Еко сдружението „За Земята“ организира преди броени дни посещение в Литва на група български еколози, журналисти и научни работници за запознаване с нейната успешно действаща депозитна система. Там резултатите са повече от впечатляващи – шест година след началото, вече се събират 9 от 10 кутии за напитки, стъклени и пластмасови бутилки за еднократна употреба. Видимо количеството на отпадъците е намаляло, домовете, горите, реките, езера, природата като цяло са много по-чисти. „Всяка година ние събираме повече от 90% от употребяваните бутилки. Това е много важно за природата, това решава проблема, защото трябва да се събират и преработват опаковките. Не трябва да се замърсява природата с тях. В това отношение депозитната система много успешно решава тези проблеми“, подчерта Гентарас Варнас, главен изпълнителен директор на организацията - администратор на литовската депозитна система в специално интервю за Радио Благоевград. Той поясни, че „системата е достатъчно проста, за да могат хората да я разберат и приемат. Ежегодно правим проучване сред тях, дали нашите решения са били добри или не. И всяка година получаваме 95 - 97% одобрение. Жителите се радват, виждат, че природата ни е много по-чиста. Никъде в Литва вече не могат да се видят пластмасови бутилки - било то на улицата или в природата“, каза още г-н Варнас. За всяка върната бутилка депозитната цена е 10 евроцента. Те са достатъчни да мотивират хората да не изхвърлят бутилките, а да ги връщат обратно в магазините и да вземат обратно депозитния залог. „Разбира се, за да работи такава система е нужен закон. В него трябва да са описани задълженията на магазините - че те са длъжни да приемат обратно празните бутилки и да изплатят депозитните пари. Това от една страна. От друга - законът е длъжен да опише задачите и задълженията и на производителите. Излиза, че имаме умни политици, защото в Литва получаваме много добър резултат от депозитната система. Жителите на Литва са доволни от нея, производителите - също. Всички са доволни, постигнали сме добър резултат и за природата, значи решението е било умно“, споделя още Гентарас Варнас. Бъдещето на сега действащата депозитна система той вижда най-вече в развитието на технологичното и ай-ти направленията. Например - депозитните пари хората да получават директно в своите банкови карти. Паралелно с това развитие, политиците и производителите трябва да мислят и за останалите други опаковки. За да може те също да се събират, да се сортират и преработват.
Цялото интервю с Гентарас Варнас можете да чуете в звуковия файл.
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..
Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..