Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Алек Топов: Не отлагайте прегледите при очния лекар, закъснението понякога е фатално!

Световен ден на зрението

Д-р Алек Топов

Световният ден на зрението  – най-важният ден  в календара за здравето на очите тази година е 8 октомври 2020г. Той се отбелязва в цял свят ежегодно втория четвъртък на месец октомври, ето защо променя датата си, но каузата е винаги да се съхрани зрението.

Кога за последен път направихме профилактичен преглед на очите си и научихме ли се  да се грижим за очното си здраве?

„И преди да настъпи кризата с COVID-19, много от пациентите изпускаха правилното време, в което трябва да отидат на преглед. Да не говорим в този момент, в който пациентите отлагат до последно, за да посетят очния лекар. Кога трябва да се правят профилактичните прегледи? При децата – задължително до 1 година трябва да бъде направен първият профилактичен преглед. Когато детето проговори – на 4-годишна възраст също е добре да се провери зрението му. В училищна възраст проблемите със зрението започват най-често между 7 и 12-годишна възраст. При възрастните пациенти профилактиката трябва да се извършва след 40-та година задължително веднъж годишно. Трябва да се следи основно зрение, очни дъна и очно налягане. Ако има проблем с тях,  тогава се прави по-задълбочен преглед“ – това заяви в интервю за Радио Благоевград-БНР д-р Алек Топов, началник на Отделението по офталмология в Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда – София.

Специалистът коментира и значението на навременното лечение и ранната диагностика на социално значимите заболявания на очите  -  катаракта, макулна дегенерация, диабетна ретинопатия, глаукома, които влошават качеството на живот. „Тези заболявания влошават като цяло животът, както на пациента, така и на хората около него. При катарактата пациентът дори и малко да е закъснял, в България този вид хирургия е на световно ниво, все пак можем да се справим. Но аз  препоръчвам на пациентите дори някои да им е казал, че имат „перде“, както го наричат, да направят консултация със специалист. Останалите заболявания, диабетна ретинопатия, макулна дегенерация и особено глаукомата, трябва да се „хванат“ в началния стадии. Става ми изключително неприятно, когато някой пациент дойде в терминална фаза, когато ние няма какво да направим. Той ни гледа като спасител, но ние реално в много от случаите  не можем да помогнем“.

Макулната дегенерация се наблюдава изключително често при пациенти над 70-годишна възраст – в над 30% от пациентите има определена форма на макулна дегенерация и е много добре лекар да установи каква е тя и да се предприеме навременно лечение.

Каква трябва да бъде грижата за очното здраве във време на пандемия от covid-19? „Към този момент никой не може да каже с каква честота вирусът преминава през дихателните пътища и съответно през лигавицата на пациента. Това, че в момента сме в ситуация, която не е нормална за човечеството, аз не бих казал, че има нещо по-различно от това как да се грижим за очите си. Има ли проблем – трябва да се отиде на лекар, а не да се отлага. Пациентите се страхуват да не се разболеят, те могат да се разболеят от всякакво инфекциозно заболяване, но много по-страшно е да ходят не навреме на доктор“.

По думите на д-р Топов всички най-модерни терапии по света, свързани със зрението, се прилагат в България. В страната ни има над 50 частни и държавни очни клиники, в които се извършва всякакъв вид хирургия.

В звуковия файл можете да чуете разговора на Лалка Радкова с д-р Алек Топов:

     




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Елена Панайотова представя книгата „Приложен театър”

Елена Панайотова представи своята книга „Приложен театър” в Регионалната библиотека на Благоевград. Тя е доктор по театрално изкуство в Нов български университет. Специализирала е европейска култура в Университета в Амстердам и театрална антропология в театър „Один” в Дания. Дългогодишен преподавател е по театрално изкуство в Академията за изкуства..

публикувано на 24.04.24 в 18:37

„Великден във всеки дом” – благотворителна инициатива в Дупница

 „Великден във всеки дом” - т ова е новата кампания на сдружение  „Близо до теб“ за даряване на пакетирани козунаци на самотно живеещи пенсионери в селата от община Дупница. Екипът на сдружението благодари за подкрепата на хората с добри сърца в грижата за хора в нужда. В благотворителната инициатива апелът е да се дарят козунаци, които ще..

публикувано на 24.04.24 в 13:56
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Българинът потребява повече и успява да инвестира

По данни от Наблюдението на домакинските бюджети през 2023 г. на НСИ, годишният общ доход средно на лице от домакинство е 10 846 лв. и нараства с 20.4% спрямо 2022 година. За последните десет години (2014 - 2023 г.) - се увеличава 2.3 пъти.  Годишните разходи са 10 044 лв. средно на лице, което е с 19.7% повече в сравнение с 2022 година. За периода..

публикувано на 24.04.24 в 10:19

WWF ще пусне в Дунав 1,6 милиона есетри

Европейската комисия призова държавите-членки да увеличат усилията си за справяне с бракониерството и незаконния трафик, за да опазят малкото останали есетрови риби на континента. Въпреки че са надживели динозаврите, днес те са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са..

публикувано на 23.04.24 в 13:22

Доброволци от Гоце Делчев с отличие за каузата за чиста околна среда

На официална церемония на 18 април бяха обявени победителите в годишните награди на организацията  „ Time Heroes “. Призове получиха хората и организациите с изключителен принос за развитието на доброволческата култура в България през 2023 г. С награда „Героите“ беше отличена и организацията „Green and clean“ от Гоце Делчев с основател Георги..

публикувано на 23.04.24 в 10:55

Веселин Христов: Възстановяваме диалога в БСП-Благоевград

Помирението в БСП-Благоевград е въпрос, който вълнува не само нашите членове, но и всички граждани на общината. Всички очакват БСП да бъде силна партия и считам, че това е възможно. Помирението вече е факт. Това заяви в предаването „Събития и личности“ на Радио Благоевград Веселин Христов, председател на общинската структура на БСП в областния..

публикувано на 22.04.24 в 12:25
Вилиан Стефанов

Фотоизложба в Благоевград показа последствията от ядрената аварията в Чернобил

Фотоизложбата „Изгубени във времето“, с 20 фотографии от забранената зона край Чернобил,  ще бъде открита в Благоевград на 26 април. Това е датата, на която през 1986 година,  стана  аварията в Чернобилската атомна централа. Преди войната в Украйна, зоната край Чернобил бе една от най-посещаваните туристически атракции в света, за което голяма..

публикувано на 22.04.24 в 09:28