Асоциацията на българските села започва програма „Ново възраждане за българското образование в селските райони" с „Озарена педагогика“. Идеята е да бъдат обучени в едногодишен курс учители в детски градини, като за тях ще бъдат отпуснати стипендии. Това обясни за Радио Благоевград Таня Борисова, координатор на Асоциацията на българските села.
„По време на пандемията сред младите семейства се забелязва тенденция за завръщане на село. Първият проблем, с който те се сблъскват, е къде ще се обучават техните деца. Именно заради това от Асоциацията на българските села подкрепят инициатива, която да допринесе не само за подобряване на качеството на образователните услуги в малките населените места, но и да подкрепи внедряването на нов модел на образование, специално адаптиран към местната среда и в хармония с природата“, поясни Таня Борисова.
„Този курс би бил подходящ за хора, които милеят за децата и обичат работата с тях, които горят в това, което работят. Искат промяна в образованието“, сподели за Радио Благоевград Любов Миронова, визионер, педагог и създател на „Озарена педагогика“ и „Училище за родители“. Тя е на мнение, че педагогическите факултети издават диплома за предучилищен педагог на успешни студенти, които могат да водят уроци с деца, например по математика, български език, но те са с продължителност около 20 минути, 2-4 пъти на ден.
„Как става взаимодействието педагози-деца в останалото време от близо 8-9 часа на ден? Защо няма образование за педагозите в детската градина, как да приспят децата следобед, да ги успокоят, да ги нахранят и да се грижат за тях“, това са реторичните въпроси, които поставя Любов Миронова и на които има отговори с методите на „Озарената педагогика“.
На 8 април 2024 година започва едногодишният онлайн курс, воден от Любов Миронова за професионалисти работещи с деца от 3 до 7 годишна възраст.
Отново предлагат да бъде въведена такса „водомер“. Какво налага това и ще скочат ли сметките на потребителите? Коментар на проф. д-р. инж. Петър Калинков, зам.-председател на Българската асоциация по водите. В Перник организират „Доброволец на годината“ – за предстоящото събитие разказва Александър Йорданов от Консултативният съвет за..
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..
Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..