Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рекорден брой се включиха в анкетите на Национална мрежа за децата за “Бележник 2024”

| обновено на 10.03.24 в 15:04

Рекорден брой деца и възрастни оцениха политиките на държавата за “Бележник 2024”. Най-важната област за родителите е “Образование”, а за децата – “Спорт, култура и свободно време”. Всички поставят закрилата от насилие като трета по значимост тема.

Над 3 200 възрастни и деца и младежи до 18 г. се включиха в анкетите на Национална мрежа за децата (НМД) с мнение за свършеното от държавата през последната година в политиките за семействата и децата у нас. Оценките им в общо 9 области ще залегнат в мониторинговия доклад “Бележник 2024 – Какъв е средният успех на държавата в грижата за децата?”, който НМД ще представи в края на месец април.

Броят младежи, родители и професионалисти, попълнили въпросниците, е рекорден в сравнение с предходни години. За новия “Бележник 2024” мнението си са дали 1 474 деца и 1 765 възрастни от цялата страна. Заради засиления интерес НМД остави анкетите отворени две седмици по-дълго спрямо първоначално определения срок. Въпросниците бяха разпространени от десетки медии, както и през контактната мрежа на Младежка мрежа “Мегафон” с училища и младежи в страната. От НМД са признателни за съдействието и от страна на Министерството на образованието и науката, което изпрати анкетите към училища и директори с покана да дадат гласност на проучването сред родителите и учениците.

Оценките в “Бележник 2024” няма да бъдат обявявани до официалното представяне на доклада през април, но от НМД разкриват сферите, които включилите се са определили като най-важни за тях. Активността на респондентите в отделните теми показва, че за възрастните най-важната тема е образованието, а за децата – спортът и свободното време. Като втора най-важна тема двете области обръщат местата си – спорт и свободно време при родителите и образование – за децата. На трето място по важност и двете групи поставят закрилата от всички форми на насилие. От отговорите става ясно и че има слабо познаване на правата на децата жертви или извършители на престъпления.

Какво показват резултатите от анкетите обяснява Белла Дамянова, координатор "Политики за децата" към НМД.

Благосъстояние

Близо 61% от възрастните смятат, че детската бедност се увеличава. 52% считат, че децата в бедност имат ограничени или никакакъв достъп до спортни занимания, култура или пълноценно свободно време. На същото мнение са и 47% от младежите. Над една трета от децата – 37% споделят, че през последната една година са имали много малък или никакъв достъп до дейности, свързани с култура – театър, кино, концерти.

56% от възрастните заявяват, че малко хора знаят как и към кого да подадат сигнал, ако правата на децата се нарушават от някоя институция. При младежите 38% заявяват, че са малко децата, които знаят какво да направят, а 12% заявяват, че изобщо не знаят към кого могат да подадат сигнал.

Закрила от насилие

33% от възрастните смятат, че децата в детските градини много често или често стават обект на насилие. По отношение на училищната среда процентът скача двойно – 66%. При младежите процентът също е висок – 57% смятат, че в училище има насилие – според 36% – често, според 21% – много често.

Сред възрастните 44% смятат, че децата много често или често търпят насилие вкъщи. Само 0.2% смятат, че никога не се случва насилие над деца в домашна среда, като близо 45% смятат, че малко деца имат възможност (или тя е ограничена) да споделят за упражненото над тях насилие, за да бъде прекратено то, а 51% са на мнение, че няма никаква или много малка екипна работа между отговорните хора и институции, така че насилието да бъде прекратено, а детето да получи необходимата помощ и подкрепа. По мнението на децата и младите хора – малко деца имат възможност да споделят с възрастен за упражнено над тях насилие – 30%, а 48% смятат, че държавата успява в твърде малко случаи или изобщо не успява да помогне на те. Сред възрастните 61% са на мнение, че се прави твърде малко за превенцията срещу насилието или действията са неадекватни. 55% смятат, че децата често са жертви на дискриминация и език на омразата, 83% смятат, че децата изобщо или много слабо са предпазени от злоупотреба в интернет.

Детско здраве

Близо 54% от възрастните потвърждават, че има увеличение на броя на децата, които често употребяват психоактивни вещества (алкохол, цигари, наркотици), при това голямо. Същото се потвърждава и от мнението на децата – над 36% заявяват, че броят им се увеличава много, а 52% от младежите потвърждават, че законовото ограничение да не се продават алкохол и цигари в магазините се спазва рядко или изобщо не се спазва.

Сред възрастните 60% са на мнение, че няма никаква подкрепа за децата, употребяващи психоактивни вещества, или че възможностите са малко и малко деца имат достъп до тях. 58% смятат и че децата не получават психична подкрепа или тя е трудно достъпна и за малко от децата. Същото заявяват и близо една трета от младежите – 28% не се чувстват подкрепени от професионалисти (психолози, педагогически съветници, лекари), когато имат проблем (стресирани са, депресирани, тъжни, уплашени).

Образование

В раздел Образование възрастните дават по-скоро позитивна оценка по отношение на усилията да няма отпадащи от системата деца, а отпадналите – да бъдат върнати в училище. 43% обаче смятат, че не са достатъчно училищата, които успяват да накарат всяко дете да се чувства пълноценно и да се развива, независимо дали се различава с нещо от другите. Същото потвърждават и 36% от младежите.

Сред възрастните 46% смятат, че училището изобщо или в много малка степен успява да подкрепи личностното развитие на децата, а 51% смятат, че е ниска подкрепата и в областта на дигитално-медийната грамотност.

