Позитивната психология се фокусира върху благополучието, щастието, удовлетвореността и позитивните емоции на хората. Това каза Денис Никифоров, магистър “Позитивна психология” към ПУ “Паисий Хилендарски”, гост в предаването “Ефир за приятели” на Радио Благоевград с водещ Мариана Попова. Младият психолог обясни, че “Позитивната психология” е сравнително ново направление в когнитивната наука, което се фокусира върху силните страни, възможностите и потенциала на индивидите, с цел постигане на по-добри резултати в живота и повишаване на жизнената радост, удоволствие и щастие в живота. Той също така допълни, че позитивната психология няма нищо общо общо с положителното мислене и позитивната психотерапия.
Денис Никифоров разказа, че в магистърската си теза на тема “Щастие и удовлетвореност на живота при занимаващите се с театрално изкуство” е изследвал 210 души. “В този научен труд имах две хипотези, които твърдяха, че хората, които се занимават с театър са по-удовлетворени и по-щастливи от живота. Оказа се обаче, че това не е така и щастието и удоволствието са вътрешни ресурси, които не зависят пряко от актьорското изкуство, а най-вероятно от която и да е друга професия”, посочи той.
Специалистът обясни на слушателите на Радио Благоевград, че съществува огромна разлика между психолог, психотерапевт и психиатър. Той също така разкри, че “ходенето на терапия е работа и много труд”, а не просто действие. По думите му от нашата лична мотивация зависи какви резултати ще постигнем, когато потърсим помощта от психолог и започнем терапия.
Денис Никифоров отговори и на въпрос, свързан с връзката между актьорското майсторство, журналистиката и психологията.
Повече за необходимостта от ходене на терапия, кога се налага да потърсим специализирана помощ от психолог, търсят ли младите хора психологическа подкрепа и още споделени лични преживявания, свързани с необятното поле на позитивната психология може да чуете от звуковия файл.
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..
Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..