„Единствена цел и сбъдната мечта е да доведа изкуството до максимално широка публика и ако може с мъничко да направи хората по-ведри и по-информирани“ – така художничката Петя Илиева поясни за слушателите на Радио Благоевград своята житейска мисията. Тя е изследовател на културната дипломация и в същото време активно я прилага. През 2019 година защитава докторска степен с дисертацията „Българското изкуство и фолклор като международни мостове и културна дипломация“. А практическата си работа е подчинила на запазването и показването на българското културно наследство. Прави го не само със изложби, но и по нетрадиционен, модерен и близък до младите хора начин – в София разкраси трамвай, тролей, електроразпределителни кутии, отскоро и вагон от влака по теснолинейката Септември-Добринище с мотиви от 19 държави от пет континента. Освен 12 европейски страни –Финландия, Полша, Ирландия, Косово, Португалия, Германия, Италия, Дания, Австрия, Швейцария, Испания, Молдова, са представени още САЩ, Израел, Мароко, Индонезия, Аржентина, Азербайджан, Република Южна Африка. „По материален начин представям нематериалното културно наследство, именно елементите, цветовете, формите от фолклора. Теснолинейката е брандирана с елементи от тяхното културно наследство. Към всеки от тях съм насложила по един български, който да е максимално близък и хармоничен. Посланието е, че всички сме много по-еднакви, отколкото сме различни. Моят стремеж е в това което ни различава, ние да търсим красотата и поуката“, сподели още Петя Илиева. Рисуваните мотиви върху вагона бистро на влака по теснолинейката Септември-Добринище ще пътуват до 7 април тази година с амбицията този срок да бъде продължен.
Цялото интервю с художничката Петя Илиева можете да чуете в звуковия файл.
Днес, на 11 януари, отбелязваме Световния ден на думата „благодаря“ – красива българска дума, която съдържа в себе си думите „благо“ и „дар“. Именно за благото на дара разговаряхме в предаването „С усмивка в събота“ с 11-годишната Мартина Димитрова, която дари за втори път грижливо поддържаната си коса на онкоболни деца. Мартина е родена и..
Снимка на фоторепортера на БТА Благоевград Красимир Велков попадна в национална класацията за най-добра фотография - Топ 5. Той е известен със своя професионализъм и естетически усет в областта на фотографията. Негови снимки често илюстрират събития и новини от региона. Кадърът на Краси Велков е заснет в местността Коматински скали в община..
На 13 януари 2025 г. от 10:00 до 13:00 часа в залата на БТА ще се проведе Национална кръгла маса на тема „Промени в Изборния кодекс, гарантиращи провеждането на честни избори в България“. Инициативата е организирана от гражданската платформа „Будители“ и цели да постави на дневен ред ключови промени в изборния процес. Според организаторите е необходимо..
Изкуственият интелект (ИИ) няма да унищожи професията на преводача. Макар че технологиите се развиват много бързо в областта на езиковата обработка и все повече хора използват автоматизираните онлайн софтуери за превод на текст, машините все още не могат да се конкурират със сложните лингвистични задачи. Това заяви в ефира на Радио Благоевград доц.д-р..
Министерският съвет прие актуализирания списък на изследователските висши училища. ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград е включен в списъка след получена висока оценка за своята научна дейност. „Ръководството на университета си постави тази приоритетна задача и за наша радост тя беше изпълнена в рамките на миналата календарна година. Статут на..
„Бих се родил отново“ е темата на 11-ото издание на националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш“. В него могат да участват деца и младежи на възраст от 14 до 20 години. Участниците са предизвикани да разгледат идеята за новото начало, което би могло да настъпи във всяка човешка съдба, и да се запитат какви..
Санданското село Пирин става все по-атрактивно за туристите както с хубава си природа, така и с местните забележителности, сред които е и оформящият се Музей на дървените статуи на открито. Според кмета Георги Влахов, той може би е единственият по рода си в България. Дървените фигури вече са шест, като най-новата, на Пиринска мома в местна народна..