Пандемията посече туризма както в Европа, така и в България. Туристическата екосистема бе сериозно засегната от строгите ограничения върху движението и пътуванията, наложени след избухването на пандемията от коронавирус. В опит да бъде спасен бранша държавата приложи редица мерки. По думите на Благовестка Томова, председател на Съюза на хотелиерите и собствениците в курорта „Боровец“, с най-добър ефект за сектора е мярката 80/20.
„Хубавото е, че получихме подкрепа и мога да кажа, че беше абсолютно своевременна от страна на правителството. Мярката, която достигна най-бързо до нас и имаше най-добър ефект, това е мярката подкрепяща заетостта на работещите в туризма. В началото беше 60/40, а след това беше мултиплицирана на 80/20. Това е мярката, която помогна на нас, по-големите обекти в туризма, да запазим нашите работни места. Хубаво е, че ще функционира до края на март и с една перспектива, че ще бъде удължена до края на септември, като условието са съгласувателните процедури с Европейската комисия. Убедена съм, че ще получим такава подкрепа. Това ни дава възможност да се съсредоточим и в другата част на нашата дейност – да бъдем иновативни, спокойни и да предлагаме различни пакети на нашите гости, за да продължават да предпочитат „Боровец “ за почивка не само през зимата, а и през лятото“ , споделя Томова.
В Самоков, който е сред предпочитаните туристически дестинации, спадът на туристи за цялата изминала година е сериозен, коментира заместник-кметът на общината Люба Кленова.
„За общината бележим един спад от 47.5 процента при броя туристи, които са посетили общината и при нощувките намалението е към 39 процента, което е изключително лош резултат“ . При първия локдаун общината е освободила наемателите на общински терени от такса наем, но сега бизнесът сам търси вариантите, каза още Кленова.
„Бизнесът използва възможностите на програмите за подпомагане на дейността и задържането на персонала. Това са национална програми и оперативни програми „Конкурентоспособност и иновации“. Бизнесът там където може да се възползва го прави. Това, което в случая помага общината е да опосредства информацията за националните и оперативни програми, за да стигне по-бързо до бизнеса“, обясни зам.-кметът Кленова.
Мерките, които към момента действат, са насочени основно към средни и малки предприятия, но не и към големите, които също търпят загуби, посочи Благовестка Томова.
„От 10 юли е отворена програмата „Иновации и конкурентоспособност“ за подкрепа на средните и малки предприятия, с която се дава възможност да кандидатстват, като отпуснатите средства по програмата ще могат да използват за разходи за закупуване на суровини и материали, а също и за заплащане на външни услуги и разходи за персонал. Може би трябва да отбележим, че в момента големите предприятия имаме малко ограничен достъп до тези програми. Но аз се надявам, че от тази година правителството ще предприеме мерки заедно с Министерството на туризма, за да може и ние да кандидатстваме по тези програми. Важна е тази подкрепа. Отчитаме всичко това, което се прави както от Министерството на туризма, така и от Министерството на труда и социалната политика, така и цялото правителство. Туроператорите също бяха подпомогнати, а към това в помощ е и програмата 35 евро на седалка за чартърите. За съжаление, ние като зимна дестинация за момента не можем да се възползваме от тази програма директно, тъй като има ограничения на голяма част от пазарите, които предпочитат „Боровец“, да напускат държавите си. Но се надявам, че тази форма ще подпомогне летния туризъм. Важно е средствата да бъдат разпределени така, че да се подпомогне и зимния и летния туризъм“, каза председателя на Съюза на хотелиерите и собствениците в курорта „Боровец“ Благовестка Томова.
През миналата година Европа реагира с фондове за финансиране. България очаква подкрепа в сектор туризъм и по инструмента „Реакции“.
Репортаж на Агнес Манова можете да чуете в звуковия файл – >
Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..