Няма съмнение, че тревожните статистически данни всекидневно ангажират вниманието на всички социални групи в българското общество, главно заради опасностите, които COVID-19 крие. Още в началото на пандемията възрастните хора бяха посочени като най-уязвимата група. Благодарение на подкрепата на ЕС в целия Съюз възрастните хора получават необходимата помощ. Социалните услуги също се превърнаха в основна политика по време на извънредното положение. Грижата за възрастните и хората с увреждания беше подкрепена финансово на различни етапи: патронажната грижа - по време на карантината, а сега се обявиха и допълнителни средства за личните асистенти и програми. България се нарежда сред първите десет държави с най-застаряващото население в света. Социалният патронаж е финансирана от ЕС услуга, която се управлява от местните власти в 226 български общини. Чрез нея се предоставя медицинска помощ и помощ във връзка с ежедневни дейности на уязвими лица. Тази помощ никога не е била по-ценна, отколкото по време на кризата с коронавируса. КОВИД кризата и отношението към старите хора. Тема, към която ще се поглежда с все по-голямо внимание. Как оцеляват възрастните в условията на въведените ограничителни мерки? Кой се грижи за тях, ако нямат близки или те не могат да им помагат? Кой ги изслушва в тревогите им?
Община Благоевград спечели проект, с реализирането на който ще бъде осигурена социална грижа за хора в нужда. „Целта е да бъде оказана интегрирана подкрепа в домашна среда на хора с увреждания, възрастни хора в невъзможност за самообслужване, и осигуряване на защитена среда за потребителите и персонала в социалните услуги, делегирана държавна дейност, на територията на община Благоевград. Проектът е с продължителност 12 месеца. 129 потребители ще получават мобилни здравно-социални услуги до 2 часа на ден.
Предвидени в проекта са психологическа подкрепа, консултиране и подкрепа за извършване на ежедневни битови дейности (пазаруване и заплащане на битови сметки със средства на потребителите и др.). По проекта ще бъдат наети 17 лица, като задълженията са свързани с организацията и пряко предоставяне на патронажна грижа – социален работник, медицински сестри и домашни помощници. Ще бъдат прилагани и допълнителни мерки във всички социални услуги, делегирани от държавата дейност на територията на община Благоевград, за превенция от COVID-19, в това число: дезинфекция на сградния фонд, осигуряване на лични предпазни средства, осигуряване на допълнителен персонал при необходимост“, каза Емилия Халилова – Цветина, директор дирекция „Социална и жилищна политика“.
За помощта на тези програми към възрастните хора и спокойствието на техните близки, Мария Митева, чиято майка е включена в проекта - „Много съм доволна и спокойна, че майка ми е обгрижвана от социален работник, който я посещава по 2 часа на ден. Аз и моите близки сме работещи хора и тази грижа е много полезна за нашето спокойствие.“
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..
Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..