Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проведе се протест под надслов „Корупцията дере и вашите кожи“

Протест под надслов „Корупцията дере и вашите кожи“ се проведе пред Министерския съвет преди представянето на новото служебно правителство. Основното настояване на протестиращите бе „за незабавно прекратяване на дейността на единствената действаща в момента ферма норки и затваряне на политическия чадър, който пази този бизнес у нас, вече 5 години.

„Не беше преднамерено съвпадането на датата и часа на протеста с представянето на новото служебно правителство. Още по времето на съществуващия Парламент ние искахме да изразим нашите виждания и да ги входираме. Беше случайно съвпадение и ситуацията се оказа благодатна, защото се оказа, че това е първото искане към новите управляващи, макар и служебен кабинет, който е в правомощията си да извършва всички тези действия за промените, които ние искаме“ – съобщи за Радио Благоевград Петя Алтимирска, председател на Сдружение Кампании и Активизъм за Животните в индустрията /КАЖИ/, което заедно с  Националната гражданска инициатива за забрана добива на ценни кожи в България, организираха вчерашния протест.

Организаторите на недоволството напомниха отново за нередностите и проблемите, свързани с фермите за ценни кожи у нас, за жестоките условия, в които се отглеждат животните за кожи и за всички рискове, които тези обекти носят за хората, животните и околната среда.


В момента у нас има една функционираща ферма за норки, с капацитет 128 000 норки, в с. Маджерито до Стара Загора, притежавана от собствениците на “Градус” и една малка  ферма в ямболското село Чарган, с капацитет от 1000 норки, която временно е прекратила дейността си.

Фермите за норки са причина за остра обществена реакция още от 2016 г., когато стана ясно, че освен съществуващата тогава сравнително малка ферма до гр. Варна с около хиляда животни, собствениците на фирма “Градус”, целят да създадат най-голямата ферма за норки на Балканския полуостров, с капацитет от 400 000 норки. 

Последвалите граждански петиции, протести, срещи и писма до институциите, не успяха да спрат норковъдите и фермата беше създадена. Сред обществото се породиха съмнения, че този бизнес се ползва с особени протекции от всички държавни институции. 

Ден преди протеста Петя Алтимирска е внесла поредния сигнал в Комисията по ревизия към Народното събрание.

„Водещото в този сигнал беше финансовото несъответствие на износа от сурови ценни кожи от норки през 2018 г., който се равнява на 11,3 милиона долара. В същото време, декларираните от фирмата приходи за същата година, са в размер на 3 хиляди лева. По какъв начин могат да излязат от страната кожи на стойност 11 милиона долара, а единственият производител да декларира приходи от 3 хиляди лева – искахме този отговор да ни дадат институциите“ – съобщи още Петя Алтимирска.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Петя Алтимирска:

Добрата новина от протеста е, че исканията на протестиращите са били чути. Фактите от направените проучвания по проблема с фермите за норки у нас, са били предоставени на новия служебен министър на земеделието Христо Бозуков, който се е запознал с отвореното писмо и е поел ангажимент да извърши проверка, както и да предприеме действия по изложените въпроси. След това е имало и среща с новия здравен министър д-р Стойчо Кацарски.


„Нищо конкретно обещано няма да този момент, но ние няма са спрем до тук“ – категорична е Петя Алтимирска.

Тя коментира и резултатите от ново социологическо проучване на Агенция СОВА ХАРИС, поръчано от Сдружение КАЖИ, което показва нивото на информираност и нагласите на пълнолетните български граждани към фермите за животни, отглеждани единствено заради козината им. Според данните, 81% от пълнолетните български граждани не подкрепят убиването на животни единствено, заради козината им.

Подробностите можете да чуете в продължението на интервюто на Биляна Славчева с Петя Алтимирска:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Елена Панайотова представя книгата „Приложен театър”

Елена Панайотова представи своята книга „Приложен театър” в Регионалната библиотека на Благоевград. Тя е доктор по театрално изкуство в Нов български университет. Специализирала е европейска култура в Университета в Амстердам и театрална антропология в театър „Один” в Дания. Дългогодишен преподавател е по театрално изкуство в Академията за изкуства..

публикувано на 24.04.24 в 18:37

„Великден във всеки дом” – благотворителна инициатива в Дупница

 „Великден във всеки дом” - т ова е новата кампания на сдружение  „Близо до теб“ за даряване на пакетирани козунаци на самотно живеещи пенсионери в селата от община Дупница. Екипът на сдружението благодари за подкрепата на хората с добри сърца в грижата за хора в нужда. В благотворителната инициатива апелът е да се дарят козунаци, които ще..

публикувано на 24.04.24 в 13:56
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Българинът потребява повече и успява да инвестира

По данни от Наблюдението на домакинските бюджети през 2023 г. на НСИ, годишният общ доход средно на лице от домакинство е 10 846 лв. и нараства с 20.4% спрямо 2022 година. За последните десет години (2014 - 2023 г.) - се увеличава 2.3 пъти.  Годишните разходи са 10 044 лв. средно на лице, което е с 19.7% повече в сравнение с 2022 година. За периода..

публикувано на 24.04.24 в 10:19

WWF ще пусне в Дунав 1,6 милиона есетри

Европейската комисия призова държавите-членки да увеличат усилията си за справяне с бракониерството и незаконния трафик, за да опазят малкото останали есетрови риби на континента. Въпреки че са надживели динозаврите, днес те са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са..

публикувано на 23.04.24 в 13:22

Доброволци от Гоце Делчев с отличие за каузата за чиста околна среда

На официална церемония на 18 април бяха обявени победителите в годишните награди на организацията  „ Time Heroes “. Призове получиха хората и организациите с изключителен принос за развитието на доброволческата култура в България през 2023 г. С награда „Героите“ беше отличена и организацията „Green and clean“ от Гоце Делчев с основател Георги..

публикувано на 23.04.24 в 10:55

Веселин Христов: Възстановяваме диалога в БСП-Благоевград

Помирението в БСП-Благоевград е въпрос, който вълнува не само нашите членове, но и всички граждани на общината. Всички очакват БСП да бъде силна партия и считам, че това е възможно. Помирението вече е факт. Това заяви в предаването „Събития и личности“ на Радио Благоевград Веселин Христов, председател на общинската структура на БСП в областния..

публикувано на 22.04.24 в 12:25
Вилиан Стефанов

Фотоизложба в Благоевград показа последствията от ядрената аварията в Чернобил

Фотоизложбата „Изгубени във времето“, с 20 фотографии от забранената зона край Чернобил,  ще бъде открита в Благоевград на 26 април. Това е датата, на която през 1986 година,  стана  аварията в Чернобилската атомна централа. Преди войната в Украйна, зоната край Чернобил бе една от най-посещаваните туристически атракции в света, за което голяма..

публикувано на 22.04.24 в 09:28