Пандемията посече туризма както в Европа, така и в България. Туристическата екосистема бе сериозно засегната от строгите ограничения върху движението и пътуванията, наложени след избухването на пандемията от коронавирус. В опит да бъде спасен бранша държавата приложи редица мерки. По думите на Благовестка Томова, председател на Съюза на хотелиерите и собствениците в курорта „Боровец“, с най-добър ефект за сектора е мярката 80/20.
„Хубавото е, че получихме подкрепа и мога да кажа, че беше абсолютно своевременна от страна на правителството. Мярката, която достигна най-бързо до нас и имаше най-добър ефект, това е мярката подкрепяща заетостта на работещите в туризма. В началото беше 60/40, а след това беше мултиплицирана на 80/20. Това е мярката, която помогна на нас, по-големите обекти в туризма, да запазим нашите работни места. Хубаво е, че ще функционира до края на март и с една перспектива, че ще бъде удължена до края на септември, като условието са съгласувателните процедури с Европейската комисия. Убедена съм, че ще получим такава подкрепа. Това ни дава възможност да се съсредоточим и в другата част на нашата дейност – да бъдем иновативни, спокойни и да предлагаме различни пакети на нашите гости, за да продължават да предпочитат „Боровец “ за почивка не само през зимата, а и през лятото“ , споделя Томова.
В Самоков, който е сред предпочитаните туристически дестинации, спадът на туристи за цялата изминала година е сериозен, коментира заместник-кметът на общината Люба Кленова.
„За общината бележим един спад от 47.5 процента при броя туристи, които са посетили общината и при нощувките намалението е към 39 процента, което е изключително лош резултат“ . При първия локдаун общината е освободила наемателите на общински терени от такса наем, но сега бизнесът сам търси вариантите, каза още Кленова.
„Бизнесът използва възможностите на програмите за подпомагане на дейността и задържането на персонала. Това са национална програми и оперативни програми „Конкурентоспособност и иновации“. Бизнесът там където може да се възползва го прави. Това, което в случая помага общината е да опосредства информацията за националните и оперативни програми, за да стигне по-бързо до бизнеса“, обясни зам.-кметът Кленова.
Мерките, които към момента действат, са насочени основно към средни и малки предприятия, но не и към големите, които също търпят загуби, посочи Благовестка Томова.
„От 10 юли е отворена програмата „Иновации и конкурентоспособност“ за подкрепа на средните и малки предприятия, с която се дава възможност да кандидатстват, като отпуснатите средства по програмата ще могат да използват за разходи за закупуване на суровини и материали, а също и за заплащане на външни услуги и разходи за персонал. Може би трябва да отбележим, че в момента големите предприятия имаме малко ограничен достъп до тези програми. Но аз се надявам, че от тази година правителството ще предприеме мерки заедно с Министерството на туризма, за да може и ние да кандидатстваме по тези програми. Важна е тази подкрепа. Отчитаме всичко това, което се прави както от Министерството на туризма, така и от Министерството на труда и социалната политика, така и цялото правителство. Туроператорите също бяха подпомогнати, а към това в помощ е и програмата 35 евро на седалка за чартърите. За съжаление, ние като зимна дестинация за момента не можем да се възползваме от тази програма директно, тъй като има ограничения на голяма част от пазарите, които предпочитат „Боровец“, да напускат държавите си. Но се надявам, че тази форма ще подпомогне летния туризъм. Важно е средствата да бъдат разпределени така, че да се подпомогне и зимния и летния туризъм“, каза председателя на Съюза на хотелиерите и собствениците в курорта „Боровец“ Благовестка Томова.
През миналата година Европа реагира с фондове за финансиране. България очаква подкрепа в сектор туризъм и по инструмента „Реакции“.
Репортаж на Агнес Манова можете да чуете в звуковия файл – >
Целият бранш вече е в последните фази на подготовка за зимния сезон. Това каза за Радио Благоевград Малин Бистрин, председател на Съюза на туристическия бизнес в Банско. „ Резервациите за зимния сезон са в две фази, като първата е през ранната есен, когато се записват основно чуждестранните туристи и фенове на Банско. Те правят своите..
Подписка от над 200 души, писма до десетки институции и срещи с отговорните лица е направила заради безводието в село Стоб Венцислава Венчова. „Проблемът с липсата на вода в селото не е от вчера, а е от десетки години и все още решение на проблема няма, а напротив, нещата се задълбочават, защото не само през лятото, но и сега, през зимния..
Завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом след президентските избори в САЩ даде силен тласък на криптопазара. Само за няколко дни цената на биткойн се е повишила рязко и в момента заема първа позиция по пазарна капитализация. „Щатитe обявиха, че ще изградят така наречения биткойн стратегически резерв. Това означава, че правителството на САЩ..
В рубриката „Старите нови занаяти“ по традиция представяме творци, които използват креативността си и дарбите, за да възродят и дадат нов облик на стар занаят. В миналото техниката на рисуването върху коприна се е наричало батик и започва още в Китай. След това се пренася в Япония, Централна Азия, Средният Изток и Индия – това е пътят на..
Може ли Шекспир да ни говори смислено в наши дни, така че да го разберем и по-често да посягаме към неговите текстове? Оказва се, че е възможно и точно това ни доказват студентите от Катедрата по германистика и романистика в ЮЗУ „Неофит Рилски“. Ивана Стойчева, София Лазарова, Димитър Ников и техните преподаватели д-р Елена Калъпсъзова и д-р Яна..
Д-р Пламен Димитров, психолог и изследовател, представи задълбочен поглед към профила на негласуващите български граждани. Според тематично и многопластово изследване, проведено от екип психолози сред над 1200 души, една четвърт от негласуващите са успешни и социално активни личности. Какво ги отблъсква и какви са възможностите за мобилизиране на тази..
Проектът за бюджет 2025 – какви мерки предвижда правителството за постигане на дефицит от 3% и как ще се отразят те на икономиката и ежедневието ни? От увеличението на осигуровките и възможността за връщане на стандартния ДДС, до новите данъци върху свръхпечалбите на банките – какви са плюсовете и минусите на тези предложения? Коментар по тези въпроси..