От тази сутрин влезе в сила "зелен коридор" в аптеките и хранителните магазини. Хората над 65 години могат да пазаруват само два часа от 8:00 до 10:00 всяка сутрин. Това е една от малко по-строгите мерки, които влязоха в сила за борба с разпространението на коронавируса. В първия ден от въвеждането на мярката в Благоевград броят на купувачите между 8:30 ч. и 9:00ч. е незначителен. В хранителните и зеленчуковите магазини продавачите подреждат стоката и чакат клиенти. Мярката предизвиква противоположни мнения.
„За мен не е правилно. Децата сега, които са си вкъщи, искат да си хапнат пресен хляб. Той идва в 8:00 часа, което значи, че майките им трябва да чакат до 10:00 часа, за да купят хляб. Гладни ли да стоят децата?“
„Би трябвало да има такова ограничение с цел опазването на здравето на всички хора. Добре е да не се смесват поколенията. По-възрастните хора са по-уязвими. Трябва да има по-ясна и точна информация. Дори на мен в момента не ми е ясно дали след 10:00 ч. имат право да пазаруват. Иначе ограниченията трябва да се спазват.“
„Ако искаме да живеем, ако искаме да сме добре, би трябвало да спазваме мерките“ – споделя възрастна жена, която си е купила хляб в определеното за това време. „Сутрин иди, пазарувай си, имаш време да си сготвиш, да си подредиш домакинството. Възрастните хора са пенсионери. Имат време за всичко. Два часа са достатъчно за пазар. Що има толкова да пазаруваме? Едно мляко, хляб, месце. Лошото е за децата. Децата ще останат прости, ако продължават така да учат. Децата е по-добре да ходят на училище. Обаче и там е опасно. Не знам!“
Какво още коментираха жители на Благоевград можете да чуете в звуковия файл.
От почти две десетилетия сдружението "Асоциация Общество и Ценности" е двигател на разговора за децата и родителите, брака, семейството и ценностите в модерното време. „ Когато имаме здрави семейства се възпитава и отглежда здраво поколение, със здрави ценности. И съответно – имаме здраво общество “, подчерта в интервю за Радио Благоевград..
Живото наследство са тези, които го практикуват, това е устойчивостта и знанията, предавани от поколение на поколение – се сочи на електронната страница на ЮНЕСКО, посветена на Нематериалното културно наследство. Още през 2008 година Международната организация за наука и култура започна да изгражда Представителна листа на ЮНЕСКО на елементи..
С изложбата „Готови ли сте за разкази по Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината. Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми заради историческите промени и модните светски тенденции. Това обясни..
Благоевградският общински съветник Димитър Урдев бе избран за председател на Земеделски съюз „Александър Стамболийски“ на 46-ия конгрес на партията. Урдев, който досега бе заместник-председател на централното ръководство, заяви амбицията си да работи за обединение на всички земеделски партии и неправителствени организации в страната. По думите му,..
Родители, учители, дори и ученици апелират да се ограничи използването на телефоните и социалните мрежи от малолетни деца. Опасна мода е обхванала учениците. Нарича се "Супермен" и кара много деца да записват опасни видеа. Последният случай е от вчера, когато 13-годишно дете е с опасност за живота, след като е ударено от волтова дъга на жп гара..
Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..
Отправяме вниманието си към изкуството в малките населени места. Там, където киното и театърът не са даденост, както за хората в големия град, а огромна нужда, до която децата и младежите е трудно да се докоснат. Пренасяме се в малкото селце Копривлен в община Хаджидимово, където читалището и училището са единственият мост между децата и..