Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще поскъпне ли меда, заради слабата реколта?

Лоша година отчитат пчеларите в цялата страна. Заради неблагоприятните климатични условия, в много региони добивите от мед са по-ниски от два до четири пъти, в сравнение с миналата година. Само на отделни места пчеларите са доволни от добития мед. В района на Благоевград, Кюстендил и Перник, в Югозапада, добивите са традиционно по-ниски от тези в другите краища на страната.
„Затова, веднага поискахме държавно подпомагане по схемата de minimis, така че чиновниците веднага разбраха, че добивите са ниски и отреагираха“ – съобщи за Радио Благоевград инж. Михаил Михайлов, председател на Обединения пчеларски съюз.
Причините за по-слабите добиви от мед са различни
По-лошите климатични условия и наличието на по-слаби семейства в пчелните кошери са основните причини за по-слабата реколта от мед тази година. Според инж. Михаил Михайлов, пандемията от Covid-19 също е повлияла върху недобрата реколта от мед. 
„Поради блокадите на пътищата в началото на пандемията, много пчелари нямаха възможност да отидат до пчелините, които се намират в други населени места и това се оказа фатално в месеците април и май, защото това е много важен период за грижи към пчелите“ – коментира пчеларят, според когото, положителното от тази ситуация е, че много пчелари са вече регистрирали като животновъден обект пчелините, които до този момент не са били регистрирани като такива.
Подпомагането на сектора е недостатъчно 
„Земеделското министерство отпусна по 5 лева на пчелно семейство като подпомагане срещу Covid-19, но само за регистрирани земеделски стопани и то такива, които са подали документи по de minimis за миналата година. По наше настояване, бяха отпуснати едни 5 милиона лева, които разделени на пчелно семейство, се падат по 7 лева, а за Covid-19 се падат по 5 лева. Общо 12 лева е подпомагането на кошер тази година, което е крайно недостатъчно“ – категоричен е инж. Михайлов. 
Още в интервюто на Биляна Славчева с Михаил Михайлов:
Възможно е да има повишение в цената на меда и пчелните продукти 
„Възможно е да има марш в цените на меда и пчелните продукти нагоре, може би от порядъка на 1 лев. На изложенията, които направихме, цените бяха като миналогодишните. Но, в зависимост от търсенето, ето сега навлизаме в сезона на грипа и вирусите, възможно е търсенето да се увеличи и това да доведе и до поскъпването на меда“ – прогнозира още председателят на Обединения пчеларски съюз.
Той коментира и някой нови изисквания към пчеларите, които им създават известни проблеми по отношение на продажбата на мед в малки количества, залегнали в Наредба 26. 
Чуйте още в звуковия файл:
На пазара в Благоевград има леко поскъпване на меда
Между 12 и 15 лева върви буркан мед на Кооперативния пазар в Благоевград, установи репортерската проверка на Радио Благоевград. Цената зависи от вида, качеството и разфасовката на пчелния продукт. Според производителите, добивите в благоевградско тази година са по-слаби, като основната причина е сушата. Затова и някой от пчеларите са увеличили цената с лев - два на килограм. Търсенето засега е слабо, хората купуват най-много по един – два буркана от полезния продукт.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Елена Панайотова представя книгата „Приложен театър”

Елена Панайотова представи своята книга „Приложен театър” в Регионалната библиотека на Благоевград. Тя е доктор по театрално изкуство в Нов български университет. Специализирала е европейска култура в Университета в Амстердам и театрална антропология в театър „Один” в Дания. Дългогодишен преподавател е по театрално изкуство в Академията за изкуства..

публикувано на 24.04.24 в 18:37

„Великден във всеки дом” – благотворителна инициатива в Дупница

 „Великден във всеки дом” - т ова е новата кампания на сдружение  „Близо до теб“ за даряване на пакетирани козунаци на самотно живеещи пенсионери в селата от община Дупница. Екипът на сдружението благодари за подкрепата на хората с добри сърца в грижата за хора в нужда. В благотворителната инициатива апелът е да се дарят козунаци, които ще..

публикувано на 24.04.24 в 13:56
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Българинът потребява повече и успява да инвестира

По данни от Наблюдението на домакинските бюджети през 2023 г. на НСИ, годишният общ доход средно на лице от домакинство е 10 846 лв. и нараства с 20.4% спрямо 2022 година. За последните десет години (2014 - 2023 г.) - се увеличава 2.3 пъти.  Годишните разходи са 10 044 лв. средно на лице, което е с 19.7% повече в сравнение с 2022 година. За периода..

публикувано на 24.04.24 в 10:19

WWF ще пусне в Дунав 1,6 милиона есетри

Европейската комисия призова държавите-членки да увеличат усилията си за справяне с бракониерството и незаконния трафик, за да опазят малкото останали есетрови риби на континента. Въпреки че са надживели динозаврите, днес те са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са..

публикувано на 23.04.24 в 13:22

Доброволци от Гоце Делчев с отличие за каузата за чиста околна среда

На официална церемония на 18 април бяха обявени победителите в годишните награди на организацията  „ Time Heroes “. Призове получиха хората и организациите с изключителен принос за развитието на доброволческата култура в България през 2023 г. С награда „Героите“ беше отличена и организацията „Green and clean“ от Гоце Делчев с основател Георги..

публикувано на 23.04.24 в 10:55

Веселин Христов: Възстановяваме диалога в БСП-Благоевград

Помирението в БСП-Благоевград е въпрос, който вълнува не само нашите членове, но и всички граждани на общината. Всички очакват БСП да бъде силна партия и считам, че това е възможно. Помирението вече е факт. Това заяви в предаването „Събития и личности“ на Радио Благоевград Веселин Христов, председател на общинската структура на БСП в областния..

публикувано на 22.04.24 в 12:25
Вилиан Стефанов

Фотоизложба в Благоевград показа последствията от ядрената аварията в Чернобил

Фотоизложбата „Изгубени във времето“, с 20 фотографии от забранената зона край Чернобил,  ще бъде открита в Благоевград на 26 април. Това е датата, на която през 1986 година,  стана  аварията в Чернобилската атомна централа. Преди войната в Украйна, зоната край Чернобил бе една от най-посещаваните туристически атракции в света, за което голяма..

публикувано на 22.04.24 в 09:28