По повод правителственото предложение за удължаване с още три месеца на удължения вече закон на миналогодишния бюджет, финансистът Румен Гълъбинов коментира за Радио Благоевград: „Необходимо е да се приеме някакъв бюджет – дали ще бъде удължителен на предходния или ще бъде нов бюджет за 2023 година за полугодието, но това трябва да се случи в рамките на този месец юни. Не е приятна ситуацията, ако трябва текущи плащания да бъдат отлагани във времето им и графикът им да бъде променян. Може да останат хора и фирми изненадани и да не си получат навреме дължимото от държавата“ и подчерта, че сме в ситуация на валутен борд, има дисциплиниращи условия, които се изпълняват от години, свързани с нивото на бюджетния дефицит, с нивото на дълга, но сега опасността е всички тези показатели да бъдат нарушени.
Мнението на Румен Гълъбинов за идеята на служебния финансов министър да бъдат разблокирани парите във Фискалния резерв и Сребърния фонд е, че „щом сега стигаме до този разговор, очевидно е, че това е нещо, което се взима като хипотеза, че би могло да се стигне до ползване на някои от компонентите на фискалния резерв. Също е повече от видно, че ще ни се наложи да излезем на външните капиталови пазари, за да вземам пак външен заем в евро, както и вътрешни заеми срещу издаване на държавни ценни книжа“. Според експерта, разходите биха могли да се намалят след преразглеждане на капиталовата програма, която е твърде амбициозна за оставащите само 6 месеца до края на годината. Тя би могла да бъде намалена поне на половина, което ще облекчи значително текущите разходи.
Много е важно да се мобилизираме, за да получим и втория транш пари от Брюксел по националния план за възстановяване и устойчивост, смята още финансистът. „Но същественото тук е да не нарушим ритъма и финансовата дисциплина, която имаме в продължение на години и която допринесе затова да бъдем поканени в чакалнята на еврозоната. Сега по никакъв начин не би следвало да допуснем да се постави под съмнение стабилността на българската финансова система. Ние в момента имаме известни рискове, които се крият точно в тази бюрократична неуредица с всичките тези актуализации на бюджета, отлагане на приемането на същинския бюджет. Ние сами сме си направили така, че сме изправени пред кризисна ситуация, която сами сме си я създали“.
Добре да бъде съставено редовно правителство и това Народно събрание да продължи да работи, категоричен е Румен Гълъбинов.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Родители, учители, дори и ученици апелират да се ограничи използването на телефоните и социалните мрежи от малолетни деца. Опасна мода е обхванала учениците. Нарича се "Супермен" и кара много деца да записват опасни видеа. Последният случай е от вчера, когато 13-годишно дете е с опасност за живота, след като е ударено от волтова дъга на жп гара..
Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..
Отправяме вниманието си към изкуството в малките населени места. Там, където киното и театърът не са даденост, както за хората в големия град, а огромна нужда, до която децата и младежите е трудно да се докоснат. Пренасяме се в малкото селце Копривлен в община Хаджидимово, където читалището и училището са единственият мост между децата и..
Каква е Аз-ефективността на учениците в община Благоевград и доколко те оценяват грамотността си по роден език и по чуждите езици, които изучават. Задълбочен анализ на тези ключови компетентности направиха преподаватели от ЮЗУ „Неофит Рилски“, ръководени от доц. д-р Зарина Маркова. За проучването те анкетират и възлагат различни писмени задачи на..
Гражданите подкрепиха експертната позиция на WWF срещу спорните промени, които биха позволили провеждане на сечи с цел прокарване на просеки за тежки дърводобивни машини – харвестъри. За малко повече от две седмици, над 5000 души се включиха в инициативата на WWF и изпратиха до Министерството на земеделието и храните..
„Това е поредната стъпка към нашата пълна интеграция в европейското семейство“, заяви евродепутатът от ГЕРБ–СДС/ЕНП Илия Лазаров, по повод присъединяването на България към Шенгенското пространство. Според него този успех е част от историческите решения, започнали още през 1999 година с преговорите за членство в Европейския съюз, преминали през..
Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това..