По повод правителственото предложение за удължаване с още три месеца на удължения вече закон на миналогодишния бюджет, финансистът Румен Гълъбинов коментира за Радио Благоевград: „Необходимо е да се приеме някакъв бюджет – дали ще бъде удължителен на предходния или ще бъде нов бюджет за 2023 година за полугодието, но това трябва да се случи в рамките на този месец юни. Не е приятна ситуацията, ако трябва текущи плащания да бъдат отлагани във времето им и графикът им да бъде променян. Може да останат хора и фирми изненадани и да не си получат навреме дължимото от държавата“ и подчерта, че сме в ситуация на валутен борд, има дисциплиниращи условия, които се изпълняват от години, свързани с нивото на бюджетния дефицит, с нивото на дълга, но сега опасността е всички тези показатели да бъдат нарушени.
Мнението на Румен Гълъбинов за идеята на служебния финансов министър да бъдат разблокирани парите във Фискалния резерв и Сребърния фонд е, че „щом сега стигаме до този разговор, очевидно е, че това е нещо, което се взима като хипотеза, че би могло да се стигне до ползване на някои от компонентите на фискалния резерв. Също е повече от видно, че ще ни се наложи да излезем на външните капиталови пазари, за да вземам пак външен заем в евро, както и вътрешни заеми срещу издаване на държавни ценни книжа“. Според експерта, разходите биха могли да се намалят след преразглеждане на капиталовата програма, която е твърде амбициозна за оставащите само 6 месеца до края на годината. Тя би могла да бъде намалена поне на половина, което ще облекчи значително текущите разходи.
Много е важно да се мобилизираме, за да получим и втория транш пари от Брюксел по националния план за възстановяване и устойчивост, смята още финансистът. „Но същественото тук е да не нарушим ритъма и финансовата дисциплина, която имаме в продължение на години и която допринесе затова да бъдем поканени в чакалнята на еврозоната. Сега по никакъв начин не би следвало да допуснем да се постави под съмнение стабилността на българската финансова система. Ние в момента имаме известни рискове, които се крият точно в тази бюрократична неуредица с всичките тези актуализации на бюджета, отлагане на приемането на същинския бюджет. Ние сами сме си направили така, че сме изправени пред кризисна ситуация, която сами сме си я създали“.
Добре да бъде съставено редовно правителство и това Народно събрание да продължи да работи, категоричен е Румен Гълъбинов.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..
Продължава дарителската кампания за набирането на средства за възстановяване на сградата на читалището в радомирското село Извор. Това увери в ефира на Радио Благоевград Димитрина Мирчева, секретар и един от инициаторите за запазване на културния институт. Години наред мечтите на жителите на Извор са били свързани да бъде възстановен..
8 528 са тютюнопроизводителите, които ще получат подпомагане по Схемата „Преходна национална помощ за тютюн“, за кампания 2024 г. Заявените количества са общо 17 168 092 кг. От тях 7 272 производители са заявили 8 543 183 кг. „Басми“, 731 производители - 871 452 кг. „Каба-Кулак“, 455 производители - 1 975 847 кг. „Бърлей“ и 70 производители - 5..
„В Германия се живее спокойно и добре, цените на храните са почти като в България, но данъците са доста по-високи“. Такива са впечатленията на нашия редовен слушател Сашо Симеонов, който през лятото живее в родното си село Бабинска река, в община Бобов дол, а зимата пребивава при свои близки в Берлин, Германия. Специално за рубриката..
В Сърбия в момента текат процеси, които може да повлияят на ситуацията на Балканите. Поводът за тези протести, от българска гледна точка, е прозаичен – корупцията по всички етажи на властта. Но опозицията в Сърбия използва тази нещастна кончина на хората в Нови Сад, за да се опита отново да промени ситуацията в страната и ако може да свали президента..