"Много харесвам богатата образност на тези стихове, търсенето на причудливото в обикновеното, тънката ирония, с която посяга към тъгата, но най-вече надеждата, че си тук и си жив, и това някак е достатъчно." – това пише Габриела Манова за дебютната книга с поезия ("В такива следобеди") на Теодора Лалова.
"Писането винаги е било край мен... то е начин да опитомя новото, непознатото, да го припозная и да се свържа с него, като по този начин му отдам грижата и вниманието си, което на мен пък носи някакво спокойствие", казва Теодора за своята мотивация да пише.
Предлагаме ви да чуете разговора на Валентин Дишев с Теодора Лалова, прозвучал в ефира на БНР – Радио Благоевград на 1 октомври:
Макар и почувствала своята история като готова за разказване след няколкогодишен живот в Европа, тази книга не се заиграва с високата нота на носталгията, нито с обертоновете на отсъствието. Тя е съвършено изсвирена по партитурата на смиреното следовничество на търсенето на смисъла.
„В такива следобеди“ на Теодора Лалова не флиртува с имена на места и личности, а ги изследва в пространствата на духовния обем между отпътуването и оставането, между припознатия смисъл да запазиш идентичността си и да се промениш.
И всичко това – видяно през поглед, познаващ добре и работещ виртуозно с онази особена предзалезна светлина, в която всичко става по-меко, галещо нежно сетивата, но светлина, открояваща ясно контури и същности...
Теодора Лалова е родена през 1992 г. Възпитаничка е на НГДЕК „Константин Кирил Философ“. Завършва „Право“ в СУ „Св. Климент Охридски“ и магистратура по „Международно и европейско бизнес право“ в Льовен, Белгия. В момента е докторант в Льовенския университет и живее в Брюксел. Нейни стихотворения са публикувани в български и чуждоезични издания („Кръстопът“, „Литературен вестник“, „Литернет“, „Филологически форум“, Кадър 25, Black Bough magazine, Porridge magazine, антологиите „Зоната“, изд. Арс, 2017 г. и „The Circle 19: a Brussels anthology”, IDLE TIME PRESS, LLC,2019 г., и др.). Лауреат е на наградата за поезия на Националния литературен конкурс на фондация „Св. Климент Охридски“ (2016 г.) и се класира на второ място на Националния младежки поетичен конкурс „Веселин Ханчев“ (2016 г.). „В такива следобеди“ е дебютната ѝ книга с поезия.
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..
В дните преди Рождество е добре да си припомним ролята на Българската екзархия в усилието за раждането на българската нация. Предлагаме ви да чуете разказа на проф. Лизбет Любенова, прозвучал в поредното издание на предаването "Изгрей зора":
„ Молитвите на българина са свързани повече с неговата празничност, тържественост. Неговата молитва, когато не е чисто религиозна и в усамотение, тя е по-скоро тип послание към хората. Тя е отворен, комуникативен тип. И това ни събира “ , сподели за Радио Благоевград доц. Елена Азманова, преподавател в ЮЗУ – Благоевград. Тя е изследовател..
От почти две десетилетия сдружението "Асоциация Общество и Ценности" е двигател на разговора за децата и родителите, брака, семейството и ценностите в модерното време. „ Когато имаме здрави семейства се възпитава и отглежда здраво поколение, със здрави ценности. И съответно – имаме здраво общество “, подчерта в интервю за Радио Благоевград..
Живото наследство са тези, които го практикуват, това е устойчивостта и знанията, предавани от поколение на поколение – се сочи на електронната страница на ЮНЕСКО, посветена на Нематериалното културно наследство. Още през 2008 година Международната организация за наука и култура започна да изгражда Представителна листа на ЮНЕСКО на елементи..
С изложбата „Готови ли сте за разкази по Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината. Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми заради историческите промени и модните светски тенденции. Това обясни..
Благоевградският общински съветник Димитър Урдев бе избран за председател на Земеделски съюз „Александър Стамболийски“ на 46-ия конгрес на партията. Урдев, който досега бе заместник-председател на централното ръководство, заяви амбицията си да работи за обединение на всички земеделски партии и неправителствени организации в страната. По думите му,..