Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ако има плаж – ще има и достъп до него

Пътят, който не е път и води до плажа, който не е плаж
Снимка: скрийншот Асен Бонджев/Фейсбук

Няколко институции все още не могат да дадат отговор плаж ли е пясъчно – каменистaта ивица покрай т. нар. „летни сараи на Доган“. И има ли път до него, след като проверка на място показа бетонови подстъпи, водещи до морския бряг?

Тоя път не е път, бетониран подход е. Така можем да обобщим официалната информация, с която разполагаме от институциите до момента. През миналата седмица проверка с геодезист на общинския съветник Константин Бачийски показа, че общинският път, който остана такъв засега, граничи с държавен имот. (подробности вижте тук). В самия държавен имот има бетониран подход/път, който води до спорния плаж – предмет на организирано плажуване в средата на юли от хиляди български туристи.

Въпросният парцел наистина е държавен имот, потвърждават и от областната администрация в Бургас. В кадастъра е отразена като „земеделска територия с начин на трайно ползване: курортен хотел, почивен дом“.


Улица ли е, път ли е това, което води до плажа?

Бетониран подход, уточняват от областната администрация. Той е продължение на общинския път, граничи с частен имот и с държавния парцел. Не е път, по смисъла на закона, не е предвиден да бъде като такъв и спрямо действащия Подробен устройствен план (ПУП). За точното му местоположение към момента няма данни, поясняват от институцията. Кой, как и кога е бетонирал част от държавен имот – не се знае.

И след като не е път, а плажът още не е плаж, то и няма задължителен достъп до ивицата. Ако бъде регистриран плаж, то тогава трябва да се осигури възможност на българските граждани да си потопят краката в българската част от Черноморието. Дали е плаж, обаче, още никой не може да каже. Както ви информирахме миналата седмица, Министерството на туризма се опитало да направи проверка, обаче било възпрепятствано от оградите, указващи, че там има строителен обект (вижте тук). Сигналът към ведомството е бил подаден от Министерството на регионалното развитие и благоустроството (МРРБ). От областната администрация също казват, че са си свършили работата в тази посока:

Областна администрация е информирала ресорните министерства за наличието на пясък, чакъл и други седиментни и скални образувания в границите на имот 07079.831.94. За предприетите от тях действия няма постъпила информация

Каква е процедурата?

„Границите на морските плажове се установяват с преки геодезически измервания и се отразяват в кадастралните карти и регистри. Изменението на кадастралните карти и регистри се заявява от министъра на туризма след приемане на специализираните карти по чл. 6, ал. 7 от закона. Въз основа на извършените изменения министърът на регионалното развитие и благоустройството утвърждава актовете за изключителна държавна собственост на морските плажове. Областна администрация няма правомощия по конкретните процедури“, казват от администрацията на Вълчо Чолаков.

Какво се случва, ако някой ден държавата открие, че там има плаж?

Спрямо Закона за устройство на черноморското крайбрежие в такава хипотеза държавата или общината трябва да осигури пешеходен и велосипеден достъп до ивицата. Те трябва да бъдат предвидени в ПУП. Член 14 от ЗУЧК гласи:

"(3) Собствениците на недвижими имоти, през които подробният устройствен план предвижда преминаване на обекти за пешеходно движение, учредяват право на преминаване в полза на съответната община по реда на чл. 192, ал. 1 от Закона за устройство на територията в тримесечен срок от влизането в сила на плана.

(4) При отказ на собствениците да учредят право на преминаване в срока по ал. 3 имотът или част от него се отчуждава в полза на съответната община при условията и по реда на Закона за общинската собственост"

ПУП обаче хем няма изготвен (защото общинският съвет отхвърли взетото за него решение, вижте тук), хем проектът му предвиждаше да се осигури достъп до ивицата, но от другия ѝ край. А и към момента няма доказателства, че плажът е плаж.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Арменската общност в Бургас отбеляза 109 години от геноцида

Бургас почете 109-ата годишнина от геноцида над арменците, извършен в пределите на Османската империя през 1915 година. Присъстваха десетки граждани и общественици.  Пред църквата „Сурп Хач“ в центъра на Бургас прозвучаха химнът на Република България и този на Република Армения. Слово произнесе общинският съветник Мадлен Мутафян: "На този ден е..

обновено на 24.04.24 в 18:37

Планова техническа профилактика на предавател на БНР Бургас

Прекъсвания на ефирния сигнал на БНР Бургас са възможни утре (25 април) за района на Малко Търново.  Причината е редовната годишна профилактика на предавателя на честота 98,9 MHz.  Програмата на общественото радио няма да може да се слуша ефирно в споменатия район днес от 9:00 до 17:00 часа.  Може да слушате програмите на БНР през интернет сайта..

публикувано на 24.04.24 в 17:27

Питат в анкета жителите на „Възраждане“ искат ли етажни паркинги

Община Бургас предлага на жителите на „Възраждане“ идеи за изграждането на етажни паркинги на 5  възможни свободни терена. Това са: Локация 1: между ул. „Дебелт“ и ул. „Цар Калоян“, ул. „Любен Каравелов“ и ул. „Васил Левски“; Локация 2: между ул. „Дебелт“ и ул. „Цар Калоян“, ул. „Ал. Стамболийски“ и ул. „Сливница“; Локация 3: между ул...

публикувано на 24.04.24 в 14:29

Искат църковен съд за двама свещеници

Свещеници от Сливенска епархия с писмо до Светия синод, в което искат църковен съд спрямо двама свещеници, единият от които е и епархийски избирател. В писмото са описани всички нарушения, които двамата са извършили, плюс участието им във фирми и дружества в нарушение на Устава на Българската православна църква. В писмото се..

публикувано на 24.04.24 в 14:17

Рибари протестираха срещу забраната за улов на бяла мида

Безпрецедентна забрана за улов на бяла мида променена от един на три месеца предизвика недоволството на рибари и рибопреработвателни предприятия по Южното Черноморие. Забраната влиза в сила от 1-ви май. Днес близо 100 представители на бранша от Южното Черноморие протестираха пред сградата на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури в Бургас..

публикувано на 24.04.24 в 13:58

Община Созопол търси 60 младежи за участие в „Созопол на младите“

Община Созопол обявява старта на нова инициатива - изграждането на Младежка стратегия. Целта е да превърне нашите градове и села в още по-привлекателни места за живот за младите хора. Стратегията е насочена към създаването на устойчиви и динамични общности, където младите могат да намират възможности за развитие и реализация. В този процес, Общината..

публикувано на 24.04.24 в 11:44

Изплащането на великденските добавки започва от петък

От петък ще започне изплащането на великденските добавки от 100 лева за пенсионерите с пенсии до линията на бедност от 526 лева, съобщават от Националния осигурителен институт (НОИ). Парите ще са налични на 26 април както по банковите сметки на пенсионерите, така и по преводите към пощенските станции. Право на празничните суми имат около 534 000 души...

публикувано на 24.04.24 в 10:23