Сградата на жп спирка Шишковци трябва да бъде запазена. В момента сградата не е в добро състояние. Като конструкция тя може да се ползва, има запазен покрив, но той почва да тече. Трябва да се направи основен ремонт, за който ще са нужни немалко средства.Сградата е строена през 1935 година. Построена е с дарения със средства на местния дарител Андон Виячев. Той дарява 2 милиона златни лева. Сградата е ползвана дълги години, преди някой да реши, че може да се изостави. Тази сграда може да бъде обявена като паметник от национално значение. В тази сграда пред 1935 година големият български художник Владимир Димитров- Майстора прави първата си изложба. В селото все още има живи хора от онези години. Запазването и възстановяването на сградата е една от задачите на новото Сдружение „Възход за село Шишковци“. Това заяви в интервю за Радио Благоевград председателят на сдружението Кирил Иванов.
Водени са разговори с представители на община Кюстендил, на Художествената галерия „Владимир Димитров-Майстора“ в Кюстендил. Има положително отношение. В момента сградата все още е собственост на Национална компания „Железопътна инфраструктура“. Тази компания трябва да прехвърли собствеността на общината. Това също е една от целите на сдружението. Предстои провеждането на благотворителен поход, заедно с представители на едно Туристическо дружество. Този поход ще бъде в неделя, на 10- ти ноември в обедните часове. Това са част от думите на председателя на Сдружение „Възход за село Шишковци“ Кирил Иванов пред Иван Лазов и можете да ги чуете в интервюто:В забързаното ни ежедневие традиционните занаяти често остават на заден план, но за много хора те са източник на вдъхновение, спокойствие и връзка с корените. В Благоевград една инициатива си поставя за цел да възроди и съхрани изкуството на плетенето, като обедини всички, които носят тази нишка в сърцето си. Александрина Пандурска, позната с..
След проведените вчера първи консултации при президента Румен Радев, политологът Георги Киряков коментира в интервю за Радио Благоевград, че шансовете за съставяне на редовно правителство остават ниски на база досегашните политически заявки. Въпреки това, според него, общественото недоволство от поредните предсрочни избори и натискът за стабилно..
Осигурени са средства за възстановяването на водопровода „Таушаница“. Той е изграден през 80-те години на миналия век и е трябвало да осигурява допълнително водоснабдяването на Дупница. Тогава има една от поредните водни кризи в общинския център. Водопроводът чрез дюкер снабдява Дупница с вода от язовир „Дяково“. През годините той е изоставен. Това..
Декември – месец, носещ смирение, месец, правещ всичко около нас някак по-добро, по-светло, месец, в който обичта и чудесата се усещат във въздуха. Традиционно това е и месецът, в който се реализират най-силните благотворителни кампании, защото в това време от годината хората някак са отворили повече сърцата си. Тази година, за пореден път,..
Традиционното коледно пътуване с Родопската теснолинейка тази година ще бъде на 22 декември – съобщи за Радио Благоевград организаторът Кристиян Ваклинов, създател и председател на сдружението „Родопската теснолинейка“. Въпреки огромния интерес, ще има само един коледен влак, защото е „ изключително физическо и психически изморително да се..
Поредният пазител на българския дух и фолклор, който гостува в ефира на Радио Благоевград, бе Георги Асенов. Той е учител по музика на децата в няколко детски градини в Благоевград, умело свири на пиано и акордеон, но успоредно с това е и фолклорен изпълнител, който прави първите си крачки към създаването и записването на авторски песни. Мечтае да..
Днес на осми декември празнуват всички студенти. Историята на студентския празник в България започва преди 117 години. На 8-и декември през 1903 г. за първи път е отбелязан празникът на единствения по това време университет в България -Софийски университет "Св. Климент Охридски". Честването е по повод на 15-годишния му юбилей, а датата е..