Кръгла маса с политиците: „Забрана на фермите за ценни кожи“ организират Гражданска инициатива за забрана добива на ценни кожи в България, сдруженията КАЖИ и На Ти с Природата. Събитието ще се проведе онлайн, на 27 ноември, във времето от 15 до 17 ч.
„На фона на продължаващите тревожни информации от Европа, че все повече ферми за норки се превръщат в развъдник на Covid-19, е абсолютно наложително да бъдат предприети спешни мерки и в България за забраната на този бизнес, а това може да се случи само със съдействието на политиците“ – коментира за Радио Благоевград Петя Алтимирска от Гражданската инициатива срещу добива на ценни кожи в България, един от организаторите на събитието.
Според думите й, отглеждането на животните, заради ценните им кожи е не само нехуманен бизнес, но и все по-опасен за човешкото здраве. Новините продължават да валят от цяла Европа за нови заразени ферми, в които не просто се установява, че има заразени работници и позитивни норки. Увеличават се и доказателствата от датските и холандски учен, че коронавирусът мутира в норките, след това се връща в хората, които ги отглеждат. Особено притеснителен е фактът, че мутиралият вирус вече е нечувствителен към разработваните в момента ваксини.
„Това е голямото притеснение и ние в момента толерираме съществуването на едни обекти, които могат да са резервоар за тази, най-опасна в момента болест. Вместо, българските институции да предприемат някакви превантивни мерки, това да не се случва, да се намали огромната щета върху хората в България от този вирус, ние сме свидетели на едно пълно мълчание, което продължава месеци наред по тази тема. Явно трябва да измерваме щетите с човешки жертви, за да могат политиците да обърнат внимание на проблема. Ето затова правим тази Кръгла маса“ – уточни още Петя Алтимирска.
Тя обясни, че е изключително трудно в момента да се стигне до действащите политици. Към повечето от тях вече са изпратени покани за участие в онлайн дискусията. Вече има потвърждение от представители на 7 различни партии, които евентуално биха участвали в следващото Народно събрание.
„От политиците зависи да се вземе бързо решение за ликвидирането на този риск. Ние направихме една платформа, чрез която всеки може да изпрати своето становище до компетентните институции. Вече са изпратени над 1600 писма, има реакция, някой от институциите връщат отговор, но препращат въпроса към други институции, те към първите и така се въртим в един омагьосан кръг“ – съобщи още Петя Алтимирска.
Според нея, целта на събитието е то да не се политизира, а да има участие от широка група политици, които биха поели някакви ангажименти.
Всеки, който има желание може да наблюдава на живо или да участва в онлайн кръглата маса, чрез Фейсбук страницата на Гражданската инициатива срещу добива на ценни кожи в България.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Петя Алтимирска:
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..
На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...
Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..
Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..