На 29 юни, навръх Петровден, отбелязваме и Деня на занаятите. За дърворезбата като занаят и изкуство пише Роза Цонева от Читалище “Никола Вапцаров - 1894” в Банско.
Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, който е издаден от Регионална библиотека „Димитър Талев“ в Благоевград.
Първоначално Роза Цонева искала да пише за своята свекърва, която вече не е между живите. Тя тъкала китеници, ресначи, битови покривки за най-различни поводи. Според Цонева това поколение е на изчезване, a работатa им носела удовлетворение и била храна за душата.
“Все още има семейства, които си предават майсторлъка и знанията. Докато те го правят това, различните занаяти няма да бъдат оставени в миналото”, категорична е Цонева. От няколко години община Банско организира лятна школа, в която също има дърворезба. Двама души работят с децата - отец Костадин Калайджиев и Димитър Везьов.
Цонева се надява, че и нейният доклад в сборника ще остане за поколенията и хората ще могат да научат за това колко труден, но и красив занаят е дърворезбата.
Днешните майстори са главно потомци на стари бански фамилии занаятчии. Повечето от тях понастоящем се занимават с дървообработване и мебелно производство, малка част - с резбоване върху мебели и само няколко души - с изработване на художествени произведения или сувенири.
Сборникът „Народни художествени занаяти от Македонския край“ разказва за магията на народните занаяти.
Той е качен на сайта на библиотеката и всеки може да се запознае със занаятите в миналото.
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..
Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..