През последните десетилетия ЕС постигна значителен напредък в областта на равенството между половете. Това е резултат от законодателството за равно третиране, интегрирането на принципа на равенство между половете във всички останали политики и конкретните мерки за напредък на жените.
С оглед настоящата ситуация и кризата породена от COVID-19, евродепутатите обсъдиха въздействието на пандемията върху жените и предложиха поредица от мерки за укрепване на равенството между половете и по-добра защита на правата на жените.
„COVID-19 несъмнено е имал различно въздействие върху жените - от увеличаването на домашното насилие и отговорностите за домашни грижи, до загубата на работни места. И все пак мъжете също са засегнати значително: например, първоначалните данни показват, че възрастните мъже са по-уязвими от въздействието на вируса. Възстановяването от кризата трябва да вземе предвид това различно въздействие, ако искаме този път да изградим нашето общество по-добре и да гарантираме, че то е напълно приобщаващо за всички”, заяви евродепутатът от Европейската народна партия Франсис Фицджералд по време на пленарна сесия, в която ЕП представи плановете си за постигане на напредък по темата за равенството между половете.
Евродепутатите за пореден път призоваха държавите членки да ратифицират Истамбулската конвенция и поискаха Съветът на ЕС да добави насилието срещу жени в списъка на престъпленията в Европа.Депутатите настояват Европейската комисия да направи предложение за директива за справяне с всички форми на насилие, основано на пола и нови услуги за защита на жертвите на домашно насилие. Необходими са още конкретни, целенасочени действия за постигане на равенство между половете в националните планове за възстановяване и устойчивост, а също и подкрепа за най—уязвимите жени. На това мнение и Мария Нойхл от групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европейския парламент. „В основата на стратегията за равенство между половете стоят мерки и преди всичко цели. На първо място нулева толерантност срещу насилието над жени.“, смята г-жа Нойхл.
Евродепутатът Мария Кавальо, която е сред представителите на Европейската народна партия, призова Комисията за привличане на повече жени в сферата на информационните и комуникационните технологии, както и предоставяне на възможности за предприемачество за майки или самотни родители и подобряване достъпа до заеми, дялово финансиране и микрофинансиране чрез програми и фондове на ЕС.
В ситуацията на COVID-19 интерсекционалността и структурната дискриминация създават допълнителни бариери и предизвикателства, подчертават евродепутатите. Това налага разработването на мерки, отразяващи различните обстоятелства, в които се намират жените. Сред рисковите групи по отношение на вирусната инфекция са жените в заведения за възрастни хора, жените с увреждания, жените мигранти, които са по-уязвими към насилие, основано на пола, както и жени в селските райони, бездомни жени и жени от ромски произход, членове на LGBTQI+ общността и др.
Парламентът призовава и за създаването на гъвкави системи за предупреждение при извънредни ситуации и на нови служби, които да помагат на жените.
Репортаж на Зоя Караджова можете да чуете в звуковия файл – >
Нова услуга за плащане на местните данъци и такси заработи в Петрич. С него се осигурява бърз и лесен достъп до информация и възможност за плащания от всяко място, по всяко време. „Това е нова разработка на софтуер за местни данъци и такси, който е държавен софтуер. Той е безплатен за общините. Този терминал дава възможност на гражданите,..
Обновената Директива на ЕС за енергийна ефективност предлага въвеждането на редица мерки, за да се ускори процесът по увеличаване на енергийната ефективност. Особено внимание се обръща на принципа „първо енергийна ефективност“. В тази връзка, това към което е насочило усилията си екологичното сдружение „За Земята“, е готовността за..
Тайланд е една от най-атрактивните туристически дестинации в света, популярна е и сред нас българите. Годишно приема 12 милиона туристи, страната е една от най-бързо развиващите се не само в Югоизточна Азия, но и в света. „ Най-добрата новина е, че вече не е необходима виза . Кацвайки на летището в Тайланд, просто минаваш паспортен контрол..
Един ден ще прелетя над езерото. За последно… Да се огледам… Същата съм - Неразумница. Ще се посуетя по върховете, ще залича стъпките. С пригладени коси ще си оставя всички фиби в езерото. Няма да изчаквам, ще летя. Колко съм изморена… Рано е да заспя. Ще те потърся, да изпием по един горски чай, преди да си тръгна. Както някога. Ще те..
Процентът на преждевременните раждания у нас е над 12, сочат данните на НЗОК за 2023 година. За поредна година той остава по- висок от средния процент за европейските държави, който е под 8 на сто. А в някои градове превишава значително дори този и без това висок дял. Това означава, че недоносените бебета представляват най-голямата група пациенти..
За себе си Алеона де Кама казва: Аз съм едно момиче, което следва мечтите си. А момичетата с мечти се превръщат в жени с визия. Така и все още не знам дали вече мога да се нарека жена или все още съм момичето с мечтите, а може би сменям тези роли постоянно и така ще продължи до края. Алеона де Кама, както безброй читатели я знаят, или просто..
Има неотчетени преференции при изборите за Народно събрание - това е един от изводите при проверките, които правят представителите на Демократичния център в момента. Само в някои от избирателните райони, включително и в Благоевградския избирателен район неотчетените преференции са 11 905 броя. Повече от 800 са в Благоевградския избирателен район...