Електроцентралите в Югозападна България продължават работата си. Това каза в интервю за Радио Благоевград Марио Нинов, председател на Националния стачен комитет на КТ „Подкрепа“. Информацията идва на фона на новините, че в ТЕЦ „Марица Изток 3“ са започнали съкращения на специалисти. 80 души в края на миналата седмица са получили своите предупреждения. Какво е положението в Югозападна България? Най-напред има разлика в собствеността, като на старозагорската централа е на държавата, а на ТЕЦ- овете в Югозападна България са частен собственик. След протестите, които блокираха пътища в страната, синдикатите са постигнали споразумения тези централи да не бъдат затваряни административно. "Ако те спрат работата си това да бъде по пазарен принцип, тоест, ако работят на загуба. Вижда се, че се правят усилия загубите да бъдат предотвратени. Ако говорим конкретно за ТЕЦ „Бобов дол“ - там е изградена вече фотоволтаична централа. Съвсем скоро ще се промени и системата на запалване. Тя ще работи с природен газ", каза Марио Нинов.
Повече подробности от разговора на Иван Лазов с Марио Нинов.
2024 година беше година на оцеляването за Община Благоевград. От 2025 година обаче ще е година на действието. Бюджетът ще позволи да направим инвестиции по редица ключови проблеми, най-вече инфраструктура и градска среда, както и да направим инвестиции в хората. Няма шега, в края на март за първи път от шест години Общината няма просрочени задължения...
Катедра „Социология“ към Философския факултет на Югозападния университет „Неофит Рилски“ организира Национална студентска конференция на тема „Модерният свят през погледа на младите социолози“. Събитието е посветено на 30-годишнината от обособяването на социологията като самостоятелна специалност във висшето училище. „В рамките на..
"СигналИн" - платформата за сигнали на Община Благоевград 2023, е номинирана за награда "Свободен електрон" 2025. Системата за подаване на сигнали на Община Благоевград има за цел да повиши гражданската активност за отстраняване на нередности на територията на общината. Поставените чрез сигналите проблеми се насочват по компетентност за..
Детска градина „Щастливо детство“ в Благоевград е първата в областния център, която въвежда екообразованието по методологията на световната програма „Екоучилища“. Целта е по интерактивен начин да се повиши теоретичното и практическо равнище на най-малките по въпроси, свързани с опазване на околната среда. "Всяка учебна година имаме теми и..
Редица инициативи и програми за учениците и студентите от Благоевград подготвя общинското ръководство в областния център. Обединените им усилия с двата университета - Американския университет и Югозападния университет, вече дават резултати. През изминалата седмица се проведе Панаир на кариерата, в който участваха десетки представители на..
През 2026 година задължително всички общини трябва да въведат новия модел за изчисляване на такса смет, основан на принципа „Замърсителят плаща“. В противен случай страната ни ще търпи санкции от Европа. До юни ще има стратегически документ от държавата, който ще п редлага няколко вариант а за прилагане на модела. На местно ниво всяка община..
От създаването си и до днес читалищата в България са не само мост между поколенията, но и важният двигател в опазването на колоритния ни фолклор и нашата идентичност като цяло. "Читалище и фолклор„ е първата монография, посветена на съхраняването на живите културни практики в местните общности. Книгата е резултат от дългогодишната..