Потребители алармират за осезателно увеличение на цените на основни хранителни продукти, сред които, най-фрапиращо е поскъпването на олиото. В повечето магазини в Благоевград то се продава около 3.50 – 3.70 лева за литър. За седмица, цената на мазнината в Разлог също се е повишила с около лев и сега олиото там се продава за около 3.20 лв. за литър. Прогресивно растат цените на сиренето, фасула, каймата, замразеното пиле и кашкавала, казват още купувачите.
Потърсихме мнението на експертите.
Според Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържища, единственият продукт, който е претъпял осезателно увеличение по време на COVID – кризата, е оризът, чиято цена от около 2 лв. се е увеличила до 2.20 на едро и това е следствие от логистични проблеми в целия свят. Цената на захарта се запазва, при фасула има леко повишение от порядъка на стотинки. Сега цената му на едро е 3.49 лв., като това равнище е с лев по-ниско, в сравнение с 2014 г.
„За брашното много се изписа, преминахме цената от 0.90 лв. до лев на едро, тази цена се запазва и към момента. Сега, цената на брашното на едро 0.96 лв. за килограм, което е с 4 % повече от 2020 г. Олиото е единственият продукт, който по климатични причини, тоест лоша реколта, промени своята цена драстично, с 23 % на годишна база. Сега цената на едро е 2.68 лв. за литър. По отношение на яйцата, вече 9 години няма промяна в цената. Със 0.60 лв. нагоре е изменението в цената на кашкавала, спрямо миналата година. Осезателно се измести, с около 1 лев, цената на сиренето, като в момента то се търгува за 6.99 лв. на едро, спрямо 6.54 лв. по същото време миналата година. По отношение на свинското месо се запазват нивата от 9.00 – 9.50 лв., от година насам“ – коментира за Радио Благоевград Владимир Иванов.
Според него, промяната в цените на основните хранителни продукти не само, че не е прогресивна, а е твърде слаба и доста изоставаща от промяната в доходите.
Цената на олиото най-вероятно ще продължи да държи високи нива, тъй като цената на слънчогледовото масло остава висока – около 1700 долара за тон, като предишния рекорд е от 2014 г. – 1410 долара за тон.
„По отношение на търговията на дребно, където се наблюдава увеличение на ценовите ножици, това вече е следствие и на епидемията, и на логистични проблеми, както и на по-слабата и неграмотна работа на определен род търговци, които компенсират липсата на достатъчно търсене през цената. И това е обяснението на парадокса, че в градове, като Благоевград, където доходите са най-малки, е най-скъпо“ – допълни Владимир Иванов.
По отношение на олиото, той коментира още, че до идването на новата слънчогледова реколта се очаква този тренд да се задържи. Всичко зависи и от запасите, с които разполагат търговците. Затова, експертът не се ангажира да прогнозира с точност, какво ще бъде изменението в цената на олиото в близките месеци.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Владимир Иванов.
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..
Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..
От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..
„Синини“ на Шанел Еркин е опит за създаване на любовен пантеон от ежедневното.“ – това пише Георги Гаврилов за дебютната книга на Шанел Еркин. Предлагаме ви да чуете разговора на Валентин Дишев с Шанел Еркин за тази книга: Шанел Еркин е родена във Варна. Учи оперно и класическо пеене. Още от десетгодишна изнася образователни..
"Винаги оптимист. Никога нито за миг не съм преставал да вярвам в тази идея" - с тези думи на Георги Гаврилов завърши разговорът с него в поредното издание на "Арт сезони". Разговор за годината на издателствата, по навик определяни като "малки", но редовно наместващи се сред "големите", когато става дума за отличени от журита и аудитория техни книги...
В края на 2024 всеки си прави равносметка за това, какви бяха неговите 366 дни от изминалата година. Как да изпратим своята година с всичко хубаво и негативно в нея, но с удовлетвореност, а не с отчаяние и горчивина? Как да ценим малките неща в живота, които ни правят щастливи, а може би не си даваме сметка за това? Как да провокираме късмета си..
2024 година е новата най-топла година в историята и първата, през която повишението на средната температура на Земята е над 1.5 °C , което е над определената граница от Парижкото споразумение за климата - сочат данните на службата по изменение на климата по програмата „Коперник“ (C3S). За Радио Благоевград ги съобщи Николай Петков от..