10 бяха вековните дървета финалисти в конкурса „Дърво с корен“, а сред тях отново имаше уникални дървесни видове в села на област Благоевград. Номинация имаше за Бушекия дъб в село Петрелик, което е само на два километра от граничната бразда с Гърция.
Вековното дърво е с височина 24 метра и под него извира вода, която е изведена в чешма – Буешката чешма. Водата си остава студена дори през летните горещи дни. Под дебелите сенки на 500-годишния дъб хората от Петрелик, както и техните гости, посрещат по-голямата част от празниците в календара. Това разказва Мария Мамова, която номинира Бушкия дъб.
Сред вековните финалисти бяха и трите дъба в санданското село Калиманци. Те се намират до параклиса „Св. Илия“ и са едни от най-старите и известни у нас пъранари. Този дървесен вид е и единственият вечнозелен дъб у нас, вписан в Червената книга.
Номинацията за вечнозелените дървета в Калиманци е на Андрей Ковачев. Но победата е за Старата черница във Велики Преслав. Това стана ясно на официалната онлайн церемония.
Наградата за първенеца в конкурса ще бъде предоставена от „Асоциация на арбористите в България“. Специалистите ще извършат експертен оглед на дървото през пролетта и ще изготвят препоръки за евентуални мерки за подобряване на състоянието му.
Старата черница ще се състезава за приза „Европейско дърво на 2021 година“.
Осъзнаваме ли тежестта на времето върху нас? Все си казваме „има време“ - има време за това, има време за онова, а то - времето - просто си изтича. Страхът от това да покажем себе си и възможностите си пред света, пък е другата спънка в житейското ни развитие, защото винаги е първо мисълта „Какво ще кажат хората?“. На големия екран в българските..
Любовта към българското и родното, към корените и съхранението на културната идентичност възражда една идея, която намира подкрепа, а именно въвеждането на часове в училище в изучаването на говорещата азбука - глаголицата. Инициативата е на педагога Татяна Атанасова, която след като започва да обучава своите ученици да пишат с глаголически..
Фондация „Живот със синдром на Даун“ осигурява напълно безплатни индивидуални тренировки по плуване за деца и младежи със синдром на Даун от 2018г. Проектът по адаптирано плуване се провежда в различни градове в България. Децата и младежите не само се научават да плуват, но се превърнаха и в състезатели на регионални, национални и международни..
В навечерието сме на най-светлия, най-топлия и празничен месец от годината – декември. Месецът, който свързваме със семеен уют, топла стая, пълна с усмивки, любов, споделеност и искрящи от радост детски очи. Декемрви е богати трапези, пълни с много лакомства и много подаръци за любимите хора, грижливо подбрани и опаковани от нас под голямата семейна..
Стартира 14-ото издание на престижния конкурс „Наградите на БАИТ“, който всяка година отличава иновации, постижения и приноси в сферата на информационните и комуникационните технологии (ИКТ). Веднага след началото, първите кандидатури са подадени от ученици и студенти в категорията „Младежка награда“. Сред проектите, които вече впечатлиха журито, е..
Депутатът Тома Биков представи през седмицата своята най-нова книга „Българските контрареволюции и краят на идеологиите“. В предаването “Събития и личности” Биков поясни, че изданието е продължение на предишната му книга - „Българските революции“, издадена преди четири години. Книгата проследява как големите исторически фигури и техните действия са..
В интервю за Радио Благоевград политологът и бивш депутат в 50-то НС Калоян Методиев отправи сериозни критики към настоящата политическа ситуация в страната, като заяви, че изборният процес е компрометиран, а резултатите от него водят до дълбока институционална криза. Методиев изтъкна, че Благоевградска област е емблематичен пример за нарушения по..