиран от двама ученици – Дейвид Шепърд и Травис..
Айше Емин от гърменското село Рибново събра в книга кулинарните съкровища на Родопите. Изданието съдържа 36 рецепти на традиционни и обичани ястия като салати, супи, печива, десерти. „Тази книга е изцяло в мой стил – рецептите са лесни за приготвяне, с достъпни продукти и пълни с любов. Вложих много старание, защото знам, че моите читатели заслужават..
В седмицата на Прошки сме. Предстои и един от най-светлите християнски празници – Великден. Празниците са времето, в което се събираме с близките си традиционно на богата отрупана трапеза. Има обаче и хора, които нямат близки. Има хора, за които няма отрупана маса с различни блюда. За да направят точно тези хора щастливи и за да успеят поне малко..
Детски лекари от специалностите УНГ, ортопедия и травматология, урология, хирургия, кардиология, неврология, ендокринология, дерматология, обща медицина, образна диагностика, гастроентерология и офталмология ще преглеждат безплатно деца в Петрич. Инициативата е част от Програма „Детско здраве“, в която участват водещи специалисти от болница..
Кати, Мити, Петя, Калина и Никол, малките журналисти от школата по журналистика и медийно отразяване към Центъра за личностно и творческо развитие на децата в Благоевград бяха гости в предаването „Неделя у дома“, където разказаха какво е за тях журналистиката. „Мен ме влече телевизията, защото искам да ме видят всички. Целият свят“, сподели..
Музейна работилница, посветена на Баба Марта, отваря врати от 24 до 27 февруари в красивата сграда на Историческия музей в Петрич. Инициативата се провежда за втора поредна година, очаква се интересът към нея да бъде още по-голям от миналогодишния, тъй като заложените дейности в работилницата ще бъдат надградени. „Ще посрещнем дечицата с..