Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Екатерина Дамянова: Прошката е проверка за нашата любов

Доц. Екатерина Дамянова е изследовател и преподавател по библейска археология и библейска история в Софийския университет „Климент Охридски“. Автор е на десетки монографии, студии и публикации. Участва и ръководи редица национални и международни проекти.

Библейската археология вече не се занимава с това, с което се е занимавала в последните 100 – 150 години. Получи се така, че заради многобройните находки, вече не се налага да се доказва свещеното писание. Нямаме нито един артефакт, който да противоречи на текст от библейските книги“, подчерта за Радио Благоевград доц. Екатерина Дамянова и посочи, че съвременната библейска археология  не търси сензации и ценни предмети, а иска да реконструира живота на обикновения човек такъв, какъвто е бил. Това много прилича на положението в България в момента, отбеляза ученият, „защото ние свикнахме да се радваме на ценни находки, на златни маски, на нещо, което привлича хората в музея. А малцина знаят, че работи усилен екип от археолози, които тихо и кротко  разкриват  големите сензации. Във Вашия регион са четирите или петте точки, в които са стъпили най-ранните европейци на нашия континент, идвайки от Месопотамия, от района на светите земи.“

В седмицата на прошката, доц. Екатерина Дамянова напомни, че точно тази седмица подпомага по-плахите да простят - не по задължение, а осъзнато и от дълбините на сърцето. Прошката е лекарството, което прави възможно  човек  да се почувства добре и да усети, че тя е нужна не само на този, който я получава, но и на този, който я дава. „Прошката е проверка за нашата любов. Ние имаме нашата вяра, нашата надежда, в различни ситуации засилваме или отслабваме откъм тези добродетели, но прошката е най-големият акт на любовта, най-голямото свидетелство за това, че ние проявяваме тази любов в дела“.

След Сирни заговезни тази неделя (17 март) започва Великденският пост – най-продължителният и най-важният. Това е време да се дисциплинираме, да изправим и изпитваме себе си. „Това е един десятък, част от времето, което отделяме за Бог. Десятък от нашия живот, от годината, която имаме“, каза още доц. Екатерина Дамянова и призова „всеки да помисли какво най-много обича и от него да се лиши. А не от нещо, което му е лесно. И така в трудното да изпитваме себе си“.

Цялото интервю с доц. Екатерина Дамянова чуйте в звуковия файл. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

WWF подава ръка на домакинствата в енергийна бедност

Мащабът и темпото на действията, които трябва да предприеме Европа, за да смекчи негативните ефекти от климатичните промени като не допусне изостряне на социалните неравенства, са безпрецедентни. Това се посочва в новия доклад на WWF „Справедливият път напред“, който очертава спешната необходимост от преход към нисковъглеродно бъдеще и устойчива..

публикувано на 04.11.24 в 13:32

Един млад човек, посветил се на доброволчеството

Доброто е заразно - вдъхновяващата история на един доброволец. Милан Благоев е на 25 години, роден в Симитли. През 2022 завършва семестриално специалността „Педагогика на изобразителното изкуство“, с отличен успех.  Същата година прави и своята първа самостоятелна изложба. Учи по програма “Еразъм +” в Университета за чуждестранни студенти в..

публикувано на 04.11.24 в 13:19

Евгения Ташева: Липсва качествена информация за отпадъците

Според официалната статистика, в България 61.4% от отпадъците от опаковки се оползотворяват . В същото време в половината български общини нивата на рециклиране на пластмаса, метал, хартия и стъкло са под 10%. Тези и още проблеми с официалните данни относно управлението на битовите отпадъци разкрива нов анализ на екологичното сдружение „За..

публикувано на 04.11.24 в 09:28

Георги Златинов: Да се обединим за опазване на природата!

На трети ноември „Clean & Green Gotse Delchev“ провежда поредната доброволческа инициатива: поход и мини маратон през гората от град Гоце Делчев до село Лъжница и обратно. „ Една от целите е да се обединим повече хора в каузата за опазването на природата “, каза за Радио Благоевград Георги Златинов - един от създателите на „Clean & Green Gotse..

публикувано на 03.11.24 в 10:00

Студенти от ЮЗУ с последни щрихи за Националния фестивал на изкуствата

Броени дни остават до началото на  XVII Национален студентски фестивал на изкуствата, организиран от студентите на Факултета по изкуствата на Югозападния университет „Неофит Рилски“. Студентите от катедрите „Музика“, „Изобразително изкуство“, „Хореография“, „Културология“, „Телевизионно, театрално и киноизкуство“ подготвят..

публикувано на 01.11.24 в 15:14

Младите патриоти в Деня на народния будител

Учениците от 12-ти „А“ клас на СУИЧЕ „Св. Климент Охридски“ действително могат да се нарекат млади будители. Те са патриоти, обичат родината си и при тях Хелоуин претърпя пълното си фиаско, защото абитуриентите не уважават чуждите празници. Значимостта на делото на будителите, както и  темата за съвременните българи, достойни да се нарекат..

публикувано на 01.11.24 в 14:11

Подкрепа за деца, жертви на насилие

Стартира тригодишният проект - „Да подкрепим твореца“  на пернишката фондация „П.У.Л.С.“. Той е насочен  към децата, ползващи програмите за подкрепа на хора, пострадали от насилие към организацията, както и техните родители. Ще бъдат обхавнати над 100 деца от Перник и региона, преживели насилие в семейството или в училище и около 20..

публикувано на 01.11.24 в 12:50