Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Бягане за животните“ в защита на животните

По повод Световния ден на животните, който ще отбележим на 4 октомври, Сдружение Кампании и Активизъм за Животните в Индустрията (КАЖИ)​, за втора поредна година организира благотворителното „Бягане за животните“.

„4 октомври е много важна дата, тъй като на този ден през 1925 г. е стартирало социалното движението за защита на животните. То е стартирало в Германия и това е датата, в която масово защитниците на животните излизат и говорят за проблемите на животните, за благосъстоянието на животните и за начините, по които може да им се помогне. За съжаление, животните, на които им се причиняват страдания всяка година се увеличават, а не намаляват. Все по-актуална става тази тема затова, наистина трябва да обърнем внимание на страданието на животните и да се опитаме да го намалим“ – коментира за Радио Благоевград Петя Алтимириска от Гражданското движение за забрана фермите за ценни кожи в България и КАЖИ.

Тя уточни, че освен искането за забрана на фермите за кожи в България, защитниците на животните настояват да се обърне внимание и на най-жестокия модел за отглеждане на кокошки носачки – това е клетъчното отглеждане. За него се знае освен, че е най-жестокият, е и най-популярният начин за отглеждане на кокошките.

„Целта ни е максимално много хора да се информират за този тип отглеждане и съответно хората, които консумират яйца, да избират яйца, които не са плод на клетъчно отглеждане“ – съобщи още Петя Алтимирска.

Тя уточни, че яйцата от клетъчно отглеждани кокошки са обозначени с Код 3 на опаковката или на самото яйце. Когато Кодът е 0, това означава, че яйцата са Био, при Код 1 – кокошките са свободно отглеждани, при Код 2 - яйцата са от подово отглеждани кокошки.

Другата тема, за която ще се говори на събитието, е отглеждането на  гъски за деликатеса Фоа гра или така популярния „гъши пастет“.

„Това е продукт на изключително жестока практика. Методът, по който се получава продуктът е известен като „гушене“. Това е насилственото хранене на патиците и гъските, за да може техният дроб да се увеличи десетократно, да е минимум 400 гр., докато в нормални условия в природата, една патица има дроб около 30 – 40 гр. Така че, за да се увеличи този дроб, се прилага този метод за насилствено хранене. За съжаление, България е третата страна в света по производство на този дроб. Страданието, което се причинява на животните, е наистина неимоверно и ние настояваме, този метод на хранене, да бъде забранен със Закон и у нас. Такъв има вече в повечето европейски страни, само в четири държави в Европа, това все още е позволено “ – допълни Петя Алтимирска.

 Според нея, идеята на събитието „Бягане за животните“, е именно да се провокира вниманието на хората към това, какво се случва с животните и какъв е произходът на продуктите, които те консумират.

Инициативата ще се проведе на 4 октомври, неделя в Борисовата градина в София. Стартът е в 10 ч., в близост до езерото Ариана, дължината на трасето е 5 км. Участието в състезанието ще бъде напълно безплатно, и тъй като бягането е благотворително, всеки участник може да се включи със сума по своя преценка в дарителската кампания. Всеки участник може да се регистрира предварително на линка: https://www.run4animals.caai.bg/index.html?no_redirect…

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Петя Алтимирска:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

При майсторите Стефан и Стефани в Земен

Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..

публикувано на 22.01.25 в 14:41

Професия акушерка – орисана да помага на новия живот

На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква  любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград  Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..

публикувано на 21.01.25 в 16:50

„Дъжд от Любов“ – новото музикално вдъхновение на Явор Велчев - Яви

Музиката на  „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името  „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..

публикувано на 21.01.25 в 16:35

Промените в Закона за ДДС ще изсветлят бизнеса с имоти

Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..

публикувано на 21.01.25 в 09:28

Красимир Герчев: „Старчевата“ е жива! Коренът ѝ е тук, в Разлог!

Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..

публикувано на 20.01.25 в 12:27

Инж. Богдан Милчев: Институциите трябва да вършат своята работа

При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се  показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..

публикувано на 20.01.25 в 09:36

Параолимпиецът Михаил Христов: Може да съм без криле, но винаги в полет

"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..

публикувано на 19.01.25 в 10:00