Защо е опасен и как в комбинация с алкохол или дрога дишането на диазотен оксид може да увреди централната нервна система? Флаконите с райски газ са все по-достъпни в интернет и заведенията, но не бива да се подценяват вредите и опасността от приемането на този популярен „парти наркотик“ от деца и младежи.
Тази тема поставихме на фокус в предаването „Сюжети от деня“ и потърсихме конкретиката в детайли от Милка Данчова, Консултативен кабинет за отказ от тютюнопушене в Регионалната здравна инспекция в Благоевград и Магдалена Рахова, председател на Общинския съвет по наркотични вещества в областния център.
По закон е забранено продажбата и употребата на диазотен оксид и пълнители за него, включително онлайн, на лица под 18 години, но това не пречи много младежи да си го закупуват и употребяват.
„Виждаме лично, че наредбата не се спазва, някъде може да са стриктни, но има и места, на които не са стриктни самите търговци, разпространители и хората, които печелят от това. Свидетели сме, че цяла индустрия се развива за сметка на здравето на децата, на младите хора, тези които посягат към употребата на райски газ“, заяви в ефира на Радио Благоевград Магдалена Рахова.
Прекомерната употреба на диазотния оксид води и до психическо пристрастяване към райски газ, разясни Милка Данчова.
„Това забавление, което младите хора и децата си доставят с употребата на райски газ приключва много бързо. Ефектът е много кратък. У потребата на райски газ може да доведе до трайни увреждания. Много пъти едно флаконче не е достатъчно и много млади хора използват на вечер по 10 флакончета, а това е прекомерно“, обясни в ефира на Радио Благоевград Данчова, като подчерта, че когато подрастващите използват този райски газ в комбинация с никотин, с алкохол – това може да доведе до необратими последствия за здравето.
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..
На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...
Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..
Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..
Природозащитната организация WWF България постави началото на своята кампания „Абонирай се за природата“. С любопитна заигравка с някои от популярните стрийминг платформи и хитови сериали, WWF отправя посланието, че изчезването на дивата природа не е кино. То се случва в нашия живот и всички ние участваме в него с ежедневните ни решения...