Европейската комисия одобри в Дупница да бъде разкрит информационен център "Европа Директно", след като общината заяви интерес да приеме един от центровете още през октомври миналата година. Така Дупница стана един от 13 центъра в страната и единствения град, който не е областен център. Най-важната тема, вълнуваща всички държави членки на ЕС е Планът за възстановяване на Европа от COVID-кризата. Механизмите, от които може да се възползва българската икономика, и доколко сме готови да участваме активно в европейската икономическа трансформация и съответно – да спечелим от нея, ще бъдат основните задачи на Европейския информационен център „Европа директно“ – Дупница.
„Информационният център цели подобряване на предоставянето на информация, документация и знания за Европейския съюз и неговите институции сред местната и регионалната общност в област Кюстендил. Експертите от центъра ще отговарят на общи въпроси за Европейския съюз и ще помагат при ориентирането относно уеб-страниците на институциите на Европейския съюз“, каза Светлана Йорданова, експерт Информационно обслужване в "Европа Директно“ в Дупница.
В центъра се предоставя специализирана информация относно ваксинацията срещу COVID-19, зеленият сертификат за пътуване в рамките на ЕС, както и безплатни информационни услуги за всички граждани. Експертите ще насочват преставителите на бизнеса към най-добрите начини за финансиране в условията на кризата, предизвикана от пандемията. Ще се предлагат съвети за излизане от кризата, всичко това – ориентирано към бизнеса в областта. Мисията на "Европа Директно" – Дупница е: „Устойчивото ангажиране на гражданите и утвърждаване на разбирането, че разговорът за Европа е наш общ, взаимен дълг".
Центърът ще насърчава също така активното въвеждане на изучаването на регулациите на европейското гражданство в училищата и ще се координира с други мрежи на ЕС в регионите, като по този начин ще се осигурява по-лесен достъп до информация на местно равнище за гражданите, организациите и предприятията. Гражданите ще могат да получават информация за условията, свързани със законодателството за работа в чужбина, пенсионно и здравно осигуряване, информация за пътуване, свързана с COVID-регулациите на отделни държави.
„С оглед на модернизирането на тяхната роля и мандат, новото поколение центрове ще организират граждански диалози и прояви с широко участие, например за Конференцията за бъдещето на Европа. Те ще предоставят съответната информация относно политиките и приоритетите на ЕС на местните общности, граждански и съсловни организации, медии и други, и ще ги включват в своите дейности“, каза още Светлана Йорданова.
Чуйте обзора на Спаска Зашева по темата:
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..
Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..