Доц. Екатерина Дамянова е изследовател и преподавател по библейска археология и библейска история в Софийския университет „Климент Охридски“. Автор е на десетки монографии, студии и публикации. Участва и ръководи редица национални и международни проекти.
„Библейската археология вече не се занимава с това, с което се е занимавала в последните 100 – 150 години. Получи се така, че заради многобройните находки, вече не се налага да се доказва свещеното писание. Нямаме нито един артефакт, който да противоречи на текст от библейските книги“, подчерта за Радио Благоевград доц. Екатерина Дамянова и посочи, че съвременната библейска археология не търси сензации и ценни предмети, а иска да реконструира живота на обикновения човек такъв, какъвто е бил. Това много прилича на положението в България в момента, отбеляза ученият, „защото ние свикнахме да се радваме на ценни находки, на златни маски, на нещо, което привлича хората в музея. А малцина знаят, че работи усилен екип от археолози, които тихо и кротко разкриват големите сензации. Във Вашия регион са четирите или петте точки, в които са стъпили най-ранните европейци на нашия континент, идвайки от Месопотамия, от района на светите земи.“
В седмицата на прошката, доц. Екатерина Дамянова напомни, че точно тази седмица подпомага по-плахите да простят - не по задължение, а осъзнато и от дълбините на сърцето. Прошката е лекарството, което прави възможно човек да се почувства добре и да усети, че тя е нужна не само на този, който я получава, но и на този, който я дава. „Прошката е проверка за нашата любов. Ние имаме нашата вяра, нашата надежда, в различни ситуации засилваме или отслабваме откъм тези добродетели, но прошката е най-големият акт на любовта, най-голямото свидетелство за това, че ние проявяваме тази любов в дела“.
След Сирни заговезни тази неделя (17 март) започва Великденският пост – най-продължителният и най-важният. Това е време да се дисциплинираме, да изправим и изпитваме себе си. „Това е един десятък, част от времето, което отделяме за Бог. Десятък от нашия живот, от годината, която имаме“, каза още доц. Екатерина Дамянова и призова „всеки да помисли какво най-много обича и от него да се лиши. А не от нещо, което му е лесно. И така в трудното да изпитваме себе си“.
Цялото интервю с доц. Екатерина Дамянова чуйте в звуковия файл.
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..
На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...
Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..
Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..