Община Разлог инициира възстановяване, съхранение и опазване на валевицата – едно от малко останалите подобни съоражения, което е и част от богатото минало на Разлог. В специално обръщение ръководството на общината отправя апел:
"Скъпи съграждани,
Община Разлог започва ремонт на „Валевицата“, която е една от емблемите за града ни. Желанието на Общината е да върнем автентичния облик на „Валевицата“. Всеки, който има снимки, може да ги изпрати на официалния имейл, а ако снимките са на хартиен носител – може да ги предоставите във Фронт офиса на общината. Снимките ще бъдат сканирани и върнати на собствениците им.".
Валевицата в Разлог, която е на повече от 70 години, е неизменна част от местния бит, култура и колорит. Намира се на брега на р. Язо в Крапата махала и в миналото е ползвана и от много семейства от съседните села, от Банско и Добринище, разказват хората, които живеят до самото съоражение.
Поколения семейства и млади булки са идвали на това място – край р. Язо, както за да изперат покъщнина, така и да се срещнат с дружки, „да похортуват“ и да се похвалят на ергените, че чудни домакини ще излезе от тях. Редът за ползване се е спазвал стриктно. Всяка жена, дошла да изпере, е изчаквала реда си, и за всекиго е имало време. Хората разменяли приказка, тук-таме и рецепта, споделяли добрите и не толкова хубави новини от живота си.
Преди да бъде съградено сегашното съоражение, е имало друга валевица, както и пазач, който се е грижел за мястото. Но през последните десетилетия с много внимание и отдаденост бай Асен Рачев е майсторът, който с труд и отношение е запазил валевицата.
След поредица от вандалски посегателства, изпочупени дъски и изхвърляни отпадъци, той с търпение и отговорност всеки ден – въпреки коленопреклонната си възраст от 88 години – попристяга валевицата. Ще смени откъртена дъска, ще закове там, където се е разхлабило, ще почистят. със съпругата му Мария... С тъга и огорчение споделят, че им е болно за това, че младежи от скука решават да се забавляват, като къртят или махат дъски, и се надяват родителите им и по-възрастните близки да им обяснят, колко е важно да се запази това уникално съоръжение, което е част от неповторимия бит на Разлог.
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..