Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започна обновяването на Парка за мечки край Белица

Единственото по рода си у нас мечо селище съществува вече 23 години. Доскоро се наричаше Парк за танцуващи мечки, защото в него приоритетно се отглеждаха танцуващи мечки, но вече и такива, които са били в частни зоокътове не само в България, а и в съседните държави. Основна заслуга за изграждането на уникалното място имат фондациите "Четири лапи" и "Бриджит Бардо", както и Община Белица, тъй като мечият парк се намира само на 12 км от самия град. Отскоро, в туристическия обект започнаха ремонтни дейности, с цел превръщането му в модерен образователен център. Засега, паркът няма да бъде затварян за посетителите, които не липсват през този сезон.

„Имаме строителство в парка, затова ще помоля нашите посетители да проявят разбиране. Започваме с външната част, където е нашата бивша посетителска зона. Защо бивша, защото вече си има ново наименование – Зона за образование към хуманното отношение към животните. Чрез различни методологии ще развием една зона, в която хората ще могат да се запознаят с това, какво означава “хуманно отношение към животните“, обясни за Радио Благоевград Димитър Иванов, управител на Парка за мечки край Белица. 

Една от новостите, които ще бъдат изградени в Парка за мечки е изкуствената бърлога, която ще се използва за провеждането на беседи и обучителни семинари най-вече с учениците. Ще има обособена специална площадка за по-малките деца. Ще бъдат създадени общо 5 зони, които ще символизират 5-те свободи на животните.

Предстои реконструкция и на Инфоцентъра, който ще представлява една разходка в проблематиката на това, как дивите животни се оказват в плен, защо са в плен и защо не трябва да бъдат в плен. Следващата година акцентът ще бъде дивата природа и връзката между човешкото добруване, състоянието на животните и околната среда. Строителните дейности в парка трябва да бъдат завършени до отварянето му догодина, но цялостното обновяване на мечото селище ще продължи и в бъдеще.

 „Освен посетителите, които идват самоинициативно тук, се надяваме в скоро време да започнем да работим организирано и с училищата от цялата страна. Така наречените „зелени училища“ могат да ни използват, а пък зимно време, когато ние не можем да имаме посетители, те да ни върнат услугата и ние да отидем при тях“, уточни още управителят на мечото селище.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Димитър Иванов:

В момента в Парка край Белица има 18 мечки, които са разделени в 7 сектори. Най-младата мечка е на 7 години, а най-възрастната на 37 години. В дивата среда мечките живеят средно до около 20 - 25-годишна възраст. Паркът е разположен на площ около 120 декара, но маршрутът за туристическата обиколка е дълъг около 1 километър.

„Една от интересните мечки в парка е Монти, който е на 14 години. Той е спасен от хотел в Русенска област, където е живял дълги години, за атракция на гостите на хотела. Той е спасен преди 12 години. Теди и Ива са най-младите обиталети в парка. Станди е най-тежката мечка, тежи 360 кг, на 16 години е, живее с неговата сестра Бойка. И двамата са спасени от Лесопарка край Русе“, обясни за Радио Благоевград един от екскурзоводите, при посещението ни в мечото селище.

Разговаряхме и с посетителите, според които, мечото селище е наистина много приятно и интересно място, което в което туристите могат да научат повече както за живота на мечките, които са били в плен, така и за онези, които са в дивата природа. 

„Децата трябва да знаят, как да приемат природата близо до себе си и понеже моите деца много обичат мечките, решихме да ги доведем днес в парка. Много хубаво е, че обектът ще бъде обновен и модернизиран. Много съм впечатлен от мащаба на съоръжението и от поддръжката“, коментира един от туристите, който бе на посещение в мечото селище заедно със своето семейство.

„За втори път идвам парка и съм много впечатлена от това, как хората са спасили мечките. Аз никога съм нямала лошо отношение към животните. Дори и да са на улицата, трябва да се отнасяме добре с тях“, сподели момиче, което също бе сред посетителите на мечото селище.

Подробностите можете да чуете в репортажа на Биляна Славчева:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Николай Петков: Световната среща за климата завърши със сделка, но и с много разочаровани от нея

  Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която  участваха  над  66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев.   Определените дати за..

публикувано на 25.11.24 в 11:10

Милена Димитрова за новата си книга: Исках да разкажа за чужденци, посветили се на България

Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на  журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..

публикувано на 25.11.24 в 11:05

Планира се увеличение на такса смет в община Трън за догодина

Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..

публикувано на 25.11.24 в 10:51

Денят на адвокатурата: Борис Харизанов за ролята на адвокатите в обществото

На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..

публикувано на 22.11.24 в 12:20

„Дари добро“ – кампания на ДГ „Синчец“ по повод 21 ноември

На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..

публикувано на 21.11.24 в 13:20

Религията в училище учи децата на морални ценности и толерантност

В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..

публикувано на 21.11.24 в 12:29

Политиците у нас вече се продават през скандала, а не с посланията

През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..

публикувано на 21.11.24 в 11:39