„България в момента изпитва глобален риск, който би могъл да се материализира в риск от така наречената стагфлация, т.с трайно нисък или не достатъчно ускорен ръст на брутния вътрешен продукт, съчетан с висока инфлация“, коментира за Радио Благоевград финансистът Румен Гълъбинов. Според него паричната и фискалната политики трябва да бъдат различни от досега прилаганите, като „доста по-внимателно трябва да подходим към две неща: изкупуване на дълга и инвестициите, като за предпочитане е да имаме повече инвестиции“.
Румен Гълъбинов смята, че утвърдените с актуализацията на държавния бюджет мерки съдействат в известна степен за запазване на стандарта на живот и покупателната способност на българина. „Но без капиталови програми, без тези инвестиции за които говоря, трансформирането към повече социални програми, към социални плащания няма да съдействат съществено за ръста на брутния вътрешен продукт. А някои от тези мерки пряко влияят на паричното предлагане и може да се стигне до по-висока инфлацията, да действат повече проинфлационно, отколкото антикризисно“.
Експертът прогнозира, че ако инфлацията в България продължи да се движи, така както от началото на годината, възможно е в края на 2022 година да бъдем неприятен изненадани от инфлация на нива от 20%. „Трябва да се съобразим и да наблюдаваме движението на лихвените проценти, особено в еврозоната, трябва да се наблюдава внимателно пазара на труда и заетостта. Не трябва да допускаме да има задържане на търсенето и спад на потреблението“, посочи още Румен Гълъбинов.
По повод решението за приемане на Хърватия в еврозоната от първи януари 2023 година, Румен Гълъбинов припомни, че през юли 2020 година, България и Хърватия заедно влязоха в чакалнята на еврозоната. „В Хърватия успяха да удържат инфлацията около 9% средно годишно ниво, което не се отличава много от 8.1%, колкото е в края на месец май на едногодишна база инфлацията в еврозоната. Така че ние с нашата 15.6% инфлация стоим по друг начин“.
Интервюто с Румен Гълъбинов чуйте в звуковия файл.
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..
В дните преди Рождество е добре да си припомним ролята на Българската екзархия в усилието за раждането на българската нация. Предлагаме ви да чуете разказа на проф. Лизбет Любенова, прозвучал в поредното издание на предаването "Изгрей зора":
„ Молитвите на българина са свързани повече с неговата празничност, тържественост. Неговата молитва, когато не е чисто религиозна и в усамотение, тя е по-скоро тип послание към хората. Тя е отворен, комуникативен тип. И това ни събира “ , сподели за Радио Благоевград доц. Елена Азманова, преподавател в ЮЗУ – Благоевград. Тя е изследовател..
От почти две десетилетия сдружението "Асоциация Общество и Ценности" е двигател на разговора за децата и родителите, брака, семейството и ценностите в модерното време. „ Когато имаме здрави семейства се възпитава и отглежда здраво поколение, със здрави ценности. И съответно – имаме здраво общество “, подчерта в интервю за Радио Благоевград..
Живото наследство са тези, които го практикуват, това е устойчивостта и знанията, предавани от поколение на поколение – се сочи на електронната страница на ЮНЕСКО, посветена на Нематериалното културно наследство. Още през 2008 година Международната организация за наука и култура започна да изгражда Представителна листа на ЮНЕСКО на елементи..
С изложбата „Готови ли сте за разкази по Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината. Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми заради историческите промени и модните светски тенденции. Това обясни..
Благоевградският общински съветник Димитър Урдев бе избран за председател на Земеделски съюз „Александър Стамболийски“ на 46-ия конгрес на партията. Урдев, който досега бе заместник-председател на централното ръководство, заяви амбицията си да работи за обединение на всички земеделски партии и неправителствени организации в страната. По думите му,..