Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще поскъпне ли меда, заради слабата реколта?

Лоша година отчитат пчеларите в цялата страна. Заради неблагоприятните климатични условия, в много региони добивите от мед са по-ниски от два до четири пъти, в сравнение с миналата година. Само на отделни места пчеларите са доволни от добития мед. В района на Благоевград, Кюстендил и Перник, в Югозапада, добивите са традиционно по-ниски от тези в другите краища на страната.
„Затова, веднага поискахме държавно подпомагане по схемата de minimis, така че чиновниците веднага разбраха, че добивите са ниски и отреагираха“ – съобщи за Радио Благоевград инж. Михаил Михайлов, председател на Обединения пчеларски съюз.
Причините за по-слабите добиви от мед са различни
По-лошите климатични условия и наличието на по-слаби семейства в пчелните кошери са основните причини за по-слабата реколта от мед тази година. Според инж. Михаил Михайлов, пандемията от Covid-19 също е повлияла върху недобрата реколта от мед. 
„Поради блокадите на пътищата в началото на пандемията, много пчелари нямаха възможност да отидат до пчелините, които се намират в други населени места и това се оказа фатално в месеците април и май, защото това е много важен период за грижи към пчелите“ – коментира пчеларят, според когото, положителното от тази ситуация е, че много пчелари са вече регистрирали като животновъден обект пчелините, които до този момент не са били регистрирани като такива.
Подпомагането на сектора е недостатъчно 
„Земеделското министерство отпусна по 5 лева на пчелно семейство като подпомагане срещу Covid-19, но само за регистрирани земеделски стопани и то такива, които са подали документи по de minimis за миналата година. По наше настояване, бяха отпуснати едни 5 милиона лева, които разделени на пчелно семейство, се падат по 7 лева, а за Covid-19 се падат по 5 лева. Общо 12 лева е подпомагането на кошер тази година, което е крайно недостатъчно“ – категоричен е инж. Михайлов. 
Още в интервюто на Биляна Славчева с Михаил Михайлов:
Възможно е да има повишение в цената на меда и пчелните продукти 
„Възможно е да има марш в цените на меда и пчелните продукти нагоре, може би от порядъка на 1 лев. На изложенията, които направихме, цените бяха като миналогодишните. Но, в зависимост от търсенето, ето сега навлизаме в сезона на грипа и вирусите, възможно е търсенето да се увеличи и това да доведе и до поскъпването на меда“ – прогнозира още председателят на Обединения пчеларски съюз.
Той коментира и някой нови изисквания към пчеларите, които им създават известни проблеми по отношение на продажбата на мед в малки количества, залегнали в Наредба 26. 
Чуйте още в звуковия файл:
На пазара в Благоевград има леко поскъпване на меда
Между 12 и 15 лева върви буркан мед на Кооперативния пазар в Благоевград, установи репортерската проверка на Радио Благоевград. Цената зависи от вида, качеството и разфасовката на пчелния продукт. Според производителите, добивите в благоевградско тази година са по-слаби, като основната причина е сушата. Затова и някой от пчеларите са увеличили цената с лев - два на килограм. Търсенето засега е слабо, хората купуват най-много по един – два буркана от полезния продукт.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

При майсторите Стефан и Стефани в Земен

Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..

публикувано на 22.01.25 в 14:41

Професия акушерка – орисана да помага на новия живот

На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква  любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград  Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..

публикувано на 21.01.25 в 16:50

„Дъжд от Любов“ – новото музикално вдъхновение на Явор Велчев - Яви

Музиката на  „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името  „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..

публикувано на 21.01.25 в 16:35

Промените в Закона за ДДС ще изсветлят бизнеса с имоти

Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..

публикувано на 21.01.25 в 09:28

Красимир Герчев: „Старчевата“ е жива! Коренът ѝ е тук, в Разлог!

Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..

публикувано на 20.01.25 в 12:27

Инж. Богдан Милчев: Институциите трябва да вършат своята работа

При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се  показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..

публикувано на 20.01.25 в 09:36

Параолимпиецът Михаил Христов: Може да съм без криле, но винаги в полет

"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..

публикувано на 19.01.25 в 10:00