Българи създадоха игра, която позволява прецизен подбор на кандидати за работа. Един от създателите на проекта е Цветелин Николов:
„Всичко стана в студентските ни години. Като млади, амбициозни студенти се сблъскахме с действителността, която каза: „имаме умения, ходим по интервюта, но играта приключва за нас още преди да е започнала, защото нямаме опит в CV-то си. Едно от първите неща в подбора на кадри е дали изобщо си правил нещо, а не е толкова важно уменията. Точно за това решихме да покажем, че можем да направим нещо, което изключително много се промени през годините, да комбинираме наука и технология, за да оценим именно тези популярни меки умения и да покажем, че всеки има потенциал и е подходящ за някаква позиция. Видяхме какво пазарът иска. Направихме стотици срещи и постоянно казват -“Кадри няма“, ами ние не сме на такова мнение“, каза в ефира на Радио Благоевград Цветелин Николов
В началото на проекта бизнесът подхожда скептично към идеята на Цветелин и колегите му. Причината е, че този метод за подбор на кадри все още не е особено популярен в света като цяло:
„Бизнесът започва да осъзнава, че това е много интересно, особено за новите поколения. За поколения Y, Z, за алфа да не говорим...“
За да се създаде играта първо се задават критерии. За получаването на един готов продукт стоят много специалисти, време и труд. Това, което наблюдава Цветелин е, че все повече работодатели започват да обръщат внимание на меките умения в бизнеса:
„Светът ни става по-технологичен. Много професии ще отпадат, ще ни заменят машини. А меките умения са тези - не техническите, не материалните, които ни различават от машините“, посочи Николов.
Цялото интервю с Цветелин Николов чуйте в звуковия файл ->
На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..
Музиката на „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..
Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..
Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..
При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..
"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..
Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия. В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..