Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Купуваме по-скъпо олио

В сезона на зимнината купуваме по-скъпо олио – установи репортерска проверка на Радио Благоевград. Бутилка от литър вече се продава от 1.50 лв. в някой от по-малките квартални магазини, до 3.00 – 3.50 лв. в по-големите търговски обекти на Благоевград. По-високи цени има и при други стоки от първа необходимост – сирене, кашкавал, млечни продукти. 
За причините потърсихме мнението на експертите. 
От Държавната комисия по стоковите борси и тържища обясниха, че има изменение на цената на олиото на едро на седмична баса с 12 стотинки. Това се дължи на един пик на Ротердамската борса към 16 септември, когато цената на слънчогледа е стигнала до 1050 долара на тон, като първоначалното равнище е било 925 долара на тон, след това е имало последователни спадове с по 30 – 35 долара на седмица. Към момента стойността на слънчогледа е към 950 долара за тон. 
„Този пик, който се образува е по-скоро някакво опипване на пазара, тъй като реколтата от слънчоглед е по-лоша, но в никакъв случай не е недостатъчна и към момента нямаме достатъчно реални сделки, за да коментираме, дали това е тенденция или временно явление. А, че има очакване по дадени магазини и по дадени места да се завишават цените на олиото, без да има реална икономическа предпоставка, има го. Към момента големите търговски вериги не са променили цените на олиото“ – коментира за Радио Благоевград Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържища.
Той посъветва потребителите или да намерят олио на по-поносими цени в големите вериги, или да се въздържат от презапасяване с този продукт, защото в момента има нестабилност на пазара по отношение цената на олиото. Все още е рано да се коментира, дали това явление е закономерност или спекулативно опипване на почвата.
„При плодовете и зеленчуците към днешния момент, в сравнение с миналата година по същото време, пиперът е на по-ниски равнища с около 6 %, картофите са с 13 % по-евтини, като се очаква при тях и свръх предлагане, което не е добра новина за нашите производители. Зелето е по-евтино, спрямо миналата година с 5 %, морковите с 3 %, зрелият лук е с 30% по-евтин. По отношение на краставиците и доматите – доматите са с около 10 % по-скъпи, а краставиците с около 20 % по-скъпи от миналата година“ – коментира още Владимир Иванов. 
Той уточни, че стойността на „потребителската кошница“ от всички необходими плодове и зеленчуци, ако закупим по единица, е точно толкова, колкото е била миналата година по това време. 
При ориза и брашното също има поскъпване. При брашното е с около 10 стотинки, спрямо миналата година и това се дължи на по-лошата реколта тази година, макар да е много над потребностите. Друг фактор е рязкото повишаване на доходите в бранша. 
„Цените на храните имат своите леки колебания и те се дължат на нарасналите доходи в хранително-вкусовата индустрия. Цената е единственият източник за повишаване на доходите в бранша, затова в даден момент цената трябва да се повиши най-малкото, защото самата организации ще спрат да функционират“ – обясни още Владимир Иванов. 
При фасула и захарта има стабилни ценови равнища около 1.30 лв., а при ориза се наблюдава повишение на цената, което се дължи на логистични причини, свързани с коронавируса. 
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Владимир Иванов:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

При майсторите Стефан и Стефани в Земен

Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..

публикувано на 22.01.25 в 14:41

Професия акушерка – орисана да помага на новия живот

На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква  любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград  Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..

публикувано на 21.01.25 в 16:50

„Дъжд от Любов“ – новото музикално вдъхновение на Явор Велчев - Яви

Музиката на  „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името  „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..

публикувано на 21.01.25 в 16:35

Промените в Закона за ДДС ще изсветлят бизнеса с имоти

Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..

публикувано на 21.01.25 в 09:28

Красимир Герчев: „Старчевата“ е жива! Коренът ѝ е тук, в Разлог!

Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..

публикувано на 20.01.25 в 12:27

Инж. Богдан Милчев: Институциите трябва да вършат своята работа

При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се  показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..

публикувано на 20.01.25 в 09:36

Параолимпиецът Михаил Христов: Може да съм без криле, но винаги в полет

"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..

публикувано на 19.01.25 в 10:00