Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Документи, времена, облекло - 130 години назад към миналото

Гл.ас. д-р Ива Станоева

Назад към миналото ни връща със своето задълбочено изследване гл.ас д-р  Ива Станоева, автор на книгата „Народни костюми“ в Княжество България, излязла преди броени дни от печат. Книгата е посветена на ценен извор за историята на традиционното облекло от 1888–1889 г., съхраняван във фонда на проф. Иван Шишманов при Научния архив на Българската академия на науките.

 „…първият ми досег с тези документи беше през 2017 година, тогава започна работа един много интересен проект на СУ „Климент Охридски“ и Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН, като в този проект обедини усилия един интердисциплинарен екип от езиковеди, историци, архивисти, антрополози. А целта на проекта беше да покажем този ръкопис, който е от ръкописни документи от 1888 – 1889г., повече от 130 години“, разказа в ефира на Радио Благоевград д-р Ива Станоева и сподели, че документът е съхраняван дълго време в научния архив на БАН, но е останал почти неизвестен за научната общност.  

 „Това са рапорти на окръжни управители, на околийски началници и общински кметове, които изпращат в Министерството на вътрешните дела описание на народни костюми. Това е по предписание на ведомството, което тогава е оглавявано от Стефан Стамболов, чиято цел е била да модернизира Третата българска държава“ , обясни д-р Станоева и посочи любопитни факти от тези рапорти, които са писани десет години след Освобождението, три години след Съединението на Княжество България и Източна Румелия, след  Сръбско –българската война. Във времена на политическа криза в България, след абдикацията на княз Александър Батенберг,  се изпраща т.нар. „окръжно предписание“, с което се изисква описание на народните костюми на населението от съответните окръжия в страната. Д-р Станоева посочи, че запазените до днес рапорти разкриват много ценна информация за облеклото, езика, бита и културата в отделните райони в България.

Изследването е насочено към широк кръг специалисти, работещи в областта на фолклористиката, етнологията, езикознанието, историята, културологията и към всички, които се интересуват от облеклото, езика, културата и живота в България в края на XIX в.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

„Опаковано с любов“ – добрина, стопляща планинарските сърца

Младите планинари от Петрич продължават благотворителната си кампания „Опаковано с любов“. Една от последните им акции бе по повод Деня на християнското семейство, когато те дариха чаши за чай, купички и съдове за хранене на Хижа „Беласица“. Младите природолюбители вярват, че добрината, „опакована с любов“, стига далеч - до планинарските сърца и до..

публикувано на 03.12.24 в 14:36

Щедър вторник срещу черен петък - или за една теорема на доброто!

На 3 декември България се включва в #ЩедриятВторник - движение, което вдъхновява хората по целия свят да променят обществата със силата на щедростта. Да накараш някого да се усмихне, да помогнеш на съсед или непознат, да се застъпиш за кауза, да дариш – всеки има нещо, което може да даде на другите. Идеята за #GivingTuesday (Щедрия вторник) се..

публикувано на 03.12.24 в 11:20

Включете се в обучението „Енергийно еспресо“ за създаване на енергийни общности

 „Грийнпийс“ – България започна обучение на служители от общинските администрации за създаване и функциониране на енергийни общности. Курсът е безплатен, обучението се провежда онлайн и ще продължи до 31 януари 2025 година, а всеки успешен курсист ще получи поименен сертификат. Това ще даде възможност на неговата община да вземе европейска Life..

публикувано на 03.12.24 в 09:39

Коледни приключения за бъдещите първокласници

На 10 декември с надслов „Коледни приключения“ началните учители в благоевградското средно училище  „Арсени Костенцев“ отварят вратите на класните стаи за бъдещите първокласници и техните родители. Това сподели в ефира на Радио Благоевград началният  педагог Станислава Карагьозова. Тя и нейните колеги не за първи път организират..

публикувано на 02.12.24 в 15:01

Стартира „Коледария“ 2024 в Белица

На 02.12. 2024 г., понеделник, от 17.30 ч. на централния площад в Белица ще грейне коледната елха. Със запалването на светлините, кметът на Община Белица Радослав Ревански ще даде началото на коледните и новогодишните празници в общината, които ще преминат под надслов „Коледария“ 2024. Целият месец декември ще бъде изпъстрен с множество събития,..

публикувано на 02.12.24 в 14:01

Динамична и доста натоварена 2024 година за доброволците в Благоевград

Като динамична и доста натоварена определи  2024 година за доброволците в Благоевград Владимир Филков. Той е компютърен специалист по професия, координатор за Благоевград на Съюза на българските спасители и ръководител на доброволното формирование „Георги Измирлиев – Македончето“ в областния град. През летните месеци, когато е пожароопасният сезон,..

публикувано на 02.12.24 в 11:00

Изложба ще разкаже за индустриалната история на Благоевградска област

Специално за Радио Благоевград и за първи път пред медиите   инж. Георги Георгиев и Биляна Карадакова разказаха за подготвяната изложба за историята и днешния ден на промишления отрасъл в Благоевградска област. Планира се изложбата да бъде открита през януари 2025 година и да включва образци на произвеждани изделия, информационни и фото -..

публикувано на 02.12.24 в 09:14