Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Марин Вълков: За професията говоря винаги с любов!

7-ми април – Световен ден на здравето

Повече от 3 десетилетия фелдшерът Марин Вълков работи в Спешната помощ в Благоевград и е посветил живота си да помага на хората, да им дарява надежда в момент на страдание и болка. Избрал професията фелдшер и започнал работа в Манярското – емблематично място за Благоевград някога, където се намирала Дирекция „Народно здраве“. Разбрал обаче, че не е роден да работи на бюро – тогава през 1979 година, а  от януари 1980-та приел предизвикателството и започнал работа в село Селище. Работил заедно със стоматолог, медицинска сестра, още един фелдшер и акушерка. „Отидох съвсем нов, бос, но благодарение на помощта на колегите и перфектната организация, създадена в тогавашната първостепенна окръжна болница, ние разполагагахме с денонощна връзка със завеждащ отделенията. Т. нар. телемедицина, която напоследък се създава, ние я имахме още тогава на село. Нямахме мобилни телефони, имах обикновен телефон, но това, което  правех на адрес – независимо дали е в село Обел,  Бучино или в Зелен дол – през този телефон аз предавах кардиограмата на функционалния кабинет в окръжната болница, и те ми даваха съвет какво да направя“ – спомня си с вълнение Марин Вълков, връщайки се 43 години назад във времето.


  През 1987 година се явява на конкурс в тогавашната Бърза помощ и го печели. От тогава до този момент работи в ЦСМП-Благоевград. Завършил е магистратура „Здравен мениджмънт“ във Великотърновския университет. „Съдба или не, аз лично съм избрал професията си и продължавам да защитавам тази  кауза. След нас създадохме една гилдия – т.нар. лекарски асистенти, които са първоприемници на професията фелдшер, и които намират най-голямо  място в спешността“.

  Марин Вълков има много случаи, свързани с работата , които никога няма да забрави. Свързани са с  първото раждане на село, след това при  преместването му в бърза помощ – срещата с първата катастрофа и стотиците след това, при които е оказвал помощ на пострадали на ГП Е-79. „Пътувал съм в отдалечени села от Благоевград, където си сам и трябва бързо да вземеш решение, спасявайки човешки живот. Това е огромно предизвикателство, но това е любовта към професията, заради което не съм се отказал и продължавам да я практикувам до днес“ – разказва с вълнение фелдшерът.



  Освен работата, голямата любов на Марин Вълков са пътешествията – желанието му  да пътува по света, да се среща с нови хора, да опознава  различните култури и бита на държавите. И да зареди батериите, завръщайки се в любимата Южна Испания, Андалусия и остров Ибиса.

  Той е и председател на Регионалната колегия на спешните медици в област Благоевград. „Години наред водим нашите две отделни битки. Първата е, че през годините прекъсна обучението на професията фелдшер във всички висши медицински училища в страната. Но ние, обединени в една доста инициативна група, начело с доц. Врачева от Тракийския университет успяхме да създадем програма, наложихме обучение по нов модел. Това, което съществува в Западна Европа, в Канада, САЩ – т.нар. лекарски асистенти, които са първоприемници на фелдшерите – по програми, по срокове на обучение и по възможности за реализация на тези колеги, вече имаме няколко випуска, които отлично се вписват във всяка една област на медицината. Има колеги, които покриват по-голяма част като спешни, има колеги, които работят като анестезисти в операционните зали на големи клиники. Имаме колеги, които работят в централни реанимации във водещи болници в света. Ще ви кажа за колега, който повече от 10 години работи в централна реанимация в Лондонската кралска болница. Създадохме я тази професия! А това, че сме включени в една група с т.нар. медицински специалисти – никъде няма такава професия, но създадена е тази казионна организация на сестрите и ние членуваме по задължение в нея. Не всички колеги, които работят в сферата на здравеопазването членуват в тази организация. Дългогодишната ни битка е да създадем самостоятелна организация. Посещавали сме сигурно 20 пъти Комисията по здравеопазване в Народното събрание, срещаме разбиране, гласува се на първо четене, но на второ четене отпада по неизвестни причини. Но ние продължаваме тази борба, защото лекарският асистент и фелдшера в наше лице сме обучени да оказваме медицинска помощ, а не здравни грижи на пациента. Здравните  грижи са приоритет на медицинската сестра, под назначение на лекар. Ние също работим под ръководство на лекар, но това е съвсем различна професия, дано да успеем!

  Честити да са всички колеги и им желая здраве и усмихнат празник!“




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Тютюн, 2024: По-малко като количество, но с екстра качество

Динамичното време през последните седмици няма как да не се отрази на тютюневата реколта. Припомняме, че заради опустошителната градушка преди няколко седмици в района на селата Дебрен и Рибново в община Сатовча, бе унищожена около 90 % от тютюневата реколта, но се оказва, че и горещините също са рискови за доброто количество и качество на..

публикувано на 25.07.24 в 14:30

Иван Христанов: Липсва превенция при борбата с горските пожари

Темата за горските пожари и реакцията на държавата и институциите, бе сред водещите акценти в предаването “Събуди деня”.  Иван Христанов, бивш зам.-министър на земеделието и лидер на ПП “Единение” коментира тежката кризисна ситуация с пожарите в страната.  „Почвите бяха сухи още в началото на годината. Водозапасеността беше ниска. Нямаше снежна..

публикувано на 24.07.24 в 11:24

Кабинет с третия мандат или поредни избори?

Възможен ли изход от политическата криза в последния момент? Защо не успяха да получат парламентарна подкрепа първите и вторите мандатоносители? Коя политическа сила ще получи третия мандат и какви са опциите за реализацията му? Какви са големите предизвикателства пред политическите партии в навечерието на все по-вероятните поредни предсрочни избори?..

публикувано на 24.07.24 в 11:12

Студенти разработиха проекти за възстановяване на парк „Хисарлъка“ на Кюстендил

Първокурсници от Университета по архитектура, строителство и геодезия по време на лятната си практика проучиха парк „Хисарлъка“ и разгледаха интересни обекти в Кюстендил, обследваха различни територии с потенциал, но и с проблеми вследствие на тяхното неподдържане през последните години. Учебната практика бе по предмета „Основи на архитектурното..

публикувано на 19.07.24 в 11:16

Община Самоков ще присъди стипендии на ученици и студенти

До 31 юли ученици и студенти с отличен успех и постижения в различни научни области могат да кандидатстват за стипендия от Община Самоков. За поредна година общината ще присъди 9 стипендии в подкрепа на даровити ученици от 8-ми до 12-ти клас и студенти, които се развиват успешно в областите природо-математически науки; хуманитарни науки;..

публикувано на 18.07.24 в 15:10

ПП-ДБ готови да върнат втория мандат за съставяне на правителство

Парламентарната група на "Продължаваме Промяната - Демократична България" обяви на брифинг в парламента, че са готови да върнат втория мандат за съставяне на правителство неизпълнен. Решението дойде след срещи с представителите на другите парламентарни групи, които отказаха да подкрепят предложената от коалицията декларация за антикорупционно..

публикувано на 18.07.24 в 11:40

Александър Томов–син получи награда от международния фестивал „GOLDEN FEMI FILM FESTIVAL 2024“

Награда за своя филм „Господ е мой пастир“ получи възпитаникът на ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград Александър Томов-син. Наградата е за най-добър късометражен студентски филм. Лентата, с участието на актьора Калин Врачански, участва в тазгодишното издание на международния фестивал „GOLDEN FEMI FILM FESTIVAL 2024“. „Според мен Александър Томов в..

публикувано на 18.07.24 в 10:55