Кратка и безрезултатна, така бе определена проведената среща между земеделския министър Кирил Вътев и протестиращите земеделци днес по обед. Припомняме, че над 30 браншовите земеделски организациите участват в недоволството на фермерите, което се провежда под формата на мирен протест в столицата. В него се включиха фермери, обединени в Българска агрохранителна камара, които не участваха в преговорите с властта и поискаха с декларация оставката на министъра на земеделието Кирил Вътев, както и комплексна ревизия на националната земеделска политика.
„В началото на протеста бяхме поканени от министър Вътев, за да се качим в министерството, не за да преговаряме, а за да прецени какви са нашите искания. Тук са всички представители на организациите, подписали декларацията, които вече са повече от 24. Там беше поискана директно оставката му, но така или иначе, не се стигна до никакво разбиране. Министърът не желае да си подаде оставката. Каза, че няма конкретика в това, което ние искаме, а тя е повече от ясна и че оставката си щял да подаде, само тогава, когато премиерът или г-жа Габриел му я потърсят. Това му беше отговорът. Ние го поканихме отново да слезе при нас, където му е мястото като производител, но той не се появи“, съобщи за Радио Благоевград Юлия Коюнджийска, председател на Сдружение „Земеделски стопани“ и един от участниците в протеста.
Според нея, няма смисъл от нова среща с министъра, защото всичко, което е имало да се каже, вече е казано. Най-важното за фермерите е не размерът на „украинската помощ“, а самият пакет за Стратегическия план, който касае всички земеделски производители.
„Другото важно е, че никога до момента, животновъдите не са получавали обвързаната подкрепа толкова късно. Винаги парите са получаване до месец декември. Това е първата година, в която обвързаната подкрепа все още не е получена ,“ допълни Юлия Коюнджийска.
По думите й, все още не е взето решение, дали протестиращите днес фермери, биха се включили в общ протест с колегите им, които участваха в преговорите с властта.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Юлия Коюнджийска:
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..
Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..