Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мария Стоянова и пречистващата душата поезия в "Добро утро, живот!"

Мария Стоянова и Юлия Караджова
Снимка: личен архив

Мария Стоянова - феномен със стойности, които все още науката не може да обясни. Тя е явление в областта на творческия процес, защото не полага никакви усилия да пише стихове и песни, но самата тя се оказва извор и на двете. Творческият процес Мария възприема като бягство от натоварването, което ѝ носи човешката болка, и не само. Понякога отговора на някои въпроси, които задават хората, идва в стих и песен. От друга страна това творчество е пристанище и за много други, които имат отворени сетива да усетят въздействието му. Тя има издадени над 10 поетични книги, една автобиографична и дискове с народни и шлагерни песни. В следващите минути Юлия Караджова говори с нея за последната ѝ книга „Добро утро, живот!”

Къде ли не се рее душата на Мария Стоянова, но в определени моменти улавя и запечатва невероятно красиви мелодии и съдържателни текстове, които никога след това не може да забрави. Изпява ги, намира най-подходящия композитор да ги аранжира и най-подходящия глас да ги изпее. И творческият процес започва с нейно съгласие, защото тя разбира кога ще се получи пълен синхрон на въздействие. Знае как да улови дължината на вълната, в която е вграден ключа към цялата Вселена. Нали затова всеки тон в музикалната стълбица звучи различно, защото има  своя дължина на вълната. Ще се убедите сами от следващата поетична импресия по стихове на Мария Стоянова и нейна музика. Аранжиментът на мелодиите е на Маргарит Русев, а изпълнението на стиховете на актьора Нено Койнарски.


По публикацията работи: Зоя Караджова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Студенти разработиха проекти за възстановяване на парк „Хисарлъка“ на Кюстендил

Първокурсници от Университета по архитектура, строителство и геодезия по време на лятната си практика проучиха парк „Хисарлъка“ и разгледаха интересни обекти в Кюстендил, обследваха различни територии с потенциал, но и с проблеми вследствие на тяхното неподдържане през последните години. Учебната практика бе по предмета „Основи на архитектурното..

публикувано на 19.07.24 в 11:16

Община Самоков ще присъди стипендии на ученици и студенти

До 31 юли ученици и студенти с отличен успех и постижения в различни научни области могат да кандидатстват за стипендия от Община Самоков. За поредна година общината ще присъди 9 стипендии в подкрепа на даровити ученици от 8-ми до 12-ти клас и студенти, които се развиват успешно в областите природо-математически науки; хуманитарни науки;..

публикувано на 18.07.24 в 15:10

ПП-ДБ готови да върнат втория мандат за съставяне на правителство

Парламентарната група на "Продължаваме Промяната - Демократична България" обяви на брифинг в парламента, че са готови да върнат втория мандат за съставяне на правителство неизпълнен. Решението дойде след срещи с представителите на другите парламентарни групи, които отказаха да подкрепят предложената от коалицията декларация за антикорупционно..

публикувано на 18.07.24 в 11:40

Александър Томов–син получи награда от международния фестивал „GOLDEN FEMI FILM FESTIVAL 2024“

Награда за своя филм „Господ е мой пастир“ получи възпитаникът на ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград Александър Томов-син. Наградата е за най-добър късометражен студентски филм. Лентата, с участието на актьора Калин Врачански, участва в тазгодишното издание на международния фестивал „GOLDEN FEMI FILM FESTIVAL 2024“. „Според мен Александър Томов в..

публикувано на 18.07.24 в 10:55

Добра реколта от мед добиват вече пчеларите

С месец по-рано от обичайното, пчеларите започнаха да добиват мед още от началото на месец юли. Така е и в Благоевградско. Според дългогодишния пчелар Стойо Мудев, това се дължи на времето, което тази година върви с месец напред. Неговият пчелин се намира в Балкана, под курорта „Бодрост“ край Благоевград, в местността „Славово“. Други години..

публикувано на 17.07.24 в 15:20

Горещите вълни стават все по-чести, продължителни, интензивни и екстремни

15, 16 и 17 юли в народната традиция се наричат горещници . За най-опасен се смята третият горещник, посветен на св. Марина, наричана още св. Марина Огнена, но и трите са наречени за предпазване от огън. Вярвало се, че огънят слиза от небето и който не празнува горещниците ще пострада от огън, в каквато и да било форма. „ Горещниците са в..

публикувано на 15.07.24 в 10:30

Венцислав Венев: Елате на първия Национален туристически фестивал

От 19 до 21 юли 2024 година на емблематичната за българския планински туризъм „Меча Поляна“  в подножието на връх Мальовица ще се проведе първото издание на Националния туристически фестивал. Организатор е Българският туристически съюз  с подкрепата на Община Самоков, Националния парк ”Рила”, Министерството на спорта и курортния комплекс..

публикувано на 15.07.24 в 10:12