Започна изкупната кампания на тютюна в гоцеделчевско, но предлаганите от фирмите изкупни цени, са обидно ниски за тютюнопроизводителите – съобщават местните тютюнопроизводители.
„Искам да благодаря на Радио Благоевград за тази отзивчивост, че следи с интерес кампанията, а това е съдбата на българския селянин, в частност на българския тютюнопроизводител. Защото, в момента наблюдаваме една тенденция, която за разлика от миналата година, когато беше възходяща, сега е низходяща. Не може, преди началото на кампанията, ние да знаем, че цените ще падат надолу. Без да са ни видели реколтата, без да ни знаят продукцията, просто е обидно това, което се получава. С пълно основание можем да кажем, че субективизмът в тютюнопроизводството продължава“ – коментира за Радио Благоевград Иван Сабахлъков, председател на Сдружение „Басма“ и земеделски производител от Хаджидимово.
Според него, в момента тютюна в гоцеделчевско се изкупува на цени от 5.60 до 7 лева за килограм. Според тютюнопроизводител от гърменското село Скребътно обаче, цената на тютюна там е стигнала и до 8 лева за добро качество.
„Тази година има райони с много добро качество, но се съмнявам, че фирмите ще дадат цена от 9-10 лева като миналата година. В момента, в който е зададена на компютрите цената, значи субективизмът е налице, всичко е субективно. Нямам думи, с които за изразя за пореден път, мъката и болката, които ги очаква българския селянин, в частност българския тютюнопроизводител“ – допълни Иван Сабахлъков.
Според него, това ще продължава така, докато българинът не излезе да си търси правата, както правят жителите на Франция и другите европейски държави.
По отношение на по-ниската цена, на която се предлага македонския тютюн, заради което е предпочитан от българските фирми, Сабахлъков, даде пример с гръцкия тютюн, който се изкупува на цени от над 4,5 евро, при положение, че гръцките тютюнопроизводители получават много по-големи субсидии от българските.
„Всички вече изкупуват на приравнени цени. Още преди кампанията да стартира знаех, че тази година цените ще бъдат с лев, лев и половина по-ниски от миналогодишните, което още тогава ме огорчи. Значи, никой не цени труда на хората, затова и хората бягат от България“ – сподели още Иван Сабахлъков.
Според него, една от основните причини за този проблем е унищожената преработвателна тютюнева промишленост в България.
„И затова казвам, че убихме един отрасъл, който всяка година вкарва в държавния бюджет над 2 милиарда лева. Нали разбирате, че никой друг Сектор не вкарва такива средства, но нямаме политика какво се става с този отрасъл в бъдеще – дали, ще се превърнем в поредната „фирма на ишлеме“ – коментира още тютюнопроизводителят.
Според Иван Сабахлъков, който е и зеленчукопроизводител, 2020 е една от най-тежките години в земеделско отношение. Освен, с неблагоприятните климатични условия, тази година стопаните трябваше да се справят и с предизвикателството COVID-19, за което тютюнопроизводителите най-вероятно, няма да получат помощи.
„Едва когато, България стане равноправен член на Европейския съюз и по отношение на субсидиите, тогава можем да отворим широко очи и да вземем малко въздух“ – категоричен е Иван Сабахлъков.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Иван Сабахлъков:
Осъзнаваме ли тежестта на времето върху нас? Все си казваме „има време“ - има време за това, има време за онова, а то - времето - просто си изтича. Страхът от това да покажем себе си и възможностите си пред света, пък е другата спънка в житейското ни развитие, защото винаги е първо мисълта „Какво ще кажат хората?“. На големия екран в българските..
Любовта към българското и родното, към корените и съхранението на културната идентичност възражда една идея, която намира подкрепа, а именно въвеждането на часове в училище в изучаването на говорещата азбука - глаголицата. Инициативата е на педагога Татяна Атанасова, която след като започва да обучава своите ученици да пишат с глаголически..
Фондация „Живот със синдром на Даун“ осигурява напълно безплатни индивидуални тренировки по плуване за деца и младежи със синдром на Даун от 2018г. Проектът по адаптирано плуване се провежда в различни градове в България. Децата и младежите не само се научават да плуват, но се превърнаха и в състезатели на регионални, национални и международни..
В навечерието сме на най-светлия, най-топлия и празничен месец от годината – декември. Месецът, който свързваме със семеен уют, топла стая, пълна с усмивки, любов, споделеност и искрящи от радост детски очи. Декемрви е богати трапези, пълни с много лакомства и много подаръци за любимите хора, грижливо подбрани и опаковани от нас под голямата семейна..
Стартира 14-ото издание на престижния конкурс „Наградите на БАИТ“, който всяка година отличава иновации, постижения и приноси в сферата на информационните и комуникационните технологии (ИКТ). Веднага след началото, първите кандидатури са подадени от ученици и студенти в категорията „Младежка награда“. Сред проектите, които вече впечатлиха журито, е..
Депутатът Тома Биков представи през седмицата своята най-нова книга „Българските контрареволюции и краят на идеологиите“. В предаването “Събития и личности” Биков поясни, че изданието е продължение на предишната му книга - „Българските революции“, издадена преди четири години. Книгата проследява как големите исторически фигури и техните действия са..
В интервю за Радио Благоевград политологът и бивш депутат в 50-то НС Калоян Методиев отправи сериозни критики към настоящата политическа ситуация в страната, като заяви, че изборният процес е компрометиран, а резултатите от него водят до дълбока институционална криза. Методиев изтъкна, че Благоевградска област е емблематичен пример за нарушения по..