Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой намусен възрастен започне да ти разяснява с равен и дуднещ тон, че панталоните ти не са на раирани карета а трябва да бъдат, отминавай по-бързо. Не се опитвай да разбираш хорските приумици и недомислия. Никога не си губи времето да убеждаваш някого, че усмивката е по-важна от изтърканите обувки. Който е останал ЧОВЕК няма нужда да му разясняваш цветовете на сърцето ти, защото предварително ще ги е видял и ще им се е зарадвал..."
Из "Слънчогледови истории"
Именно за цветовете разговаряхме в ефира на Радио Благоевград с консултанта по цветови анализ и личен стил Румяна Пенева. Цветовете в гардероба ни, цветовете в същността ни, цветовете в живота и насторенията ни. Даваме ли си сметка колко са важни всъщност те в нашето ежедневие? Защо лятото, когато всичко е изпълнено с цвят и слънце, греят и нашите усмивки, а зимата настроението ни се слива със сивия пейзаж покрай нас? Оказва се, че всичко това се влияе и от цвета на зимния ни гардероб.
Често следваме сляпо модата или залагаме на „класическите“ цветове, които през зимния сезон са черно и сиво. Изборът в магазините също не е голям и там отново откриваме черни и сиви палта, но в крайна сметка, ясно е, че предлагането се влияе от търсенето. Опасенията „да не се цапа“, „да отива на всичко“ пречат на купувачите да се осмелят да вкарат цвят във визията си, което е и спирачка за изразяването на тяхната същност чрез дрехите, които носят. Човекът става част от тълпата, слива се със сивкавия зимен пейзаж, а оттам става сиво и ежедневието му. Тези пък, които стриктно следват модните тенденции в облеклото си, губят привилегията да изразят себе си чрез дрехите, подчертавайки собствения си почерк и носейки подходящата кройка и стил за тях.
Като консултант по личен стил, Румяна Пенева е твърдо против убеждението да следваме сляпо модните тенденции.
„Можеш да изглеждаш по много различни начини, в зависимост от това какво искаш да постигнеш, а целта на модата е да се слееш с всичко останало, което е покрай теб – това е модата. Тя налага един стил, една определена тенденция и всички изглеждат страшно еднакво“, коментира пред Радио Благоевград Пенева.
Тя уточнява, че изборът на облеклото зависи от намерението, което имаме спрямо дрехата. Едни целят ефект с визията си, други целят да демонстрират успех, трети - сексапил, а други не се интересуват какво обличат, защото не считат, че дрехата е изразно средство.
„Аз вече години наред апелирам едно и също нещо и то е хората да използват цветни дрехи, да се обличат цветно, да не забравят, че всъщност цветът влияе на настроението. Когато избираме тъмните цветове зимно време, се сливаме с тази безцветност, която цари наоколо и ставаме част от пейзажа, отново се сливаме с всички черни якета, сиви палта наоколо. Горе-долу това е тенденцията зимата, а много ми се ще това да се промени“, казва Румяна Пенева.
На тези, за които замяната на тъмното палто е невъзможна, Румяна предлага да бъдат по-смели и цветни в аксесоарите, като заложат на по-ярки шапки, шалове, ботуши, ръкавици и така нататък.
Въпреки твърдото мнение на хората, че светлите цветове се цапат по-лесно, Румяна съветва своите клиенти да носят именно бяло през зимата, което според нея има озаряващ ефект върху излъчването на човека.
„Цветовете мога да ги сравня с музиката. Тя може да повлияе на нашето настроение, по същия начин и цветовете докосват определени вълни в нас и изразяват нещо в нас, така че да, могат да повлияят не само на нас, а и на околните. И най-вече, това, което правят цветовете, когато е избран подходящият – той показва личността, показва човека, не го слива със средата, а го прави индивидуалност“, обяснява консултантът по личен стил.
Още за цветовете на дрехите ни през зимата и как да изберем правилните за нас чуйте в разговора на Ваня Бахчиванова с консултанта Румяна Пенева.
Имат ли бъдеще занаятите в България, отива ли си, заедно със старите майстори, тази многовековна, изконно българска традиционна култура? Само образците в музеите ли ще ни напомнят за нея в не толкова далечното бъдеще? Тези и други въпроси коментирахме с Юлияна Попдимитрова, организатор на занаятчийски фестивали, които са част, от личната й кауза,..
В ход е кандидатстването по програма DiscoverEU, която е част от програма „Еразъм+“. Европейската комисия предлага 36 000 карти за пътуване в настоящия кръг за кандидатстване , с които младежите ще имат възможност да опознаят Европа безплатно и да открият нови държави, култури и преживявания. Кандидатите следва да са на възраст 18 години: да са..
Всички 15 обитатели на Парка за мечки край Белица вече са се събудили от зимния сън, което позволява мечото селище да бъде отворено за посетителите. Това ще се случи в 12 ч. на 14 април, понеделник. Поради капризите на времето в началото на пролетта, част от мечките спаха зимен сън буквално допреди дни, което наложи стартирането на новия сезон да..
На последното заседание на Комисията по външни работи на Европейския парламент бяха приети доклади за Сърбия и Косово, които поставят акцент върху правата на българските малцинства в двете държави. Поправките, отнасящи се до българските общности, бяха предложени от евродепутатите Андрей Ковачев (ЕНП/ГЕРБ) и Ивайло Вълчев (ЕКР/ИТН) и бяха приети с..
В събота, 12 април, от 16:00 ч. пред пилоните на НДК в София ще се проведе Национален поход под надслов „България в коалицията на мира“, организиран от Гражданската инициатива „Будители“. Основната цел на проявата е да се призове за незабавно прекратяване на военната помощ за Украйна и активна роля на България в усилията за постигане на мир чрез..
Европейският съюз навлиза в нова, дълбоко трансформационна фаза. Заради военните конфликти, променящия се световен ред и отслабващите външни гаранции за сигурност, Европа е принудена да търси ново самоопределение – не просто като икономически съюз, а като геополитически субект. В този процес отворените врати ще са малко, но важни. България, за първи..
8 акта за нарушения са съставени на питейните заведения в Благоевградска област, няма затворени обекти. Проверките бяха извършени от Дирекция за национален строителен контрол (ДНСК) съвместно със службите за Пожарна безопасност и защита на населението по места. „От следващата седмица започваме проверки в кина, театри, концертни зали. Проверени са..