Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Моника Николова: Трафикът на хора е съвременното робство

Жертвите на трафик на хора по света възлизат на 50 милиона души. България пък за втора поредна година е включена в черния списък на САЩ, като страна, която не се отнася сериозно към проблема редом до страни като Виетнам, Камбоджа, Бруней. Същевременно страната ни е на пето място в Европа по износ на хора.

153-ма са пострадалите българи за миналата година. 62 са жертвите на сексуална експлоатация - почти всички жени. 44 са жертвите на принудителен труд. Един мъж е станал жертва и на трафик на органи. Това са само докладваните случаи, по които тече досъдебно производство. Какъв е реалният брой на жертвите остава загадка.

Проблемът с трафика на хора е огромен, а статистиката стряскаща. 0800 20 100 е Национална телефонна линия за борба с трафик на хора, поддържана от организацията „А21 България“, с подкрепата на Националната комисия за борба с трафика на хора. Националната линия приема обаждания денонощно, седем дни в седмицата, 365 дни в годината. За миналата година са постъпили над 1000 обаждания, като 42 от тях са били идентифицирани като някакъв вид експлоатация, коментира за Радио Благоевград Моника Николова, директор на фондация „А21“.

Според нея е много важно гражданското общество да е будно, да знае как да разпознава потенциален трафик. А21 организира много лекции, кампании, с цел да информира обществеността. Една от тези кампаний е „Виждаш ли ме?“, която е основана на два късометражни филма по истински истории.

„Превенцията е много по-ключова, да предпазим някой, който потенциално може да бъде въвлечен в трафик, отколкото спасяването, защото статистиката сочи, че едва 1% от тези 50 милиона души някога ще бъдат спасени. Човек попадне ли в система на трафик, много трудно може да бъде измъкнат“, казва Моника Николова.

Един от най-популярните сценарии за подлъгване на жертвите на трафик си остава така нареченият „lover boy“.  „Трафикантите наистина са големи психолози и те много внимателно проучват жертвите. Сега със социалните мрежи, където животът ни е на показ, това става много лесно. Започват да ухажват, карат жертвата да се чувства специална. В случаите, с които ние сме се сблъскали, наблюдавам и тенденция за склоняване към определени действия на млади момичета чрез изнудването им с техни голи снимки, които са били подлъгани да изпратят под формата на флирт, закачка“, разказва в ефира на Радио Благоевград Моника Николова и уточнява, че има определени червени лампи, които трябва да светнат при контакта ни с такива хора.

Другият тип примамка е обещанието за хубава работа в чужбина. Една от услугите на Националната телефонна линия за борба с трафика на хора 0800 20 100 е проверка на работна позиция. „Екипът ни може да направи по-обстойно проучване на всяко едно предложение за работа и да  върне съответното становище, което отново е ключова превенция, преди някой български гражданин да е заминал и да е попаднал в схема за трафик“, разяснява Николова.

„Трафикът на хора не е нещо далечно. Много често, когато чуем трафик на хора, си мислим за една определена група, която може би е по-уязвима. „Те там са си го избрали. Те могат да попаднат, аз съм образован“ Нашият опит показва, че въобще не е така. Може да се случи на всеки, колкото и да си мислим, че няма как, това се случва, и това прави трафика на хора толкова близък до нас“, казва директорът на Фондация „А21“ и апелира всеки, който види нещо нередно, да подаде сигнал „Едно обаждане може да спаси човешки живот, може да разбие организирана престъпна група. Заслужава си, човешкият живот е безценен и това е всъщност свободата – да се борим всеки един човек да бъде свободен“, призовава Николова.

С какви случаи се сблъсква най-често организацията, как е успяла да помогне в тях и как да предпазим себе си и близките си от евентуално въвличане в трафик на хора, чуйте в разговора на Ваня Бахчиванова с Моника Николова от А21.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Винари от Югозапада: Стафиди вместо грозде, ако не завали дъжд

Добра гроздова реколта очакват винопроизводителите от Югозапада, въпреки сушата. Лозарите с радост споделят, че от години не се е случвало да няма болести по лозята и добивът да е толкова висок. Но ако не завали дъжд и то по-продължителен, гроздето ще стане на стафиди, оплакват се винопроизводителите от региона. Кметът на село Илинденци..

публикувано на 29.08.24 в 10:02

Да „подадеш уше“ към историята на Югозапада

Възпитаници на Американския университет в Благоевград са създатели на аудио гид, който разказва историята на Югозапада, криеща се зад витрините на Регионалния исторически музей в града. Проектът „Подай уше“ е плод на над 5-годишната работа на Вера Арзуманян, София Дренкова, Моника Бояджиева и Цветана Хайдушка, а чрез него всеки чуждестранен..

публикувано на 28.08.24 в 13:51

Община Сатовча ще предотвратява пожари

Топлото време и многото пожари в цялата страна са основната причина за закупуването на два дрона от община Сатовча. Предложението е било на екипа на кмета на общината Арбен Мименов. Това заяви той в интервю за Радио Благоевград. Двата дрона са последна дума на техниката и те ще наблюдават северната и южната част на общината. Предимно планинските..

публикувано на 28.08.24 в 11:27

Водата трябва да се пести

Водата трябва да се пести -  това е израз, който употреби няколко пъти в интервюто за Радио Благоевград Емил Димитров- Ревизоро. Той е бивш народен представител, както и бивш министър на околната среда и водите. „Преди три години оставихме всички язовири пълни не за да приозвеждат ток и да дават на частните ВЕЦ- ове,а за национален ресурс“ –..

публикувано на 28.08.24 в 11:16
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Политическото напрежение е ограничено до отделни партии и групи, не до цялото общество

"Не виждам напрежение в обществото във връзка с политическите процеси у нас. Напрежение наблюдавам само в някои политически групи, които са вече доста малки – както по влияние в обществото, така и като електорат. За съжаление, тяхното влияние върху общественото мнение не кореспондира с реалното им въздействие върху обществения живот. Напрежение сред..

публикувано на 27.08.24 в 11:20

Сериозни изводи след пожарите в Благоевградска област

Основният извод е, че пожарите в повечето случаи са причинени от действията на хората. Понякога те са дължат на небрежност, на пренебрегване на елементарните правила при високи температури и безводието, обхванало страната. Сериозни пожари имаше в планината Славянка на границата с Гърция, над село Цапарево в Малешевската планина близо до границата..

публикувано на 26.08.24 в 10:28

БГ туризъм: През огромни дупки до красива екопътека

За всички, търсещи прохладата и свежестта на планината през лятото или красотата на природата през всеки сезон, екопътека "Бели Искър" доста приятно ще ви изненада, разхлади и освежи и то за цял ден. Ако сте се насочили към района на Самоков, Говедарци и село Бели Искър, това е добра опция за лека и приятна разходка с възможности за пикник...

публикувано на 25.08.24 в 10:27