Жители на благоевградските квартали „Еленово“ и „Ален мак“ сигнализираха в Радио Благоевград за занемареното състояние на парковото пространство, което си намира под блоковете на ж.к. „Ален мак“. Те потърсиха нашето съдействие, подкрепа и посредничество пред община Благоевград за поставянето на нови и повече пейки.
Жителите на двата квартала споделиха още, че се чувстват пренебрегнати от факта, че по булевардите в града има поставени много пейки, визирайки бул. „Св. Св. Кирил и Методий“, ул. „В. Левски“, ул. „Марица“ и др. А по големите артерии в кв. „Еленово“ и кв. „Ален мак“ няма нито една пейка.
Репортер на Радио Благоевград направи проверка и установи, че макар и малко, пейките в парка под ж.к. „Ален мак“ са счупени. Двете люлки за най-малките жители също са счупени, без седалки и много опасни за децата. Има чешмичка, която не работи и едно кошче за отпадъци, което обикновено е препълнено и около него, а и по целия парк, има боклуци. Беседката също е в окаяно състояние.
Лично кметът на Община Благоевград Илко Стоянов отговори на подадения сигнал в ефира на Радио Благоевград. Той обясни, че в момента се прави анализ на състоянието на всички детски и спортни площадки, както на парковете. До края на месеца анализът трябва да бъде готов. Обследват се над 110 площадки, ще бъдат дадени препоръки, които касаят безопасността на ползването им. Към ремонтите, които ще бъдат направени, спокойно могат да бъдат добавени исканията на хората.
„Хората, имат най-добра визия как да се развие едно определено място. Много искам да включим хората, точно по този начин, както вие го правите. Те самите да посочат идеите и да бъде направено, т.е. те да създадат едни мини проектчета, не да ги остойностяват, а да ги споделят с нас. Идеята ми е да насочим средства точно за междублокови пространства, за детски площадки, за градинки... В бюджета за следващата година още през пролетта ми се иска едно цялостно, казвам цялостно, не на парче, реновиране на тези площадки. Ще включим и мястото, за което говорим“ – сподели кметът Илко Стоянов и допълни: „Призовавам гражданите и вие, БНР – Радио Благоевград, да бъдете все така активни. И хората, и медията, трябва да работят точно по този начин, както работим в момента. Трябва да подавате сигнали, трябва да искате. Ние няма как да знаем всичко.“
Родители, учители, дори и ученици апелират да се ограничи използването на телефоните и социалните мрежи от малолетни деца. Опасна мода е обхванала учениците. Нарича се "Супермен" и кара много деца да записват опасни видеа. Последният случай е от вчера, когато 13-годишно дете е с опасност за живота, след като е ударено от волтова дъга на жп гара..
Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..
Отправяме вниманието си към изкуството в малките населени места. Там, където киното и театърът не са даденост, както за хората в големия град, а огромна нужда, до която децата и младежите е трудно да се докоснат. Пренасяме се в малкото селце Копривлен в община Хаджидимово, където читалището и училището са единственият мост между децата и..
Каква е Аз-ефективността на учениците в община Благоевград и доколко те оценяват грамотността си по роден език и по чуждите езици, които изучават. Задълбочен анализ на тези ключови компетентности направиха преподаватели от ЮЗУ „Неофит Рилски“, ръководени от доц. д-р Зарина Маркова. За проучването те анкетират и възлагат различни писмени задачи на..
Гражданите подкрепиха експертната позиция на WWF срещу спорните промени, които биха позволили провеждане на сечи с цел прокарване на просеки за тежки дърводобивни машини – харвестъри. За малко повече от две седмици, над 5000 души се включиха в инициативата на WWF и изпратиха до Министерството на земеделието и храните..
„Това е поредната стъпка към нашата пълна интеграция в европейското семейство“, заяви евродепутатът от ГЕРБ–СДС/ЕНП Илия Лазаров, по повод присъединяването на България към Шенгенското пространство. Според него този успех е част от историческите решения, започнали още през 1999 година с преговорите за членство в Европейския съюз, преминали през..
Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това..