Не такова обаче е мнението на децата и младежите. Според анкетите 59% сред тях смятат, че личностното развитие се подкрепя винаги или почти винаги, а 51% заявяват, че дигитално-медийната грамотност се подкрепя в голяма или много голяма степен в училището, в което учат.

Семейна среда и алтернативни грижи

На въпроса “Родителите получават ли достатъчно подкрепа от държавата, за да са пълноценни семействата и да са щастливи децата?” 20% от възрастните смятат, че семействата изобщо не получават подкрепа, а 53% че тя е изключително недостатъчна и за много малко хора. Същото смятат и децата – близо 14% отговарят, че такава подкрепа изобщо липсва, а 46% – че такава получават твърде малко родители. 

Правосъдие

Прави впечатление големият дял хора, които заявяват, че не са запознати с проблемите в област “Детско правосъдие”. Така например 30% не са запознати с нуждата от гарантиране на децата, които са жертви или свидетели на престъпление, на изслушване, което е съобразено с възрастта им и с това, че са преживели насилие. 37% не са запознати и дали съдът осигурява качествена защита (адвокат) за децата жертви на престъпление/децата в конфликт със закона, а 30% не знаят дали когато децата имат проблем със закона, отношението към тях е съобразено с това, че са деца, а не възрастни.

Спорт, култура и свободно време

Близо 55% от младежите заявяват, че през последната година в голяма или много голяма степен са имали достъп до свои любими спортни дейности. Всяко пето дете, обаче, споделя, че в много малка степен или изобщо не е имало възможност да се занимава с предпочитан спорт, а 38% не са имали достъп до театър, кино, концерти и други културни дейности. Че децата имат ограничен достъп до културни дейности смятат и 40% от възрастните, а почти толкова (38%) посочват, че няма достъп и до спортни дейности. В голяма част от препоръките в отворените въпроси възрастните споделят мнението, че за децата не са достъпни безплатни възможности за спортни занимания – към спортни клубове или в рамките на самите училища, като така възможността едно дете да спортува е оставена изцяло на финансовите възможности на родителите.

Както всяка година, за “Бележник 2024” НМД отново ще се позове на множество данни, събрани от отговорните министерства, на мнението на експертите в отделните области на доклада, както и на независимата оценка на външните оценители. Осреднените оценки от 2 до 6 от анкетите ще бъдат добавени към финалната оценка, като по този начин ще се отрази и мнението на широката общественост.


По публикацията работи: Зоя Караджова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Горещите вълни стават все по-чести, продължителни, интензивни и екстремни

15, 16 и 17 юли в народната традиция се наричат горещници . За най-опасен се смята третият горещник, посветен на св. Марина, наричана още св. Марина Огнена, но и трите са наречени за предпазване от огън. Вярвало се, че огънят слиза от небето и който не празнува горещниците ще пострада от огън, в каквато и да било форма. „ Горещниците са в..

публикувано на 15.07.24 в 10:30

Венцислав Венев: Елате на първия Национален туристически фестивал

От 19 до 21 юли 2024 година на емблематичната за българския планински туризъм „Меча Поляна“  в подножието на връх Мальовица ще се проведе първото издание на Националния туристически фестивал. Организатор е Българският туристически съюз  с подкрепата на Община Самоков, Националния парк ”Рила”, Министерството на спорта и курортния комплекс..

публикувано на 15.07.24 в 10:12

За 7 месеца в село Бураново: Здравен пункт, социална кухня, интерес от чужди инвеститори

Инвеститори от Обединеното кралство искат да купят училището, пансиона и киносалона в малкото кочериновско село Бураново, където населението е 150 души. Англичаните разбрали за селото от  гурбетчии от Бураново. Искат да покрият стадиона с изкуствена трева, с осветление и сонди. Училището ще стане хотел, а пансионът – ресторант. Направило им..

публикувано на 12.07.24 в 12:53

Николета Иванова: Един творец, който черпи вдъхновение от природата в Раненци

Тя е млад творец от Варна, избрала да отгледа децата си в кюстендилското село Раненци, вместо в морската столица на България. Обича да шие дрехи от естествени материи, които оцветява с природни багрила. Превърнала е старата плевня в свое творческо ателие, където посреща гости и съмишленици. Николета Иванова създава фейсбук страница „Живите места в..

публикувано на 12.07.24 в 12:32

Ахмед Вранчев: ДПС ще се върне към нормалността, принципите и ценностите си

До късно снощи продължиха заседанията на общинските съвети на ДПС в знакови общини на Благоевградска област. Колективните органи по места са приели декларации в подкрепа на призива на почетния председател на партията Ахмед Доган.  Вчера преди обед народният представител Ахмед Вранчев депозира заявление в парламента, че напуска групата на..

публикувано на 12.07.24 в 11:13

Какви ще бъдат приоритетите на новата група в ЕП - "Европа на суверенните нации"

Евродепутатът от "Възраждане" Петър Волгин, който до скоро бе водещ на предаването "Политически Некоректно" по БНР, става говорител на нова парламентарна група - "Европа на суверенните нации".  Това стана ясно през седмицата от публикация на лидера на "Възраждане" Костадин Костадинов във Фейсбук.  Костадинов пише още, че 25 евродепутати от 8 държави..

публикувано на 12.07.24 в 11:09

“В сърцето на Граово” се събират животновъди и производители от цялата страна

В края на седмицата ще се проведе Шестото издание на Църногорския събор “В сърцето на Граово”. На поляните край манастира над брезнишкото село Гигинци ще бъде представена над 20-часова фолклорна програма. Предвидени са много изненади за гостите, срещи, ателиета, фермерски пазари, на които ще бъде показано всичко най-добро от труда на животновъдите..

публикувано на 11.07.24 в 10:31